Fortnite iOS Cihazlarda Nasıl Oynanır? Oyunun Özellikleri Neler?

0
427

Epic Games tarafından sunulan en iddialı yapımlar arasında yer almış Fortnite, yayına girdiği andan bu yana sürekli oyuncu sayısını arttırmayı başarmış olan yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Oyunun indirme ve aktif oyuncu sayıları milyonları geçiyor. PUBG serisinin de en büyük rakiplerinden biri olan Fortnite, konsol ve bilgisayar serilerinde elde etmiş olduğu bu başarıyı şimdi ise mobil platformlara taşımakta. Son olarak Fortnite iOS sürümünün kısmi olarak yayınlandığını gördük. Oyunun tutkunları için sunulan mobil sürüme, özelliklerine ve nasıl oynanacağına bakalım.

Fortnite iOS Kontrol Sistemi

Diğer platformlarla çapraz bir şekilde ilerleyeceğini bildiğimiz oyun, ilk olarak yeni kontrol sistemiyle dikkat çekecek. Tabii ki dokunmatik panel kontrollerine geçiş yapılırken bir alışma süreciyle karşı karşıya kalacaksınız. Fakat yapım bunun için bir hayli öneli adımlar atmış.

Fortnite iOS

Oyunda yer alan kontrolleri kolaylaştırmak adına, ekran yerleşiminde tüm kontrollerin dizili bir şekilde geldiğini göreceksiniz. Tüm hareketlerin kullanımı için yerleştirilmiş olan butonlar var ve bu alanlar herhangi bir sorun oluşturmaması adına çok iyi bir algılama derecesine sahip.

Fortnite iOS

Çapraz Platform Desteği Sunuluyor

Fortnite iOS sürümünün en büyük ayrıcalığı ise çapraz platform desteğinin sunuluyor olması. Oyunda aktif bir sohbet menüsü ya da sohbet özelliği yok ancak daha ilk andan, PC ve konsol serilerinde yer alan havayı hissedebiliyorsunuz. Sanki PC ve konsol versiyonlarının küçültülmüş bir versiyonuyla karşı karşıyayız demen yanlış olmayacaktır. Oyuna girerken kullandığınız hesapla beraber kullanıcılar, konsol ve bilgisayar serilerindeki oyunlarına devam edebiliyorlar.

Fortnite iOS

Burada en büyük sorun ise ekran boyutu. Fortnite biraz detay ve dikkat isteyen bir oyun. Rakiplerinizle mücadele etmek için bir hayli dikkatli olmalı ve sağlam reflekslere sahip olmalısınız. Fortnite iOS ve Android sürümünde de rakipleriniz değişmiyor. Yani PC kullanıcılarıyla da mücadele edebiliyorsunuz. Bu durumda minik bir ekranda mücadele etmeniz, sizin biraz daha eksi bir puanla başlamanıza neden oluyor. En geniş ekranlı akıllı telefonlarda bile böyle bir sorun gündeme gelecektir.

İLGİLİ HABER:  Efsane Devam Ediyor! Asphalt 9: Legends iOS için Yayınlandı! Özellikler ve Detaylar

Sunucu ve Oyun Performansı

Şimdilik oyun sadece Fortnite iOS sürümü olarak yayınlandı. Kısmi olarak olsa da iOS için yayınlanan oyunun cihaz performansı kısmındaki detaylarını birazdan ele alacağız. Fakat bunun dışında oyun içi akıcılık ve sunucu performansının oldukça yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

2 saatlik bir test oyununda, sunucuların hiçbir sorun yaratmadan, bağlantı kopma gibi sorunlar yaşatmadan oyunu oynattığını görüyoruz. Bunun yanında optimizasyonunda oldukça başarılı yapıldığı ve bu sayede oyunda donma gibi sorunların önüne geçildiği görülüyor. Tabii ki bu durum biraz da kullanıcıların cihazlarına bağlı. Şimdi bu sistemden söz edelim.

Fortnite iOS Nasıl Oynanır?

Gelelim can alıcı noktaya. Fortnite iOS oyununu nasıl oynayabiliriz. Oyun şu an çok dar bir kısım için yayınlanmış durumda. Sadece iOS için yayınlanan yapımın, iOS kullanıcıları içerisinde ise şartlarla sunulduğunu görüyoruz.

Fortnite iOS

Oyunu oynayabilmek için, PC veya konsol sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Mail hesabınızla bu adres üzerinden kayıt açıyorsunuz ve oyunu daha önceden oynadığınızı gösteriyorsunuz. Bu şekilde oyuna başlamak mümkün oluyor. Fakat yapımı önceden oynamıyorsanız, bu kez oynayan birinin sizi davet etmesi gerekiyor.

Desteklenen Cihazlar: iPhone 6S ve üstü cihazlara, iPad Mini 4, iPad Air 2, iPad 2017, iPad Pro veya daha yeni serilere ihtiyacınız var.

Sürüm: iOS 11 işletim sistemi ve üstü sürümler desteklenecek. iOS 10 ve eski sürümlere destek bulunmuyor.

Android için ise şimdilik bir bilgimiz yok. Birkaç hafta içerisinde Android için durum netlik kazanacaktır.

‎Fortnite
‎Fortnite
Developer: Epic Games
Price: Free+

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?