Facebook Gaming iOS için Yayınlanıyor

0
42

Apple, bulut oyun servislerine karşı tavrını net bir şekilde koymuştu. Firma bulut oyun servislerine, App Store hükümlerine tam olarak uymadığı için izin vermediklerini açıklamıştı. Aynı nedenlerden Facebook Gaming uygulaması da etkilenmişti ve iOS için defalarca uygulama ret yemişti.

Kuralları geçemeyen Facebook toplamda 5 defa geri çevrildi. Ardı ardına geri çevrilmesine karşın firmanın sonunda istediği oldu. Apple geç olsa da servise izin verdi ama bazı sınırlamaları da beraberinde getirdi. Android uygulamasında olduğu gibi iOS uygulamasında da sınırsız kullanım olmayacak.

iOS Facebook Gaming Sadece Yayınların İzlenmesine İzin Verecek

Facebook’un yeni uygulamasının Apple şartlarına uyması için bazı kararlar alması gerekiyordu. Bu kararların en dikkat çekeni ise oyun kararı oldu. Kullanıcılar servis üzerinden oyun oynayamayacak. Oyun bölümü tamamen kaldırılmış olan yayınlanacak olan uygulama, sadece yayınların izlenmesine izin verecek ki bu da zaten çok ilgi çekecek bir durum değil.

Yani evet uygulamayı iOS üzerinde de kullanabileceğiz ama adı var kendi yok gibi bir durum oluşacak. Facebook COO’su tarafından yapılan açıklamada durumu doğruladı. Sheryl Sandberg açıklamasında, App Store üzerinde uygulamayı yayınlamak için çok fazla uğraş verdiklerini ama çözüm bulamadıklarını belirtti.

Facebook Gaming uygulaması

Tek çözüm olarak uygulamanın oyun bölümünün tamamen kaldırılması kararına varıldı ve öyle de yapıldı. Neyse ki Apple’ın bu kararın ardından uygulamayı onayladığı söyleniyor. Bu durumda kullanıcıların uygulama ile sadece oyun yayınları özelliğini kullanması sağlanacak ama ilerleyen dönemde bunu da değiştirecek bir adım atılabilir.

Elbette Apple’ın politikaları uzun yıllardır değişmedi ve bundan sonra da değişecek gibi durmuyor. Fakat şu var ki Facebook Gaming için Facebook çalışmalarına devam ediyor. Apple şartları değiştirmemiş olsa da Facebook konu hakkında bir boşluk bulabilir ya da sorunu farklı bir şekilde çözebilir.

Bunun denemeleri sürekli devam edecektir. Firmanın 5 kez artı ardına ret almasına rağmen başvurularına devam etmesi, ne kadar ısrarlı olduğunun büyük bir kanıtı.

Önceki İçerikiPhone 12 Hazır – Görüntü Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikApple Beyrut‘a Yardım Yapmaya Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?