Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Karşılaştırma

0
369

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması, bu yıl akıllı telefon dünyasında en çok aranan karşılaştırmalardan biri olacak. Her iki modelde çok iddialı.

Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan Galaxy S20 ultra modelinin beklenenden iddialı gelmesi iPhone 11 Pro Max alacak kullanıcıların da beklemesine neden oldu. Bu rehberimizde de en detaylı Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmasına yer vereceğiz. Hangi modeli almak daha mantıklı olur ve hangi modelin nasıl özellikleri var detaylardan söz edelim.

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Tasarım Karşılaştırması

Karşılaştırmaya başlarken tabii ki ilk olarak tasarım karşılaştırmasına yer vermemiz gerekecek. Her iki akıllı telefonda da çok iddialı bir tasarım söz konusu. İki model arasında Galaxy S20 ultra modelinin biraz daha farklı bir tasarımı var ve çok konuşulacak gibi duruyor.

Galaxy S20 ultra Tasarım

Bu modelin tasarımında Samsung, kavisli bir ekran tasarımı kullanmış durumda. Her iki tarafta da kavisli ekranın kullanılması, genel olarak akıllı telefonun ekran kullanım alanının daha geniş tutulmasını sağlıyor.

Bu modelde herhangi bir çentik alanı ya da bu modelde herhangi bir çerçeve bölümü yok. Yan kısımlarda kavisli kenarlar var ve telefonda ekrana gömülü ön kamera kullanılıyor. Note modellerinde kullanılan ortalanmış olan ekrana gömülü ön kamera tasarımının bu modelde de devam serisi olarak geldiğini eklemek gerekiyor.

Kasa kısmında yanlarda kavisli bir yapının kullanılması, telefonun tek elle kolay olarak kullanılmasını sağlamakta. Bunun dışında arka kapak kısmında geçtiğimiz zaman ise tamamen yeni bir tasarım bizi karşılıyor.

Samsung genelde üst üste sıralı olan kameralara yer veren bir marka. Fakat bu modelde biraz daha farklı bir yapı var. Kamera alanı oldukça geniş bir dikdörtgen şeklinde sunulmuş durumda. Arka kısımda dışa doğru bombeli olan bir kamera alanı görülüyor. Telefonu yandan tuttuğunuz zaman kamera alanını net bir şekilde görüyorsunuz. Bu alan içerisinde 4 kamera ve bir de flaş ışığının yer aldığını ekleyelim.

 • Ölçüler: 166.9 mm X 76 mm X 8.8 mm
 • Ağırlık: 220 gram
 • Gövde Malzemesi Arka Kapak: Cam
 • Gövde Malzemesi Çerçeve: Metal
 • Renkler: Gri ve Siyah

iPhone 11 Pro Max Tasarım

iPhone 11 akıllı telefonlarında tasarım kısmında çok önemli bir değişiklik olmadı. Telefonun ekran kısmına baktığımız zaman, eski modellerde olduğu gibi çentikli bir akıllı telefona yer verildiğini görüyoruz. Çentikli ekran tasarımı sayesinde ekran kullanım alanı biraz daha geniş ancak Galaxy S20 ultra modelinde olduğu kadar geniş bir alan söz konusu değil. Kavisli kenarlar ve üst alt çerçeve bölümleri de bulunmuyor.

iPhone 11 Pro vs Max

Her iki akıllı telefonun da ekran tasarımının ayrıldığı noktalar burası olarak gösterilebilir. Bunun dışında arka kapak kısmında ise önemli değişiklikler var. Apple bu modelde arka kısma kare şeklinde bir kamera alanı ekledi. Üst üste sıralanan kameralarının yerine kare şeklinde bir kamera alanı var ve bu alan içerisinde geniş 3 adet kamera lensi bulunmakta. 3 adet kamera lensinin yanında bir de flaş ışığının bulunduğunu da ekleyelim.

