Gmail iOS Sürümü Güncellendi

0
117

App Store politikaları için yeni güncellemeler yapan Apple, tüm geliştiricilerin bu yeni kurallara uymasının zorunlu olduğunu söylemişti. iOS 14.4 serisinden sonra ise yeni gizlilik kuralları çok daha önemli bir hale geldi.

Geliştiricilerin bu yeni kurallara ve politikalara göre uygulamalarını güncellemeleri gerekiyordu. Fakat Google uygulamalarını güncellememe konusunda ısrarcı oldu. Bir türlü güncelleme gelmedi. En son geçtiğimiz hafta YouTube iOS sürümü için bir güncelleme yayınlanmıştı. Şimdi ise 3 aydır güncellenmeyen Gmail iOS sürümü için güncelleme yayınlandı. Aradan uzun bir zaman geçmesinden sonra gelen güncelleme, işleri de değiştirmiş oldu.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılı IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu? (Güncellendi)

Gmail iOS Sürümü Nasıl Yenilikler Aldı?

Güncellemenin yapmış olduğu ilk değişiklik, gizlilik kurallarında yapılan değişiklik. 8 Aralık tarihinden beridir zorunlu olan yeni gizlilik politikalarına Gmail uygulaması da uyumlu oldu.

Bu sayede artık mail uygulamasının hangi verileri kullandığını da görebileceğiz. Hatta şimdiden hangi verilerin kullanıldığı konusunda bilgiler ortaya çıktı. Buna göre servis reklam verenlerle kullanıcı bilgilerini, etkileşim bilgilerini, konum verilerini ve analiz verilerini paylaşıyor.

Arama geçmişi ve diğer analiz verileri de paylaşılanlar arasında yer alıyor. Hemen hemen tüm uygulamaların topladığı verileri Gmail uygulamasının da topladığını görmekteyiz.

Gmail iOS

Bu özelliğin dışında uygulamaya Widget desteği de tam olarak getirilmiş oldu. 3 aydır güncelleme almayan uygulamanın bundan böyle güncelleme almaması için de bir neden kalmadı. Çünkü uzunca bir zamandır Google’ın yeni gizlilik kurallarına geçiş yapmak istemediği için güncelleme yayınlamadığı iddia ediliyordu.

Kulislerde bu iddialar konuşuluyor ve dile getiriliyordu. Şimdi böyle bir zorunluluk durumu varsa bile artık durum değişmiş oldu. Bundan sonra Gmail iOS sürümünün eski günlerde olduğu gibi sık sık güncellenmesi söz konusu olabilir.

İLGİLİ HABER:  Vestel Bu Yılın Ödüllü Yarışmasını Başlattı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?