Gelecek Nesil iPhone’lar için LinX Kamera Teknolojisine Bir Bakış

0
1031

Apple’ın küçük ve heyecanlı satın alımlarından sadece bir tanesi olan LinX, gelecek nesil iOS cihazların kamera teknolojisinde bazı önemli gelişmelere yol açabilir. Bu yönü ile LinX sonrasında gelecek nesil iOS cihazlarında kullanılabilir kamera teknolojisinin ne boyutta olabileceğini anlatmak istiyoruz.

Daha Fazla Çıkıntılı Kamera Olmayacak

LinX mobil cihazlar için küçük boyutta etkileyici görüntü yakalayabilen çoklu diyaframlı kameralar üzerinde yoğun olarak çalışan ve bu çalışmaları sonucu tercih edilen bir firma. Çoklu diyaframa sahip kamerası ile LinX uzun bir lens ihtiyacının da önünegeçiyor ve büyük bir sensör yerine daha küçük sensörlerden faydalanıyor. Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için görüntü kalitesinden taviz vermemek adına çıkıntılı bir kamera kullanmak zorunda kaldı. LinX’in bu teknolojisi sayesinde gelecek nesil iPhone kameralarında çıkıntı olmayabilir. Hem bu sayede Apple ileride daha ince ve kullanışlı iPhone’lar için atılım yapabilir.iPhone-6-Kamera

SLR Görüntü Kalitesi

LinX geçen yılın Haziran ayında yeni teknoloji kameralarını duyurmuş, görüntü kalitesini koruyarak daha küçük ve çoklu diyaframa sahip kamera yapabilmeyi başarmıştı. LinX mevcut mobil kameraların tek diyafram olmasını baz alarak geliştirdiği teknolojisi sayesinde düşük ve normal ışık koşullarında SLR benzeri kalitede görüntüler yakalamayı başarıyor.

Hatta bunun için küçük bir test hazırlayan LinX, kendi 8 megapiksel, çift diyaframlı 2.0 mikron BSI şartlarında kamerası ile yine aynı şartlar altında ve benzer 8 megapiksel kamera ile donatılan iPhone 5S’in fotoğraflarını paylaşmış. Sonuç ise oldukça ilginç ve LinX’in başarısı daha rahat görülüyor.

linxlow-kamera-testi

Farklı şartlar altında da yapılan testlerle farkın boyutu daha net ortaya çıkmış.

linx-kamera-testi-2

linx-kamera-testi-3

Piksel Teknolojisi

Fotoğrafa genel olarak bakıldığı zaman gözünüze herhangi bir kalite problemi gözükmeyebilir ancak daha detaya indiğinizde, fotoğrafın piksel ölçümüne baktığınızda asıl kaliteyi görebilirsiniz. LinX teknolojisi piksel başına düşen fotonları daha yüksek tutarak detayda bile daha kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Apple’ın en azından bu teknolojiyi bile gelecek nesil iPhone’ları üzerinde kullanması ve iPhone ile çekilen bir fotoğrafın detayda daha kaliteli olması sağlanabilir.

3D Modelleri için Derinlik

LinX kamera modülleri ile sahneyi daha detaylı görüntülemek ve 3D görüntüler elde etmek mümkün. LinX kamerası tek bir açıdan veya farklı açılardan yakalanan kareleri birleştirerek tam bir 3D modelleme yapabiliyorlar. Ve bunu yaparken gerek kaliteyi yüksek tutarak gerek derinliği bozmayarak yapıyor. LinX kamera derinliği için açık havada gerçekleştirilen bir çekim;

linx-kamera-derinlik

Apple’ın LinX Teknolojisi

Şüphesiz yazımızın en önemli başlığı bu. Apple kendi cihazları üzerinde bu teknolojiyi ne zaman bir araya getirecek, ne zaman bu teknolojiyi daha yaygın ve kullanılabilir kılacak bilinmiyor. Ama gelecek nesil iPhone’lar için ortaya atılan söylentiler iPhone’ların kameralarının çok daha iyi hale getirileceğini (SLR kalitesine benzer) gösteriyor. Bu bakımdan Apple’ın LinX kamera teknolojisini iPhone 6s ve iPhone 6s Plus üzerinde kullanması mümkün. Özellikle bu Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus’ta kamera çıkıklığını bitirebileceği anlamına da geliyor. iPhone’lar fotoğraf konusunda çok popüler ve son açıklanan Flick’er analizleri iPhone’ların mobil kamera kullanımında birinci olduğunu gösteriyor. Apple’ın böyle bir teknoloji ile iPhone’ları geliştirmesi ilgiyi daha da yükseltecektir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?