Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Karşılaştırması – Hangisini Almalıyım?

0
693

Samsung ve Apple arasındaki kıyasıya rekabet tek ürün sınıfında dersek yalan olur. Evet rekabetin en çok arttığı ürün sınıfı akıllı telefonlar çünkü en çok satan cihazlar bunlar ama iki marka akıllı saatler, tabletler gibi birçok alanda yarışıyor. Bugün iki markanın tablet yarışına tanıklık edeceğiz.

İki marka için de yeni sayılabilecek tabletler olan Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad modellerini karşılaştıracağımız yazımızda, hangi tableti almanız gerektiğinden söz edeceğiz. Çünkü iki ürünün fiyat aralığı da çok yakın. Karar vermekte zorlanabilirsiniz. Tasarımdan başlayarak karar vermenize yardımcı olalım.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Tasarım Karşılaştırması

İki tabletin tasarımı farklı çizgilerde. Birbirlerine benzer olan tablet tasarımlarından farklı olarak iki modelin kesin olarak ayrıldığı kısımlar var. Bunları değerlendirmek ve karşılaştırmayı ona göre yapmak gerekiyor.

Galaxy Tab S6 Lite Tasarımı

Samsung’un yeni tablet modeli tasarım konusunda da yeni tabletlere geçiş yapıldığı bir model. Eski tablet tasarımlarında kullanılan Home tuşu yapısına ve yuvarlak kasaya son veriliyor. Bu modelde daha modern bir tablet tasarımı var. Ön ve arka kısmı ayrı ayrı değerlendirmemiz gerekiyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Ön Kısım: Galaxy Tab S6 Lite tabletin ön kısmında iPad Pro serisini andıran bir yapı var. Tabletin ön kısmında inceltilmiş olan çerçeveler var. Üstten, alttan ve yanlardan eşit derecede inceltilmiş olan çerçeve, ekran alanı için güzel bir genişlik oluşturuyor ve açıkçası ekran sanki biraz daha uzunmuş gibi duruyor.

Tasarım açısından iddialı olan tabletin ön kısmı hakkında söyleyebileceğimiz başka bir şey yok. Zaten tabletlerde öyle kavisli ekran falan çok fazla görmüyoruz. Buna Samsung’un tabletleri de dahil. İlla ki bir miktar çerçeve kullanılıyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Arka kısım: Arka kısma geçtiğimizde de metalin şıklığını görüyorsunuz. Elde verdiği his çok iyi olan bir arka yüzeye sahip olan tablet, pürüzsüz mat arka yüzeyinde sadece tek bir arka kamera bulunduruyor.

Köşedeki tek kamera dairesel değil. Daha önceki modellerde kullanılan dairesel kamera alanları yerine, kasanın keskin hatlarıyla uyum sağlayan kare şeklinde tek bir kamera kullanılmış. Kamera çerçevenin kasa ile tam uyumlu olduğunu ve kare şeklinde bir kamera alanının seçilmesinin de doğru olduğunu düşünüyorum.

 • Ölçüleri: 244.5 mm X 154.3 mm X 7.0 mm
 • Tabletin Ağırlığı: 465 gram
 • Renkler: Mavi, Pembe, Gri

Avantajları: Galaxy Tab S6 Lite tasarımının en büyük avantajı inceltilmiş olan çerçeveler ve genel kasanın çok ince olması. 7 mm kalınlık var ve bu akıllı telefonlardan daha ince bir kasa kullanılmış.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

7.nesil iPad Tasarımı

iPhone ve iPad tasarımlarında bir çizgi var. iPhone modellerinde nasıl bu çizgi korunuyorsa iPad modellerinde de yine bu çizgi korunuyor. Fakat nasıl iPhone X ile yeni nesil bir tasarıma geçilip artık bu tasarım benimsenmişse, iPad için de aynı durum geçerli oldu.

Yani yine tasarım çizgisi korunuyor ama bu kez yeni tasarım üzerinden ilerleniyor. Bunu anlatmamım sebebi Apple’ın tasarım yapısını açıklamaya çalışmak. 7.nesil iPad için ise yeni tasarım çizgisi değil, eski tasarım çizgisi devam ettiriliyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Ön Tasarım: 7.nesil iPad serisinin ön tasarımında eski tip iPad tasarımı kullanılıyor. Çerçeveli bir tasarım kullanan tablet, yanlardan ince ama üst ve alt kısımdan kalın bir çerçeve kullanıyor.

