Google Asistan Siri’nin Tahtını Sallayacak

0
99

Apple ile Google arasında son aylarda yeni bir yarış ortaya çıktı. Bir yandan Apple’ın sanal asistanı Siri diğer yandan Google’ın Android akıllı telefonlar için kullandığı sanal asistan Google Asistan sürekli karşı karşıya gelmeye başladı. Aslında Google Asistan çıktığı dönemden itibaren Siri’nin arkasından kalacağı yönünde eleştirilmiş ve genel bir asistan olması sebebiyle pek önemsenmemişti.

Fakat son gelişmeler durumun böyle olmadığını gösterdi. Siri’ye karşılık Google Asistan sanal sistemlerinin sürekli olarak kullanım oranlarını arttırmaya başladığını gördük. Çok sık bir şekilde kullanılan Google Asistan için şimdide Apple’ı şok edecek yeni bir hamle haberi geldi. Bu kez asistanın iOS sürüm desteğinin geleceği açıklandı.

Google Asistan

Google Asistan iOS İşletim Sistemlerinde Kullanılacak

Doğrudan Google tarafından yapılan bir açıklama olmasa da hem Google’a hem de Android işletim sistemine yakınlığıyla öne çıkan kaynaklar tarafından iddialar ortaya atıldı. Şimdiye kadar tahminlere ve gerçeklik paylarına bakılacak olursa muhtemelen doğru kabul edilen iddialara göre Google’ın sanal asistanı doğrudan iOS işletim sistemlerine de yüklenebilecek.

Tabi bu tamamen kullanıcının tercihine kalmış durumda. Yani kullanıcılar isterse sanal asistanı uygulama mağazasından indirmek zorunda kalacak. Bunun dışında kullanım için herhangi bir sınırlama gelip gelmeyeceği merak konusu. Fakat bu konuda yorum yapacak olursak Apple kesinlikle Google asistanına tam yetki vermeyecektir. Bunun yerine belli başlı işlemlerde görev alacağı düşünülen sanal asistanın kesinlikle işletim sisteminin içerisine de müdahale edemeyeceği belirtiliyor.

Bu şartlar altında ne kadar tercih edilir ya da Apple’ın kullanıcıları Siri varken dışarıdan yüklenen bir sanal asistana ne kadar sıcak bakar orası merak konusu. Net olan bir şey var ki Siri Android işletim sistemlerine sunulamıyorken Google’ın Google Asistan’ı iOS işletim sistemlerine sunabiliyor olması Google’ın bu alanda öne geçebileceğini gösteriyor. Yine de çıkışı bekleyip karşılaştırma yapmamız gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?