Giyilebilir Teknoloji için 2020 İlk Çeyrek Verileri Açıklandı

0
84

Koronavirüs etkisi 2020 yılının ilk çeyrek verilerini doğrudan etkiledi. Teknoloji firmalarının satışları büyük ölçüde düştü. Akıllı telefon satışlarında çok ciddi oranda küçülmeler var. Bilgisayar alanında yine düşüşler var. Merak ettiğimiz bir başka alan giyilebilir teknoloji alanı. Her sene bu alanda yükselişler olmasını ve pazar payının büyümesini görmeye alıştık.

2020 yılında da yine büyüme olmasını ve gözle görülür artışlar olmasını bekliyorduk. Koronavirüs tüm işleri alt üst etti. 2020 yılı ilk çeyrek verilerinin açıklanmasından sonra konuya ilişkin kesin verileri öğrendik. Sizinle de bu verileri paylaşmak istiyorum. Durum çok kötü değil ama özellikle akıllı saatler için tehlike çanları çalmaya başlamış.

Giyilebilir Teknoloji Pazarı 2020 Yılı Sonuçları

Değerlendirmemize ilk olarak kulaklıklardan başlayacağım. İyi haberi önce verelim, kötü habere sonra geçelim. 🙂 Kulaklık sektöründe sanılanın aksine büyüme var. Kablosuz kulaklıklar çok etkili. Satışların fırlamasını sağladı.

Toplamda değerlendirme yapıldığında %29.7’lik bir büyüme var. Pandemi döneminde bu denli artış olması sektörün gerçekten büyümeye hevesli olduğunu işaret ediyor. Belki pandemi olmasaydı, bu rakamlar çok daha yüksek olacaktı.

Marka marka değerlendirecek olursak lider Apple. 21.2 milyon satış rakamı ile ilk sırada. AirPods Pro satışların bu seviye gelmesindeki en büyük oyuncu. Geçen sene aynı dönemde 13.3 milyon satış elde edilmişti.

2020 İlk Çeyrek Verileri

Pazar payı %23.7 iken bu oran %29.3 seviyesine kadar yükselmiş. Apple’da işler iyi gidiyor anlaşılan. Zaten kulaklıklar için böyle bir yükselme beklemekteydik. AirPods Pro birçok kesimin beğenisi aldı.

İkinci sırayı siz tahmin edin. Uygun fiyatlı desem. Tabii ki Xiaomi. Kablosuz kulaklıkları ucuz olan marka, çok satış yapıyor. Geçen sene aynı dönemde 6.5 milyon satışı yakalayan Xiaomi, bu sene 10.1 milyona yükselmeyi başarmış. Payını ise arttırarak %14 seviyesine çıkarmış. 2019 yılında bu rakam %11.6 idi.

İkiliyi Samsung takip ediyor. Samsung 5 milyon satıştan yine yükselme yakalamış ve 8.6 milyona çıkmış. Pazarda ise %9’luk pay %11.9’a çıkmış.

Akıllı Saatler ve Akıllı Bilekliklerde Durum Ne?

Kulaklıklar için büyüme var ama akıllı bileklikler için aynı büyüme yok. Akıllı saatler ve akıllı bilekliklerde düşme var. Toplam pazarda %7.1’lik düşüş yaşanmış. Bu da markaları doğrudan etkilemiş. Apple bile düşen markalardan birisi. Oranlar ve satış durumlarına da bakalım.

2020 İlk Çeyrek Verileri

  • Apple – 2019 yılında 4.6 milyon satış rakamını yakalamış. 2020 yılında ise mini bir düşüş var ve 4.5 milyon satış yakalanmış.
  • Huawei – 2019 yılında 1.2 milyon satış yapmış. 2020 yılında bu rakam artmış. Huawei Watch GT 2 ile beraber 2.6 milyon rakamına ulaşılmış.
  • Samsung – 2019 yılında 2 milyon saat ve bileklik satmış. Bu rakam 2020 yılında düşmüş ve 1.8 milyona kadar gerilemiş.

Genel olarak toparlayalım. Akıllı saat ve akıllı bileklik satışları düşüyor. Aynı oranda kulaklık satışları yükseliyor. Unutmadan iki üründe de Apple birinci.

Önceki İçerikBorderlands The Handsome Collection Nasıl Ücretsiz Alınır?
Sonraki İçerikApple Powerbeats Pro Yeni Renkleri ve Fiyatı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?