Geri Dönüşüme Giden Apple Cihazları Satıldı

0
3762

Geri dönüşüm konusunda en iddialı teknoloji firmasını aramak isterseniz, karşınıza Apple çıkar. Her tanıtım sırasında geri dönüştürülebilir olan ürünler üzerinden üretim yapıldığı konusunda açıklamalar yapılıyor. Başta iPhone modellerinde sonrasında Apple Watch ve iPad modellerinde tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretim yapılmaya başlandı. Üretim bir yana, eskiyen ve geri dönüştürülmesi gereken cihazlar için de Apple özel bir çalışma yapıyor.

Marka geri dönüştürülmesi gereken cihazları topluyor ve anlaşmalı olduğu şirketlerle geri dönüştürme aşamasına sokuyor. Apple’ın anlaşma sağladığı firmalardan birisi de GEEP Canada firmasıydı ve marka her yıl bu firma üzerinden binlerce Apple cihazının geri dönüşümünü sağlıyordu.

Firma tarafından geri dönüştürülmesi için GEEP Canada merkezine gönderilen son ürünler ise bir skandala yol açtı. Öyle ki Apple ile geri dönüşüm ortağı arasında yaşanan olaydan sonra dava süreci başladı.

GEEP Canada Gelen Apple Ürünlerini Satmış

Elde edilen bilgilere göre Apple firmaya 500 bin üzerinde cihaz göndermiş. Her çeşit cihaz gönderilmiş ve bu cihazların geri dönüştürülmesi istenmiş.

Toplamda 500 binin üzerinde cihazın geri dönüştürülmesi gerekirken GEEP Canada, kendi seçtiği ürünleri satışa çıkarmış. Geri dönüşüme sokulması gereken ürünlerin satışa çıkarılmış olması, Apple’ın kesinlikle kabul etmediği bir durum.

Üstelik satışa sunulan ürünlerin sayısının da ciddi oranda fazla olduğu söylendi. Şöyle ki geri dönüş işlemi için gönderildiği söylenen cihaz sayısı 500 bin cihaz olarak açıklanmış durumda. Bu cihazlar arasında geri dönüşüme girmeyen ve yeniden satışa sunulan cihazların sayısı 103 bin olarak açıklandı.

GEEP Canada

2015 ile 2017 yılları arasında satışa sunulan cihazlar nedeniyle firmaya dava açan Apple’ın firmadan 22,7 milyon dolarlık bir tazminat alması bekleniyor. GEEP Canada hakkında çıkan iddiaları yalanlamış olsa da buna neden olan firma değil de 3 çalışan olduğunu söylüyor ve asıl olarak firmanın da mağdurlar arasında yer aldığını vurguluyor.

İddiaların nasıl sonuçlanacağı ve iki firma arasında davanın sonucunda kimin haklı bulunacağını göreceğiz.

Önceki İçerikiPhone SE 3 Çıkış Tarihi ve Ekran Boyutu Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikiOS 14 Pil Sorunu Doğrulandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?