Geliştiriciler Apple Watch’un İşletim Sistemi watchOS 1.0’da Hackledi

0
458

Yavaş yavaş tanınmaya başlayan geliştirici Steve Troughton-Smith, geçtiğimiz günlerde watchOS 2.0 işletim sistemine sahip Apple Watch’u hacklemişti. Şuanda ise yerleşik UIkit uygulamalarını watchOS 1.0’de dehackleyerek çalıştırdı. Smith’in watchOS 1.0 üzerinde çalışan UIkit uygulamaları için bir video yayımladı.

Ayrıca Smith geliştiriciler için PepperUICore yapısını kullanarak yeni yerli sistem uygulamaları yapılabileceğini de söyledi. Watch fonksiyonlarının kullanımında mesela Digital Crown için farklı fonksiyonlar atama işlemi yapılabiliyor. Örneğin watchOS 1.0 işletim sistemine sahip Watch’u hackleyerek web browser çalışmasına imkan sağlamışlardı.

WatchOS 2.0 ile birlikte, Apple, Watch üzerinde yerli uygulamaların gerçekten sorunsuz bir şekilde çalışacağını vurgulamıştı. Geliştiriciler saatin kodlarını bir yandan keşfetmeye çalışmalarına rağmen, watchOS 2.0’da kullanıcı arayüzüne erişim izni şuanda mümkün değil. Geliştiriciler tarafından tasarlanan watchOS uygulamalarının herhangi bir iPhone ile eşlettirilmediğinde daha fazla performans artışı ve  daha stabil çalıştığı belirttildi. Watch yazılım geliştirme kiti direk olarak Watch’un donanım sensörlerine dair bilgiler, digital crown’a ve Smith’in son keşiflerini içeriyor.

UIkit uygulamalarının sorunsuz çalıştığı watchOS 1.0 yüklü demoya aşağıdan bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?