Üst kısımdaki çerçeve bir hayli geniş. Alt kısımdaki çerçevede geniş ama aynı derecede değil. Alt kısımda bulunan çerçeve içerisinde Home tuşu bulunuyor. Fiziksel tuş kullanılması, Apple için önemli bir detay. Çerçeveli olmasına karşın ekran kullanım alanı kötü bir seviyede de değil. Genel anlamda başarılı bir tasarım var.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Arka Tasarım: Arka kısımda Apple’ın yapısını sonuna kadar hissediyorsunuz. Tabletin arka bölümde Apple logosu var ve yine küçük bir kamera bölümü bulunuyor. Bunun dışında sade bir kapak kullanımı devam ediyor. Samsung ile karşılaştırıldığı zaman, kasanın biraz daha kalın olduğunu görüyoruz.

 • Ölçüleri: 250.6 mm X 174.1 mm X 7.5 mm
 • Ağırlık: 483 gram
 • Renkler: Uzay Grisi, Gümüş, altın

Avantajları: Tasarım açısından çok bir avantaj yok. Samsung ile karşılaştırıldığı zaman, tasarım daha kaba ki kazanan bölümünde bunu açıklayacağız.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Tasarım Kazananı: Samsung

Tasarım konusunda Samsung yeni tabletiyle kesin bir şekilde önde. Tabletin özellikle ekran tasarımı daha şık. Bu tasarım iPad Pro modelinin ayarında olan bir tasarım. Tasarımı Samsung’a verelim zira diğer kısımlarda Apple’ın üstünlüklerini göreceksiniz. 🙂

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Ekran Karşılaştırması

Ekran konusunda da kıyasıya bir yarış var. İki tablette ekran konusunda en iyi modeller değil. Ama kendi sınıfı için iki modelde de iyi bir ekran var. Sadece kendi sınıfı için.

Galaxy Tab S6 Lite Ekran

Yeni tablet modelinde 10.4 inç ekran var. Biz Samsung’un AMOLED ekran panellerine alıştık. Renk doygunluğunun çok yüksek olduğu, renk doğruluğunun gayet iyi olduğu ekranları görmeye alıştık. Galaxy Tab S6 Lite bu konuda hayal kırıklığı. Tablette TFT ekran var. 10.4 inç ekran 1200 X 2000 piksel çözünürlüğünde ve 224 PPi gibi bir piksel yoğunluk değeri bulunuyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

16M renk desteği bulunan ekranda S-Pen desteği var. Görüntü kalitesi standartlarda olsa da akıllı kalem desteği konusunda iyi bir ekran kullanılmış. Yani tepki süreleri gayet iyi. Kalem ile kolayca not tutabiliyorsunuz. Belki de ekranın tek avantajının bu olduğunu söyleyebilirim. Diğer kısımlarda çok öne çıkan bir ekrandan söz etmek mümkün değil.

Ekran Özet

 • 10.4 inç boyut
 • 1200 X 2000 piksel çözünürlük
 • TFT Panel
 • 224 Piksel yoğunluğu

7.nesil iPad Ekran Özellikleri

Apple’ın tabletinde yer alan ekran 10.2 inç boyutunda. IPS 10.2 inç Retina ekran, görüntü kalitesi konusunda gerçekten başarılı. Ekranın çözünürlük değeri 2160 X 1620 piksel olarak açıklanmış durumda. Bu Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad karşılaştırmamız için de önemli bir değer. İki tabletin ekranında çözünürlük farkının oluşturmuş olduğu bir piksel yoğunluk farkı da var.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Apple’ın tabletin de piksel yoğunluk değeri 264 PPi olarak belirlenmiş ve bu değer tablet için yeterli. Parlaklık değeri de 500 nit olan 7.nesil iPad, akıllı kalem desteğiyle beraber geliyor. Tabletin akıllı kalem desteği, oldukça başarılı. Çizim yapabiliyor, not alabiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Bu konuda 7.nesil tablet, çok iyi bir atak yapmış.

Ekran Özellikleri Özet

 • 10.2 inç ekran boyutu
 • Retina IPS ekran
 • 264 PPi piksel yoğunluk değeri
 • 2160 X 1620 piksel çözünürlük
 • 500 nit parlaklık

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Ekran Kazananı: Apple

Ekran konusunda teknik değerlerden söz etmeyeceğim. Teknik bilgileri yukarıda verdik. İki tableti bizzat karşılaştırmış olan biri olarak söyleyeceğim ki iPad’in ekran kalitesi çok daha iyi.