 • Ölçüler: 158 mm X 77.8 mm X 8.1 mm
 • Ağırlık: 226 gram
 • Arka Kapak Malzeme: Cam
 • Arka Kapak Malzeme: Paslanmaz Çelik
 • Renkler: Yeşil, Gümüş, Altın ve Siyah

Tasarım Genel Yorum

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max tasarım karşılaştırması kişiye göre değişiklik göstermekte. Tasarım kısmında her iki modelde iddialı ve dikkat çeken bir yapıya sahip. Dediğimiz gibi bu noktada kişisel görüşünüz biraz öne çıkacak.

Çentikli ekran tasarımını seviyor ve daha kullanışlı buluyorsanız tercih edeceğiniz telefon iPhone 11 modeli olacak. Ekran kullanım alanı yüksek olan bir akıllı telefon istiyorsanız, bu kez Galaxy S20 ultra modelini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Kesin bir kazanan olduğunu söylemek yanlış olur.

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Ekran Karşılaştırması

Tasarım karşılaştırmasının hemen sonrasında ekran karşılaştırmasından da söz edelim. Ekran kısmında her iki akıllı telefon modeli de çok iddialı seriler.

Galaxy S20 ultra Ekran

Her karşılaştırmamızda söylüyoruz. Samsung ekran konusunda gerçekten başarılı bir marka. Yeni seri akıllı telefonlarda ekran tecrübesini kullanan marka, ekran konusunda çok iddialı bir akıllı telefon ile geliyor.

Galaxy S20 ultra modelinin ekran kısmında çok geniş bir ekran boyutuna yer veriliyor. Telefonda 6.9 inçlik bir ekrana sahip. Bunun yanında Dynamic AMOLED ekran paneli sunulmakta. Dinamik panel, daha geniş renk yelpazesi sunulmasını ve görüntü kalitesinin daha iyi olmasını sağlıyor.

20:9 ekran oranı sunan akıllı telefonda çözünürlük değeri ise 1440 X 3200 piksel olarak belirlenmiş durumda. Amiral gemisi akıllı telefonlar için 6.9 inçlik bir ekran boyutu sunuyorsanız, mutlaka çözünürlük değerini de buna göre sunmanız gerekiyor. Galaxy S20 ultra akıllı telefonları da çözünürlük kısmında bu istenen değeri veren akıllı telefonlardan bir tanesi.

Yeni akıllı telefonların 6.9 inçlik ekran boyutuna karşı yüksek çözünürlüğü sayesinde 511 PPi piksel yoğunluk değerine yer veriliyor. 511 PPi piksel yoğunluk değeri gerçekten dikkat çekici bir değer olarak gösterilebilir. Bunun dışında ekran yenileme hızının da çok başarılı olduğunu ekleyelim. 120 Hz ekran yenileme hızı sunuluyor. 114.62 cm² ekran alanının yanında %90.36 ekran gövde oranını da unutmadan belirtelim.

Özet

 • HDR 10 desteği
 • HDR desteği
 • DCI-P3 Renk Uzayı
 • HDR10+
 • 120 Hz Yenileme Hızı
 • 6.9 inç
 • Dynamic AMOLED
 • 1440 X 3200 piksel çözünürlük
 • 511 PPi

iPhone 11 Pro Max Ekran

Geçen sene tanıtımı gerçekleştirilen telefonlar arasında en iddialı modellerden biri olan iPhone 11 Pro Max akıllı telefonları, ekran konusunda da çok başarılı serilerden biri olmuştu. Markanın OLED ekran kullandığı akıllı telefonlardan biri olan yeni seri, en başarılı ekranlı akıllı telefonlar arasında da yer almayı başarmıştı. Yeni seri akıllı telefonların en iyi ekranlı akıllı telefonlar olarak seçildiğini bile biliyoruz.

