Geliştiriciler Tarafından Yayınlanan Apple Watch Uygulamalarına Yakından Bakın

0
1144

Apple`ın ilk akıllı saati olma özelliği taşıyan Apple Watch, 10 Nisan`dan itibaren ön siparişe sunulacak. Bununla birlikte Apple Watch için geliştirilen ücünçü parti uygulamalar App Store`da görülmeye başlandı. Aralarında ülkemizden de Akbank, Garanti, TEB, Yapı Kredi gibi bir çok banka kuruluşunun olduğu, Alipay,Expedia, Evernote, Line, New York Times, WeChat ve Twitter’ın olduğu uygulamaların güncellemesiyle birlikte Apple Watch desteği ile birlikte App Store`da yer alıyor. Ek olarak PTT`nin hizmeti olan HGS Apple Watch uygulamasının hazır olduğu biliniyor.

screen-shot-2015-03-26-at-3-43-52-pmscreen-shot-2015-03-26-at-3-42-56-pm (1)

Buna ek olarak, Apple uygulamalar konusunda çok şeçiçi gibi gözüküyor. Apple Watch için geliştirilen üçüncü parti uygulamaların birçoğu App Store` a kabulüne başlanmadığını belirtirsek, Apple`ın piyasaya sunacağı ilk ürünün ilk uygulamalarında da çok seçici davrandığı görülüyor. Uygulamalar, iPhone Apple Watch uygulamasında da henüz gözükmüyor.

Birkaç uygulamayı incelemek gerekirse kısa bir süre önce yayınlanan HGS Apple Watch uygulaması ile başlayabiliriz.

 

Birkaç haftadır yayınlanan birçok banka kuruluşunun reklamlarında Apple Watch için uygulama hazırladıklarını anlatmaya çalışıyorlar fakat ülkemizde kendisinin daha doğru düzgün çalışıp çalışmadığına emin olamadığımız HGS sisteminin basın bildirisi sonucunda HGS Apple Watch uygulaması şimdiden hazırmış. Basın bildirisinden alıntılar şöyle;

“Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı bir araştırmaya göre trafik kazalarının %25’i direksiyon başında akıllı telefon kullanımından meydana geliyor. PTT kullanıcıların araba kullanırken dikkatlerini yola vermesi için Apple’ın 24 Nisan’da piyasaya süreceği akıllı saate şimdiden bir uygulama geliştirilmiş”

 

Buna ek olarak uygulamanın nasıl çalıştığına dair bildiride;

“HGS Apple Watch uygulaması ile araba kullanırken bir HGS gişesine yaklaştığınız zaman uygulama bunu anlıyor ve saatinizde bakiyenizi görüntüleyebiliyor, ayrıca saat üzerinden tek bir dokunuş ile yükleme gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Böylelikle araba kullanırken akıllı telefonunuzu cebinizden çıkartıp HGS yüklemek ile uğraşma sıkıntısı ortadan kalkıyor.”

Yayınlanan bildiri sonucunda yetkililer uygulamanın Apple Watch piyasaya çıktıktan hemen sonra App Store`dan indirilebileceğini belirtti.

Uygulamayı indirmek için tıklayın: https://itunes.apple.com/tr/app/hgs/id709602058?mt=8

“Wunderlist For Apple Watch”

Wunderlist sizin için yapılacaklar listenizi, hatırlatma notlarınızı, gündem konularını yani sizin için önem arz eden tüm bilgileri genel bir bakışta Apple Watch üzerinde sadece dört buton aracılığı ile size sunuyor. Alışveriş yaparken veya dikte özelliğini kullanarak daha önce oluşturduğunuz alışveriş listenizi kontrol edebilir, liste maddelerinizi sorgulayabilirsiniz.

Wunderlist-Apple-Watch-Uygulamasi

Gerçek zamanlı bildirim özelliği ile sizin için önemli olayları size hatırlatır ve hiç bir konuyu kaçırmamış olursunuz. Apple Watch için özel olarak tasarlanan sadece arayüzü ile kullanım açısından sorun yaşamanız neredeyse imkansız. Apple Watch dışında iPhone’nunuz üzerinden de kullanabildiğiniz Wunderlist, size eşsiz ve ücretsiz bir deneyim sunuyor.

Wunderlist uygulamasını buradan devam ederek telefonunuza indirebilirsiniz.

Ek olarak, Apple Watch tanıtımı sonrasında maratona hızlı başlıyan iki banka; Yapı kredi ve Akbank, 9 Mart gecesi mobil bankacılık uygulamalarının Apple Watch için hazır olduğunu duyurdular.

Dijital bankacılık uygulamalarına Apple Watch uygulamasını da ekleyen Yapı Kredi, cihazın Nisan sonunda satışa çıkmasıyla birlikte Yapı Kredi Mobil Şube uygulamasıyla entegre çalışacak.

YKB_Apple_Watch_ilan_7stx40cm-v3Yapı Kredi Apple Watch uygulaması, döviz kurları, vadesiz hesap/kredi kartı bilgilerini görüntüleme,mobil şube iPhone uygulaması bildirimlerini alma,  konum bazlı olarak kullanıcının en yakın banka ve ATM’leri bulmasını sağlama gibi özelliklerle gelecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi`nin Akıllı Asistan servisiyle uyumlu bir şekilde kullanıcıların tanımladıkları yirmiden fazla bildirimi takip etme imkanı sunacak.

“Life Clock For Apple Watch”

apple-watch-lifeclockLife Clock(Ömür Saati) adı verilen uygulama kullanıcıların genel sağlık istatistiklerini kullanarak  ne kadar ömrünüz kaldığını yıl, ay, gün, saat, dakika ve saniye olarak kullanıcıya gösteriyor. Örnek vermek gerekirse, 8 saat uyumanız önerilirken eğer 5 saat uyuduğunuzda ömrünüz 26 dakika kısalırken, 30 dakika yürüyüş yaptığınızda ömrünüz 36 dakika, salata yediğinizde ömrünüz 40 dakika artıyor.

https://vine.co/v/OYq1ngIxMDb

Rehabstudio tarafından yapılan uygulama, bu aplikasyon sayesinde  kullanıcıların ileriye yönelik olarak daha sağlıklı kararlar verebilmesinde etkili rol oynayabileceğini düşünüyor.LifeClock uygulaması Apple Watch satışa sunulmasıyla birlikte indirmeye sunulması bekleniyor.

Son olarak eklemek gerekirse öncelikli olarak 9to5 Mac`in de dikkat çektiği gibi, Apple Watch için yayınlanan ilk üçüncü parti uygulamalar şu şekilde sıralanıyor.

 

Önceki İçerikApple Watch Türkiye’de Ne Zaman Satışa Sunulacak ve Fiyatı Ne Olacak?
Sonraki İçerikApple Watch için Yenilenen Apple Store’larda İşleyiş: Randevu Alma, Test Etme ve Satın Alma Süreci
Apple kullanıcısı ve Software Developer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?