Facebook Kişileri Dışa Aktarma Nasıl Yapılır?

1
7422

Facebook hesabınızı silmeye ve sosyal medyadan uzaklaşmaya karar verdiyseniz, hesaınızdaki bazı kişisel verileri bilgisayarınıza kaydetmek (dışa aktarmak) isteyebilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta paylaştığınız fotoğrafların ve videoların bir kopyasının yanında, Facebook arkadaş listenizdeki kişiler ve telefon numaralarının bir kopyasını indirmek isteyebilirsiniz. Facebook, kişileri dışa aktarma işleminin kolay bir yolunu sunmuyor. Ancak bu yazıda yer verdiğimiz yöntemle Facebook kişileri dışa aktarma işlemi yapabileceksiniz.

Kullanacağımız yöntemle elde edeceğiniz veriler bir miktar dağınık olacak. Ancak hemen endişelenmeyin, çünkü bu dağınık verileri nasıl temizleyeceğini de yazıda bulacaksınız.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Facebook bu işlemin kolay bir yolunu sunmuyor. Ancak tüm hesabınızın bir arşivini indirmenize olanak tanıyor. Dolayısıyla kişileri dışa aktarmak istiyorsanız, önce Facebook hesabınızın bir arşivini indirmeniz gerekiyor.

Facebook Arşivi İndirme Nasıl Yapılır?

 1. Bilgisayarınızda Facebook hesabınız ile oturum açın ve herhangi bir Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan Ayarlar‘a tıklayın.
 2. Hesap Ayarları‘na tıklayın.
 3. Sol köşedeki Genel‘i tıklayın
 4. Genel Hesap Ayarları sayfasının altındaki Facebook verilerinin kopyasını indir seçeneğine tıklayın.
 5. Facebook bilgilerinizi indirmek istediğinizi onaylamak için yeni bir web sayfasına yönlendirileceksiniz. Devam etmek için yeşil renkli Arşivimi Başlat butonuna tıklayın.
 6. Fotoğraflarınız, duvar paylaşımlarınız, mesajlarınız ve diğer bilgileri toplamak biraz zaman alabilir” şeklinde bir uyarı görünecektir. Devam etmek için tekrar Arşivimi Başlat butonuna tıklayın.
 7. Şimdi, hesabınızın güvenliğini korumak için Facebook şifrenizi yazarak kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.
 8. “Sistem bilgilerinizi topluyor ve arşiviniz indirmeye hazır olduğunda dosyada bulunan e-posta adresinize bir mesaj gönderecek.” mesajı olan bir diyalog kutusu açılacaktır. Devam etmek için Tamam butonuna tıklayın.
 9. İlk olarak Facebook arşivini indirme talebinize dair bir e-posta alacaksınız. Daha sonra, hazır olduğunda bir indirme bağlantısı içeren ikinci bir mesaj alacaksınız. İkinci e-postayı almanız, hesabınızın ne kadar eski olduğuna ve ne kadar paylaşım yaptığınıza bağlı olarak birkaç saat sürebilir.
 10. İndirme bağlantısı içeren e-posta geldiğinde, Facebook arşivini indirmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 11. .ZIP uzantılı Facebook arşivi dosyanızı, bilgisayarınızın varsayılan İndirilenler klasöründe bulabilirsiniz.

Facebook Kişileri Dışa Aktarma

 1. Facebook arşivinizi indirdikten sonra, indirdiğiniz .ZIP dosyasını açın. Dosyalar arasından concact_info.htm dosyasını bulun ve açmak için tıklayın.Facebook Kişileri Dışa Aktarma
 2. İşin eğlenceli kısmı şimdi başlıyor. Farenizi kullanarak, tüm tüm kişi listenizi telefon numaralarıyla birlikte seçin. Seçili kişileri sağ tıklayın ve Kopyala‘yı seçin.Facebook Kişileri Kopyala
 3. PC kullanıyorsanız yeni bir Excel belgesi, Mac kullanıyorsanız yeni bir Numbers belgesi açın.
 4. Farenizi kullanarak, sol üstteki hücre üzerine sağ tıklayın ve Yapıştır‘ı seçin. Bir tanesi Facebook kişilerinizin adlarını, diğeri telefon numaralarını içeren iki sütun oluşacaktır.Facebook kişileri Excel dosyasına aktarma
 5. Gördüğünüz gibi kopyalama / yapıştırma işlemi, telefon numarası alanlarına bazı istenmeyen veriler ekledi. Bunu basit bir “Bul ve Değiştir” işlemi yaparak temizlemeliyiz. Bul ve Değiştir aracını açmak için Excel’de Ctrl + H, Numbers’ta Komut + F tuşlarına basın. Bul alanına “contact:” yazın. Yazdığınız ifadenin telefon numaraları sütunundaki ile aynı olmasına dikkat edin. Yalnızca fazla metni kaldırmak istediğimizden, Değiştir alanını boş bırakacağız.Excel Bul ve Değiştir
 6. Tümünü Değiştir butonuna tıkladığınızda telefon numarası sütunundaki fazla metin temizlenecektir.
 7. Excel için Ctrl + S, Numbers için Komut + S tuşlarına basarak belgeyi kaydedin.

Facebook kişileri dışa aktarma işlemini başarıyla tamamladınız. Dosya formatı nedeniyle ne yazık ki bu kişileri diğer uygulamalara aktarma işlemi kolay değildir. Ancak en azından artık Facebook kişi listenizin bir kopyasına sahipsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?