Genelde Samsung ekran kalitesi konusunda daha başarılı olur ama bu iki modelde Apple’ın ekranı çok daha başarılı ve görüntü kalitesi konusunda iPad hemen öne çıkıyor. Samsung’un tabletin de renkler bana daha soluk geldi. Kalem desteği konusunda ikisi de başarılı ama iPad genel değerlendirmede iddialı.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Teknik Özellik Karşılaştırması

Burada ihtiyaçlarınıza göre bir değerlendirme yapmanız gerekecek. Baştan şunu belirtmek isterim ki iki tabletin özellikleri de üst seviye değil. Biri Samsung’un uygun fiyatlı yeni tablet modeli, bir diğeri ise Apple’ın uygun fiyatlı tablet modeli. Sonuçta iPad Pro ile Samsung’un Galaxy Tab S7 modellerini ele almıyor. Buna göre değerlendirme yapacağız.

Galaxy Tab S6 Lite Teknik Özellikleri

Samsung’un tablet modelinin içerisinde yine markanın kendi işlemcileri bulunuyor. Snapdragon tercihi yapılmayan seride Exynos işlemci bulunuyor. Exynos 9611 işlemcisinin olduğu tablet, bu işlemci ile 2.30 GHz hız sunuyor.

İşlemci toplamda 8 çekirdek. Kümeleme biçimine bakıldığı zaman işlemcinin çekirdekleri 4+4 şeklinde. Bir küme de 1.70 GHz çekirdekler var. Diğer kümeye geçildiği zaman ise 2.30 GHz 4 çekirdek bulunuyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Grafik birimi konusunda Mali G72 MP3 modeli kullanılan tablet, orta halli bir performans gösteriyor. Bazı forumlarda ve sayfalarda bu işlemcinin çok iyi olduğu söyleniyor. Ben öyle düşünmüyorum. Değerlendirmelere bakarsanız öyle üst segment bir işlemci yok.

Samsung’un M serisi akıllı telefonlarının bazılarında da kullanılan bir işlemci bu. Gerçek anlamda performans istiyorsanız ve oyunlarda yüksek kaliteyi sürekli elde etmek istiyorsanız alacağınız tablet bu değil. İşlemcinin yanında RAM tercihini de verelim. 4 GB RAM var ve 64 GB depolama alanı bulunuyor. Artırılabilir hafıza kullanılabiliyor.

Artıları: Artırılabilir hafıza

7.nesil iPad Teknik Özellikleri

Apple’ın tabletinde de yeni işlemciler kullanılmıyor. Apple’ın A10 Fusion serisi işlemcilere yer veriliyor. Ama yine de Apple A serisinde yakalamış olduğu performans öne çıkıyor. Süper bir performans ortaya konuluyor demek belki doğru olmayacak ama iyi bir performans ortaya konuluyor demek doğru olacaktır.

2.33 GHz hızında çalışabilen 4 çekirdekli işlemcinin eksi iPhone modellerinde kullanıldığı biliniyor ve buradan CV’sinin başarılı olduğunu görüyoruz. PUBG, Call of Duty gibi oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Buradan örnek verdim çünkü en çok sorulan soru bu.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad karşılaştırmasında işlemci için farklı bir değerlendirme yapmak gerekebilir. Apple’ın işlemcisi daha başarılı demek geliyor içimden. Zaten performans değerlerinde de bunu görebiliyorsunuz. Samsung’un Exynos işlemcileri iyi performanslı ama çok fazla tercih edilen modeller değil.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Buna bir örnek vermek gerekirse, markanın son amiral gemisi akıllı telefonları olan Galaxy Note 20 akıllı telefonlarında bir modelde Exynos 990 var bir modelde Snapdragon 865 var. Telefon ülkemize Exynos ile geliyor. Ama Snapdragon ile gelse herkesin tercih edeceği model Snapdragon işlemcili model olacak. Exynos’a karşı böyle bir ön yargı var.

Biz Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad karşılaştırmamıza geri dönelim. Apple’ın tabletinin içerisinde yer alan RAM miktarı biraz düşük. 3 GB RAM var. Fakat burada iPadOS devreye girecek. İşletim sistemi ile donanım uyumu sayesinde daha iyi performans sonuçları elde ediliyor.

Depolama alanı ise 32 GB’dan başlıyor 128 GB seçeneği de var. Ama Apple’ın tablet için en kötü yanı bu. 32 GB depolama alanı olan tableti aldığınız zaman istediğiniz ölçüde özgür olamıyorsunuz. Artırılabilir hafıza olmaması çok kötü. 128 GB depolama alanının seçilmesi ise doğrudan fiyatı uçuruyor.

