Epic Games ile Apple Savaşı Bitmiyor! Yeni Hamle

0
60

Epic Games ile Apple arasındaki çekişmeyi bitirecek olan hamle bir türlü gelmedi. Fortnite oyunu Apple mağazalarından kaldırıldı ve Epic Games’in de iptal edilen geliştirici hesabı mahkeme kararıyla geri verildi.

Bu hamle sonrasında artık savaş son bulacak ve her şey karara bağlanacak derken, sular durulmak bilmiyor. Birkaç farklı ülke de Apple’a dava açılmasına neden olan konu şimdi de Avrupa Komisyonu’na taşındı. Apple’a yapılan suçlama ise yine aynı suçlama oldu.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 Pro Max DxOMark Listesindeki Yerini Kaybetti

Epic Games ile Apple Tekrar Karşı Karşıya

Bu kez hamle yapan Epic Games oldu. Firma Avrupa Komisyonu’na başvurdu. Yapılan başvuru sonrasında Apple, tekelleşme ile suçlandı. Haksız rekabet ya da tekelleşme olarak gösterilen durum için başvuru yapan Epic Games firmaya, uygulama dağıtımlarında ve ödeme yöntemlerinde kısıtlama yaparak fiyat ve pazar avantajını eline alma suçlamaları yaptı.

Geliştiriciler üzerinden olması gerekenden daha fazla hakimiyet kurduğu iddia edilen Apple, böylece bir kez daha suçlamaların hedefine oturmuş oldu. İki firma arasında yaşanan bu gerilimli sürecin ise yine uzun vadede de devam etmesi bekleniyor.

Tabii ki Epic Games’e destek veren firmaların sayısı da hiç az değil. Açıkçası Apple’ın gözünü korkutan kısımlardan birisi de bu olabilir. Daha önce Apple’ın birçok kez benzeri bir durumla gündeme geldiğini de biliyoruz. Bundan hemen önce de patent hakları davaları gündem olmuştu.

Epic Games ile Apple

Özellikle Qualcoom ile Apple arasında yaşananları hatırlayalım. İki firma birbirlerini patent hakları nedeniyle suçlamış ve bir dönem ortak çalışmayı bırakmıştı. