Eski iPhone Sahipleri Apple’dan Ödeme Alacak

0
31792

iPhone tarihine kazınarak işlenen bir skandal var. Yıllar önce ortaya çıkarılan ve Apple tarafından da kabul edilen skandala göre Apple, bazı iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlatmıştı. Bunun nedeni ise pillerde yaşanan kimyasal yaşlanma olarak nitelendirilmişti.

Kimyasal yaşlanmaya uğrayan pillerin akıllı telefonun güç talebine cevap verememesi üzerine telefonun döngüye girmesini engellemek için, işlemcinin gücünün bir miktar düşürüldüğü olaydan Apple suçlu çıktı.

Firma pil sağlığı adı verilen bir uygulama yayınladı. Bunun dışında telefonun yavaşlatılıp yavaşlatılmayacağını kullanıcıların seçmesine izin verdi ama ilk etapta yavaşlatma sistemi şeffaf olarak açıklanmadı için Apple suçlu kabul edildi.

İlginizi Çekebilir: Apple’ın iPhone Yavaşlatma Politikası Hakkında Tüm Gelişmeler! Neler Yaşandı?

Eski iPhone Sahipleri Geri Ödemelerini Almaya Başlayacak

Eski iPhone modellerinde yaşanan bu olay sonrasında suçlu bulunan Apple’ın, bazı iPhone kullanıcıları için geri ödemeler yapması gerektiğine karar verilmişti. Tazminat bedeli olarak ise 25 dolar belirlendi.

Karar açıklandı ama herkes bu ücretlerin hangi cihazlar için ödeneceğini ve ne zaman ödeneceğini merak ediyordu. İşte şimdi kullanıcıların ödemelerini alabilmesi için bir site oluşturuldu.

Açılan site üzerinden ödeme alacak modellere sahip olan iPhone akıllı telefon sahipleri geri ödeme için başvuru yapabiliyor. Sadece ABD genelindeki kullanıcılar için geçerli olan geri ödemelerin alınması için ise 6 Ekim tarihine kadar siteye başvuruda bulunmak gerekiyor.

Eski iPhone odeme

Peki, hangi iPhone sahipleri bu karar sonrasında geri ödeme alacak? Her model geri ödeme kararına dahil değil.

Not: Önce birkez daha hatırlatmak istiyorum ki geri ödemeler sadece ABD için geçerli. Diğer ülkelerde benzer karar alınırsa, tabii ki paylaşacağız.

iOS 10.2.1 sürüm ve üzeri bir işletim sistemi çalıştıran, ödeme alması mümkün olan cihazlar:

  • iPhone SE
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6

şeklinde açıklandı. 25 dolar geri ödeme yapılması diğer ülkeleri kapsayacak yeni bir karar ile güncellenir mi yorum yok. Apple’ın toplamda 500 milyon dolar geri ödeme yapacağını düşünürsek, başka ülkelerde de benzeri kararlar gelmesi firmayı bir miktar sıkıntıya sokabilir.

Önceki İçerikiPhone 12 Fiyat Tahminleri Değişti – Yeni Fiyatlar Nasıl?
Sonraki İçerikiPhone 12 Kutusundan Çıkacak Tek Aksesuar Görüntülendi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?