Eski Cihazlar için iOS 12.5.5 Sürümü Yayınlandı

3

iOS 15’inm çıktığını hemen hemen tüm iPhone kullanıcıları biliyor. iOS 15 tanıtıldı ama eski iPhone akıllı telefon modelleri de unutulmuyor. Eski modellere de güncellemeler geliyor. Burada iOS 12 bitmedi diyebilirim. Yeni bir özellik gelmiyor ama sürekli güvenlik güncellemesi yayınlanıyor. iOS 12.5.5 sürümü de yayınlanan son güncelleme oldu.

Eski sürümler için yayınlanan güncellemenin amacı çok belli. Bir sır yok. Güvenlik odaklı yayınlanan yamalardan birisi. Asıl önemli olan ise güncellemenin hangi cihazlar için yayınlanmış olduğu. Aslında bu da belli. iOS 15 güncellemesi almayan ve iOS 12 güncellemesi alan her cihaz için yeni sürüm kullanımda.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Beklenen İlgiyi Gördü! Rekor mu Geliyor?

iOS 12.5.5 ile Güvenlik Düzenlemesi

Yeni güncellemenin geldiği akıllı telefon modelleri ve tablet modellerini de paylaşalım. Güvenlik odaklı güncellemeyi alan modeller aşağıda.

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 5S
  • iPad Mini 3
  • iPad Mini 2
  • iPhone Air ilk nesil
  • iPod Touch 6

Bunların dışında kalan cihazlar güncelleme almayacak. Tabii ki eski modeller için konuşuyorum. Güncellemenin yüklenmesi noktasına gelince, Apple’ın söylediğine göre bu güncelleme önemli bir güncelleme.

Güvenlik odaklı güncellemeler zaten hep önemli olan güncellemeler. Cihaz güvenliği ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için mutlaka bu güncellemeleri yüklemeniz gerekiyor. 12.5.5 serisi için de bu geçerli bir durum.

iOS 12.5.5

Hatta daha önemli olan bir şey çünkü cihazlar eski cihazlar. Sadece güvenlik yamaları alan modeller. Bu modeller için iOS 15 gibi bir güncelleme olmayacak. Hala kullanıcı kitlesi de olan cihazlar olduğu için hackerların dikkatini çeken modeller. Haliyle bir güvenlik sorunu yaşamamak adına Apple’ın yayınladığı güncellemeleri ivedilikle yüklemek önemli.

Sadece eski seriler için değil, iOS odaklı bir güncelleme güvenlik güncellemesiyse yeni cihazlar için de aynı şeyler geçerli. Bundan sonraki süreçte iOS 12 güncellemeleri devam edecek mi bilmiyoruz. Devam etmez dediğimizin üzerine 4 güncelleme geldi. 🙂 Onun için güncelleme bu seriye gelir ya da gelmez net olamıyoruz. Devam edebilir.

Önceki İçerikEn İyi MacBook Soğutucu Cihazları – 2021 güncel
Sonraki İçerikiOS 15 Sürümünde Instagram’da Yaşanan Ses Sorunu Giderildi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. 12.5.5 güncelleme ile iPhone 5s ekran döndürme olayı son buldu anahtarla denetim tamamen kapandı artık aktif değil YouTube ve ya oyunlar da tek yönde açılım oluyor eskisi gibi sürekli dönme olmuyor sabit Sola doğru açılıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilirmisin

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?