Bunu sağlayan Apple’ın sunmuş olduğu destekleyici teknolojiler. Telefonda 6.5 inçlik bir panele yer veriliyor. OLED panelin sunmuş olduğu çözünürlük değeri ise 1242 X 2688 piksel olarak açıklanmış durumda.

iPhone 11 Pro

FHD+ çözünürlük değeriyle beraber gelen akıllı telefonun bu değerle beraber sunmuş olduğu piksel yoğunluğu ise Samsung modeline göre biraz daha düşük. Bu modelde 458 PPi piksel yoğunluk değerine yer veriliyor.

19.5:9 ekran oranına sahip olan akıllı telefonda 101.62 cm² ekran alanı da bulunmakta. Ekranın bu kadar öne çıkmasını sağlayan ise dediğimiz gibi Apple’ın teknolojileri. True Tone desteği, Dolby Vision desteği, Super Retina desteği bulunan ekran 800 nit parlaklık değerine yer veriliyor. 2000000:1 kontrast oranını da unutmayalım.

Özet

 • HDR desteği
 • HDR10
 • True Tone Ekran
 • Super Retina XDR ekran
 • 800 nit parlaklık – Maksimum 1200 nit parlaklık
 • 6.5 inç ekran boyutu
 • OLED panel
 • 1242 X 2688 piksel

Ekran Karşılaştırması Genel Yorum

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması, ekran kısmında çok çekişmeli geçiyor. iPhone akıllı telefonları geçen sene ekran konusunda en başarılı akıllı telefonlar olarak seçildi. Fakat bu sene duruma baktığımız zaman Samsung’un akıllı telefonlarında kullanılan ekranın biraz daha başarılı olduğunu görüyoruz. Kullanım alanına karşılık olarak sunulan piksel yoğunluk değeri çok başarılı.

500 PPi değerinin üzerinde bir piksel yoğunluk değerinin sunulması muhtemelen bu yılın en iyi ekrana sahip olan akıllı telefonunun Galaxy S20 ultra modeli olmasını sağlayacak. Tabii ki bir de yenileme hızının etkisi var. Samsung bu seride 120 Hz yenileme hızına yer veriyor. Yine bu değer de hem iddialı bir değer hem de Samsung’u öne çıkaracak olan bir yenileme değeri. Kısacası kazanan Samsung.

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Donanım Karşılaştırması

Gelelim işin bittiği en net kısma. Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması yazısını yazıyorsanız, teknik özellikler alanına çok uzun bir alan ayırmanız gerekiyor. Her iki akıllı telefon modelinde de amiral gemisi özellikleri var ve açıkçası her iki akıllı telefon modeli de yarış arabası gibi. Akıllı telefonlar arasında lüks spor araba yerini alabilecek telefonlardan söz ediyoruz.

Galaxy S20 ultra Teknik Donanım

Yeni akıllı telefon hakkında söylememiz gereken ilk şey yine iki işlemci kullanılması. Kısa süre önce ana modeli ve iPhone 11 akıllı telefonlarını karşılaştırmıştık. Her iki akıllı telefon modeli için yaptığımız karşılaştırmada teknik özellikler kısmında Samsung’un iki farklı seçeneğe yer verdiğini belirtmişti. Sürpriz mi oldu? Hayır! Samsung amiral gemisi akıllı telefonlarında 2 farklı işlemci modeli kullanıyor. Ana modelde olduğu gibi ultra modelinde de aynı durum var.

Bu modelde hem Exynos 990 işlemcilerine hem de Snapdragon 865 işlemcilerine yer veriliyor. Ülkemizde satılacak olan telefonlarda Exynos 990 işlemcileri yer alacağından, bir Snapdragon işlemcilerini ayrıca ele almayacağız.