Artıları: A10 Fusion işlemcisi

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Performans Kazananı: Apple

Apple’ın işlemcisi ve diğer donanımları tam uyumlu olan iPadOS gibi bir yazılımla beraber daha iyi çözümler sunuyor. Tablet performans açısından Samsung’un tabletinin önünde gözükmekte. Kağıt üzerinde değil ama kullanıcı testlerinde fark çok daha iyi anlaşılabiliyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Kamera Karşılaştırması

Tabletlerin kameralarının çok iyi olmasını beklemiyoruz. Tabii ki bu üst seviye bir tablet değilse. Bir iPad Pro modelinde LIDAR tarayıcı bile var mesela. Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad karşılaştırması için aynı şey geçerli değil.

Galaxy Tab S6 Lite Kamera Özellikleri

Arka kısımda tek bir kamera kullanılan tabletin, 8 MP değerinde arka kamerası otomatik odaklama özelliğine sahip ve 30 Fps Full HD çekim yapabiliyor. Ön kamera ise 5 MP değerinde olabildiğince basit bir kamera. 🙂

7.nesil iPad Kamera Özellikleri

8 MP arka kamera f/2.4 diyafram açıklığında ve karma kızılötesi filtresine sahip. Otomatik odaklama ve fotoğraflar için HDR özelliklerinin de olduğu kameraya 1.2 MP değerinde 720p ön kamera eşlik ediyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Kamera Kazananı: Apple

Kamera arayüzü falan daha iyi. Kameralar bir tık daha iyi.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Akıllı Kalem Durumu

Samsung: Markanın tabletinde Note 20 akıllı telefonlarında olduğu gibi S-Pen akıllı kalemleri bulunuyor. Akıllı kalem manyetik yapıda yapılmış. Yani bu şu demek oluyor ki arka kasaya kalemi mıknatıslı bir şekilde tak diye takabiliyorsunuz.

Kalemin ekranda vermiş olduğu deneyim ise gayet başarılı. Sorunsuz bir şekilde not alabiliyorsunuz, sorunsuz bir şekilde çizim yapabiliyorsunuz ama desteklenen programlar ışığında. Ayrıca kalem kutudan çıkıyor. Bu çok önemli bir avantaj. Ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Apple: iPad serisine akıllı kalem desteğinin gelmesi ile beraber 7.nesil iPad satışları uçtu. Bunun nedeni Apple’ın akıllı kalemlerinin çok başarılı sonuçlar göstermesi. Tablet Apple Pencil 1.nesil desteğini sunuyor. Çizim açısından çok iyi, not alma konusunda çok iyi. Gecikme süreleri bir hayli düşük.

Tek ve belki de en büyük olumsuzluk olarak göstereceğim kısım ise akıllı kalemlerin kutudan çıkmıyor olması. Bu kadar para veriyorsunuz bir de üzerine 700 TL akıllı kalem parası vermeniz gerekiyor.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad karşılaştırması içerisinde Apple’ın eksi not almasına neden olan en büyük detay burası. Yani kutudan bir kalem çıkması kullanıcıları çok memnun edebilirdi.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Pil Durumu

Apple açıklaması ama iPad tabletin içerisinde yer alan pil miktarını iFixit ekibinin testleri sayesinde biliyoruz. Tablet içerisinde yer alan pil kapasitesi 8227 mAh. Bu değer iPadOS işletim sistemi de düşünüldüğü zaman çok iyi bir değer.

Galaxy Tab S6 Lite modelinde yer alan batarya ise 7040 mAh değerinde. Arada çok ciddi bir batarya farkı var. Bunun için pil konusunda kazananı kesin olarak açıklamaya bile gerek yok. Zaten görüyorsunuz.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Fiyatları

 • Galaxy Tab S6 Lite – 2549 TL başlangıç
 • 7.nesil iPad – 2.799 TL başlangıç

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad Karşılaştırması Kazanan: Apple

Baştan sona merak edilen ve en çok duyulmak istenen kısımları karşılaştırdık. Aslında çok detaya inmedik. Sadece işlemci, ekran, pil ve tasarım açısından bir karşılaştırmamız oldu. Böyle bakıldığı zaman Apple’ın tableti daha başarılı. Arada çok fiyat farkı da yok. Akıllı kalem için 1.Apple Pencil alacağınızı unutmamakla beraber 7.nesil iPad modeli daha iyi bir tercih olacaktır.

Önceki İçerikiOS 13.7 Batarya Testi – Batarya Süresi Değişiyor mu?
Sonraki İçerikiPhone 12 Tanıtım Tarihi Açıklandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?