Eski iPhone’u Yenisiyle Değiştirebilir miyim?

2
18585

Eski iPhone’u getir yenisini al programının Türkiye’de olmasını isteyen o kadar çok Apple kullanıcısı var ki, Apple’ın bu beklentileri karşılamak için neyi beklediğini anlamak çok zor. Takipçilerimizin Eski iPhone’umu yenisiyle değiştirebilir miyim? soruları hızla artmaya başladı. Bu nedenle bu yazıyı hazırlamaya karar verdik.

iPhone sahipleri herhangi bir fiziksel hasar olmadığı sürece cihazlarını uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanabiliyor. Örneğin, bir arkadaşım ilk çıktığında satın aldığı iPhone 4S‘i bu yazıyı hazırlarken hala kullanıyordu. iPhone 4S’in 2011 yılında piyasaya çıktığını ve şu an 2018 yılında olduğumuzu düşününce, 7 yıllık bir kullanımın söz konusu olduğunu görüyoruz. Diğer akıllı telefonlara göre epey uzun bir kullanım süresi olduğuna kimse itiraz etmeyecektir. Hatta Apple’ın en yeni iPhone modeli olan iPhone X’in yani iPhone 10’un şu an piyasada olduğunu düşününce, üzerinden 6 nesil telefon geçmesine rağmen bir iPhone’u rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Tabii çoğu iPhone kullanıcısı bu kadar uzun bir süre aynı telefonu kullanmak istemeyebilir. Böyle kullanıcıların kafasında “eski iPhone’u yenisiyle değiştirme” düşüncesi oluşuyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren üç GSM operatörü, müşterilerinin eski iPhone’larını yenisiyle değiştirebilecekleri kampanyalar düzenliyorlar. Ancak bu kampanyalar, ödemek zorunda olacağınız fiyat farkı nedeniyle çok fazla iPhone kullanıcısına cazip gelmiyor. Örneğin, eski iPhone’unuzu getirin 3.500 TL’ye sayalım, onun yerine yepyeni bir iPhone X verelim cümleleriyle süslenen kampanyaların detaylarına bakıldığında, yalnızca iPhone 7 Plus 256 GB modelinin eski iPhone modeli olarak kabul edildiğini görüyoruz. Doğal olarak böyle bir takasın hiçbir avantajı kalmamış oluyor.

Peki, Apple’ın eski iPhone’u yenisiyle değiştirme hizmeti var mı? Ayrıntılar aşağıda…

Eski iPhone’u Yenisiyle Değiştirebilir miyim?

iPhone’larını yenilemek isteyen kullanıcılar, ilk olarak “eski iPhone’u getir yenisini al” gibi bir kampanya araştırması içine giriyor. Peki, Apple’ın böyle bir hizmeti var mı? Yani yıllardır kullandığınız iPhone’u, Apple Store’a götürüp belir bir fark ücreti ödeyerek yeni bir iPhone alabiliyor musunuz? Kısaca evet diyerek ayrıntılara geçelim.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Üretimi Durduruldu İddiası

iPhone Upgrade Program (iPhone Yükseltme Programı)

Apple’ın iPhone’larını yenilemek isteyen kullanıcılar için iPhone Upgrade Program adını verdiği bir hizmeti bulunuyor. Programa dahil olan iPhone kullanıcıları, belirli bir ücret ödeyerek eski iPhone’larını yeni çıkan iPhone modeli ile değiştirebiliyorlar. Hali hazırda ABD ve birçok Avrupa ülkesinde uygulanan iPhone yenileme programını şartlarına bir göz atalım.

Apple yükseltme programı için “En yeni iPhone’a geçmenin en kolay yolu.” sloganını kullanıyor. Programın şartları ise özetle şöyle:

  • Her yıl yeni bir iPhone alabiliyorsunuz.
  • Ayda 34.50$’dan başlayan taksitlerle ödeyebiliyorsunuz.
  • Operatör kısıtlaması olmadan cihazınızı kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca AppleCare+ garantisi kapsamına dahil oluyorsunuz.

iPhone Yükseltme Programı

iPhone Yükseltme Programı Şartları

Program kapsamında yeni iPhone’unuzun ücretini tek seferde ödemeniz gerekmiyor. Bunun yerine, sıfır faizle 24 ay taksit imkanından yararlanabiliyorsunuz. Üstelik Apple’ın genişletilmiş cihaz garanti hizmeti AppleCare+’a da dahil oluyorsunuz. Programa dahil olup ilk 12 aylık ödemeyi yaptıktan sonra yeni iPhone’u almaya hak kazanıyorsunuz. Programda kaldığınız sürece her 12 ayda bir iPhone’un en yeni modelini alma imkanı buluyorsunuz. Şu anki iPhone modelleri için program ücretleri şu şekilde:

iPhone Upgrade Programı Şartları

Türkiye’de iPhone Upgrade Programı Var mı?

Cümlelerime “ne yazık ki” ifadesiyle başlamayı hiç sevmiyorum ancak iPhone Yükseltme Programı’nın şu an için Türkiye’de uygulanmadığını üzülerek belirtmek istiyorum. Ancak programın her yıl yeni ülkelerde uygulanmaya başladığını ve Türkiye’ye de yakın bir zaman içinde gelebileceğini de belirtmeden geçmek istemiyorum.

iPhone Yükseltme Programı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?