Exynos 990 işlemcileri genel performans olarak başarılı işlemciler. 2.73 GHz gibi oldukça yüksek bir saat hızına çıkabilen seri, 8 çekirdekli. 2+2+4 şeklinde bir çekirdek kümesinin sunulduğu işlemciler çekirdekler ise şöyle:

 • Dual – core 2.73 GHz Mongoose M5
 • Dual – core 2.6 GHz ARM Cortex A76
 • Quad – core 2 GHz ARM Cortex A55

Çekirdeklerin dışında grafik birimi kısmında ise Mali G77 MP 11 serisine yer verilmekte. Yenilenmiş olan 7 nm üretim sürecinden geçen işlemcilerin yanında RAM kısmında ili farklı seçeneğe yer veriliyor. Açıkçası RAM bizi de şaşırtmadı değil. Şöyle düşünün telefonda bilgisayarlardan daha fazla RAM var. 12 GB ve 16 GB olmak üzere iki farklı RAM miktarına yer veriliyor. RAM kısmında sadece miktar ile durumu değerlendirmemek gerekiyor.

Son seri amiral gemisi akıllı telefon modellerinde genelde LPDDR4x bellek tipine yer verildiğini gördük. Fakat Galaxy S20 ultra akıllı telefonlarında bu durum biraz daha değişiklik gösteriyor.

Bu modelde LPDDR5 RAM tipine yer veriliyor ve haliyle daha yüksek performans elde ediliyor. Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmasında da en çok dikkat çeken kısım burası olacak. Daha doğrusu fark yaratan kısımlarından birisi burası olacak. Daha başarılı bir performans değerine ulaşılması sağlanmakta.

RAM kısmında seçilecek olan miktara göre depolama kısmında da önemli bir değişiklik var. 128 GB depolama alanı standart olarak sunulan alan. Bunun dışında 256 GB ve 512 GB depolama alanı seçenekleri de bulunmakta. 1 TB seviyesine kadar da ek hafıza kartı kullanabiliyorsunuz.

İşlemcilerden söz ettik. RAM belleklerden ve miktarlardan söz ettik. Depolama alanından da söz ettik. Geriye piller kaldı. Pil konusunda sıkı durun. Galaxy S20 ultra telefonlarının içerisinde tam 5000 mAh değerinde batarya var. Buraya kadar olan kısım belki şaşırtıcı değil ancak bunun dışında artık bir de artı nokta var. 45W hızlı şarj sunulmakta. Hem ters şarj sunulması hem de kablosuz hızlı şarj sunulması söz konusu.

iPhone 11 Pro Max Teknik Özellikler

Samsung’un akıllı telefonunu uzun uzadıya anlattık. Sanmayın ki iPhone geri kaldı. iPhone 11 akıllı telefonlarında da çok iddialı bir işlemci yer alıyor. Yine 7nm üretim sürecinden çıkma Apple A13 Bionic işlemcilerine yer veriliyor. Başarılı işlemci 2.65 GHz hıza kadar çıkabilmekte. 6 çekirdekli olan seride çekirdek kümelemesi ise şöyle:

 • Dual core 2.65 GHz Lightning
 • Quad core 1.73 GHz Thunder

Samsung’un kullandığı işlemcilerde 2+2+4 şeklinde bir kümelemeye yer verilmişti. Bu modelde ise 2+4 çekirdek kümelemesi bulunuyor. Bu şekilde hem güç tasarrufu sağlanıyor hem de yüksek performans ihtiyacı karşılanıyor. iPhone 11 Pro Max akıllı telefonlarında belki geride kalan kısım ise bellek teknolojileri. Bu seride eski seri bellekler kullanılıyor.

LPDDR4x serisi RAM tipinin kullanıldığı akıllı telefon 4 GB RAM miktarı ile geliyor. 4 GB RAM, Samsung ile karşılaştırıldığı zaman çok geride kalıyor. Her ne kadar iOS işletim sistemi olsa da Apple bu konuda biraz geri plana düşüyor.

iPhone 11 Pro

Muhtemelen bu RAM farkı iki telefon arasındaki performans farkının da ana nedeni olacak. Depolama alanında ise yine 3 seçenek var. 64 GB, 256 GB ve 512 GB depolama alanı seçenekleri var. Apple’ın diğer modellerinde olduğu gibi hafıza kartı desteği de bulunmamakta.

