Gmail hesabım çalındı. Ne yapabilirim?

1
407

Başka birisinin Gmail hesabınızı kullandığını düşünüyorsunuz. Ancak onu nasıl durduracağınızı bilmiyorsunuz. Yani Gmail hesabınız çalındı. Durum buysa bu konuda size yardımcı olabiliriz.

Bu soru geçenlerde bir kullanıcımız tarafından bize yöneltilmişti. Bazen aile fertlerinden birisi mail adresinizi kullanır. Siz onu engellemek istersiniz. Bazen bir oyundaki ilerlemeleriniz, kazanımlarınız bağlı olduğu Gmail adresiyle birlikte elinizden alınır. Hatta siz farkında değilsinizdir ancak mail adresiniz, şifreniz şu an binlerce hacker’ın elinde olabilir. Her yıl Türkiye’de birkaç tane büyük sitenin veri tabanına giriliyor ve veri tabanındaki mail adresleri çalınıyor. En son mart ayında yemeksepeti.com’a ait 21 milyon hesap bilgisi çalınmıştı.

Gmail Hesabınızı Nasıl Yedeklersiniz?

Gmail hesabınız çalındı mı?

Gmail hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız öncelikle şu soruya cevap vermelisiniz: Gmail hesabınızın başkası tarafından kullanıldığını nasıl biliyorsunuz?

Gmail gönderilenler klasöründe sizin göndermediğiniz bir mail mi var? Birçok hacker böyle bir iz bırakmaz. İşini bitirdiğinde gönderdiği ve gelen mailleri siler. FaceBook, Twitter, Apple gibi firmalardan gelen mailler de mailinizin çalındığı anlamına gelmez. Birileri yanlışlıkla sizin mail adresinizi yazarak giriş yapmaya çalışıyor olabilir.

Başka birisini mail adresinizi kullandığını anlamak için en etkili yol şudur: Gmaik gelen kutunuzda aşağı doğru sayfayı kaydırın. Son hesap etkinliği yazan yerde Ayrıntılar yazısına tıklayın. Açılan sayfada mail adresinize ait son etkinlikler listelenecektir. Burada yer alan zaman, ip adresi, cihaz türü gibi bilgilerden size ait olmayanları tespit edebilirsiniz.

Aslında Gmail, farklı bir yerden giriş yaptığınızda sizi uyarıyor. Bu normal ayarlarda var. Bu ayarı sakın kapatmayın. Ayrıca son kullanılan cihazlar sayfasından da Gmail hesabınızı son kullanan cihazların bir listesini görebilirsiniz.

Ayarları tekrar gözden geçirin

Size gelen mailleri başkasının okuması için çeşitli yöntemler var. Bunlardan birisi için Gmail Ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Bunun için Gmail ekranı açıkken sağ üstte yer alan dişli sembolüne tıklayın. Tüm ayarları görüntüleyin yazısına tıklayın. Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi yazan ayarda Hesabınıza Erişim İzni Verin yazılı yerde başka bir mail adresinin yazılı olup olmamasına bakın:

Bu kısımda hiç bir mail adresi yazmamalıdır. Ayrıca Yönlendirme ve POP/IMAP ayarını da kontrol etmelisiniz. Burada da tanımadığınız bir mail adresi olmamalıdır:

Gördüğünüz gibi birine birkaç dakikalık mail adresi hesabınızı vermeniz maillerinizin sürekli ona gideceği anlamına gelebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla bu ayarları kontrol etmenizi öneririm. Gmail’e sadece web tarayıcısı üzerinden ulaşıyorsanız POP ve IMAP’i devre dışı da bırakabilirsiniz. Ben mobil uygulamadan da maillerime ulaştığım için devre dışı bırakmadım. Ayrıca isterseniz buraya OUTLOOK hesabınızı da ekleyebilirsiniz.

Gmail şifre güvenliği nasıl sağlanır?

Gmail hesabınız bir kez hacklendiğinde şifrenizi hemen değiştirmelisiniz. Bunun için Gmail sayfası açıkken, Ayarlar kısmından Tüm ayarları görüntüle sayfasına tıklayın. Gelen ekranda Hesaplar ve içe aktarma işlemi sekmesine tıklayın. Hesap ayarlarını değiştir satırında yer alan Şifreyi Değiştir yazan yere tıklayın.

Şifrenizi seçerken büyük/küçük harf-rakam ve diğer karakterlerin olduğu bir şifre seçin. Şifreniz en az 8 karakterli olmalı. Siz bundan çok daha uzun bir şifre belirleyin. İsim, doğum tarihi gibi basit bilgileri şifre olarak kullanmayın. Ben şifrelerimde 2 akrabamın telefon numarasını, aralarına özel karakterler ekleyerek kullanıyorum. Böylece 20 karaktere yakın karışık bir şifre oluşturmuş oluyorum. Şifre yöneticisi kullanmıyorsanız unutmayacağınız bir şifre seçtiğinizden emin olmalısınız. Şifreyi bilgisayarınıza kaydederseniz bilgisayarınızı kullanan herkes şifrenizi öğrenebilir. Eğer bilgisayar başkalarının da kullandığı bir bilgisayarsa şifrenizi bilgisayara kaydettirmeyin.

Gmail İki adımlı doğrulamayı etkinleştirin

Herhangi birisi Gmail hesabınıza erişirse şifreyi değiştirerek sizi açıkta bırakabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmektir. Bunu etkinleştirdiğinizde, her Gmail heabına giriş yaptığınızda veya yapıldığında cep telefonunuza bir mesaj gelecektir. Cep telefonunuza gelen mesajı onaylamadığınız sürece o cihazdan Gmail hesabınıza giriş yapılamayacaktır. Telefonunuzu kaybetmediğiniz sürece bu sistem düzgün işliyor. 2 adımlı doğrulamaya yedek bir telefon numarası (sabit hat da olabilir) ekleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzu veya hattınızı kaybederseniz yedek bir numarayla hesabınıza erişebilirsiniz.

2 adımlı doğrulama kullanmak yerine Google Authenticator uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu uygulama hem Android hem de IOS cihazlar için var. Bu uygulama ile Gmail hesabınıza ekstra bir güvenlik sağlayabilirsiniz.

Unutulan Gmail şifresini yeniden almak

Gmail şifrenizi unutursanız ne olacak? Google unutulmuş bir şifreyi yenilemenizi sağlamak için; mobil telefon, başka bir mail adresi ve güvenlik sorusu yöntemlerini kullanıyor. Ayrıca size hesabınızı en son ne zaman kullandığınızı da soruyor. Bu sorulara yanıt vererek Gmail şifrenizi yeniden alabilirsiniz. Bu konuda daha kapsamlı bir yazımız var. Buraya mutlaka göz atınız: Gmail şifremi unuttum. Şifremi nasıl geri alırım?

 

Önceki İçerikiPhone SE 3 Ekran Boyutu için Yeni İddia Geldi
Sonraki İçerikiPhone 13 Pro Önemli Bir Kamera Güncellemesi ile Gelecek
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?