Google Asistan App Store’da Kendisini Gösterdi

0
51

Teknolojiye yön veren markalardan biri olan Google, dün itibariyle en büyük etkinliklerinden biri olan Google I/O konferansını düzenledi. Google tarafından yapılan konferansla beraber teknoloji dünyasına birçok yeni sistem dahil oldu. Tüm bu teknolojiler içerisine Google’ın mobil işletim sistemi alanında en büyük rakibi olan Apple’a karşı atakları da oldu. İşte bu atakların en kapsamlısı Google Asistan. Duyurulduğu andan bu yana Siri sanal asistanına rakip olarak gösterilen Google Asistan teknolojisi duyurunun hemen ardından ise sanal asistan App Store’da kendini gösterdi.

Google Asistan Nasıl Özelliklere Sahip?

Yeni sanal asistanın iOS için yayınlanmış olması akıllara birçok soru getirdi. Akla gelen ilk soru ise asistanın neler yapabileceği. Neden Siri yerine kullanıcılar bu asistanı tercih edecek? Soruya cevap bulmak için yeni asistanın özelliklerinden bahsetmek gerekiyor. Öncelikle Google Asistan sayesinde tüm akıllı ev aletlerinin kullanılabileceğini belirtelim.

Google Asistan

Google’ın sistemi doğrudan bu cihazlara bağlanarak komutlar vermenizi sağlıyor. Bunun dışında akıllı ev sistemlerine de tam uyum sağlanacak. Yani akıllı telefonlarla kontrol edilebilen lambalar, musluklar ve perdeler gibi teknolojilere sahip olan evlerde sadece telefonunuzdan Google Asistan’a sesli komut vermeniz yeterli olacak. Bunun dışında Google Asistan akıllı televizyonları kontrol etmek müzik sistemlerine bağlanmak gibi hemen her işlemi gerçekleştirmek mümkün olacak.

Google Asistan Dil Desteği Sorunu

Tüm bu özellikleriyle öne çıkıyor olsa da asistanın iPhone sistemlerine erişemeyecek olması Siri kadar telefonlara hakim olamayacağını da gösteriyor. Bunun dışında diğer bir sorun ise dil desteği. Sanal asistan şu an için sadece Amerika’da yayınlandı ve çok sınırlı bir dil desteği var.

Uygulamanın ülkemizde yayınlanması ve diğer ülkelerde dahil olmak üzere kullanıma girmesi için dil desteğinin artması gerekiyor. Henüz Google’ın bu konuda planları ortaya çıkmış değil. Bunun için mutlaka Google’ın açıklamalarını beklemek gerekecek. Fakat dil desteğinin kolay kolay gelmeyeceğinin de düşünüldüğünü belirtelim. Yine de Siri’nin yeni bir rakibinin ortaya çıkması güzel bir gelişme olarak gösteriliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?