Pil kapasitesi konusunda ise Apple’ın kesin olarak açıklamış olduğu bir değer yok. Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması hazırlayıp pil kısmından söz etmemek mümkün değil.

Her ne kadar Apple tarafından resmi açıklama yapılmamış olsa da testlere ve parçalama videolarında yer alan bilgilere göre söz konusu akıllı telefonlarda 3969 mAh değerinde bir batarya var. 18W değerinde hızlı şarj desteği sunan akıllı telefonların kablosuz şarj desteği de buluyor. %50 dolum için ise sadece 30 dakika gerekiyor.

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Kamera Karşılaştırması

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmasında herkesin merak ettiği kısma, yani kameralara geçiş yapalım. İki telefonda kamera teknolojilerinde zirve yarışında olan modeller.

Galaxy S20 ultra Kamera Özellikleri

Çok sayıda kameranın bulunduğu akıllı telefonlardan biri olan Galaxy S20 ultra akıllı telefonların 108 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklığında bir kamera var. 79 derece açıya sahip olan kamera 8K 24 FPS çekim yapabiliyor. O kadar iddialı bir kameradan söz ediyoruz.

İkinci kamera kısmında ise ekstra geniş açılı bir kameraya yer verilmekte. 12 MP kamera f/2.2 diyafram açıklık değerinde. Üçüncü kamera kısmında ise 48 MP telefoto kamerası sunuluyor. Bu kameradaki diyafram açıklık değeri ise f/3.5 olarak açıklanmış durumda.

Tüm bunlara ek olarak bir de 3D ToF sensörüne yer veriliyor. Ön kamera kısmında ise 40 MP 4K çekim yapabilen f/2.2 diyafram açıklık değerinde tek bir kamera bulunuyor.

iPhone 11 Pro Max Kamera Özellikler   

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması, kamera kısmında iPhone 11 yine kendisini göstermekte. Telefonda 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında bir ana kamera bulunuyor.

iPhone 11 Pro

Bunun dışında 12 MP değerinde f/2.0 diyafram açıklığında telefoto kamerası var. Son olarak üçüncü kamera kısmında ise 12 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığında bir ekstra geniş açılı kamera var. Ön kısma baktığımız zaman ise 12 MP tek bir kamera sunuluyor.

Kamera Genel Değerlendirme

Kamera konusunda iPhone 11 Pro Max akıllı telefonlarının puanı belli. DxOMark puanlamasına göre model 117 puan aldı. Galaxy S20 ultra puanı ise net değil. Böyle değerlendirdiğimiz zaman kesin bir şey yok ancak kağıt üzerinde Samsung daha önde gibi duruyor.

iPhone 11 Pro ve Pro Max DxOMark

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Fiyat Karşılaştırması

Telefonları anlattık da anlattık. Gelelim artık fiyat kısmına. Fiyatlara baktığımız zaman;

Samsung Galaxy S20 ultra 128 GB Fiyat – 11.999 TL

iPhone 11 Pro Max 256 GB Fiyat – 12.599 TL

Galaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Karşılaştırması Genel Yorum

Genel değerlendirmeden söz edecek olursak, her iki akıllı telefonda yüksek fiyatlı modeller. Eğer bir telefona bu denli para vermek isterseniz, Samsung’un akıllı telefonları biraz daha öne çıkıyor. Teknik ve ekran açısından durum bu.

Kamera açısından nasıl bir durum söz konusu olacağını değerlendirmelerden sonra öğrenmek mümkün olacak. Kamera kısmında söz etmiştik, iPhone 11 akıllı telefonları için kamera puanları belli. Samsung için durumun nasıl olacağı birkaç ay sonra belli olacaktır. Kamera karşılaştırmasında da Samsung’un önde olması, kesinlikle bu modelin tercih edilebilirliğini arttırmış olacak.

Önceki İçerikiOS 13.3.1 Batarya Testi – Kullanım Ömrü Arttı mı?
Sonraki İçerikiPhone 9 Tanıtım Tarihi Paylaşıldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?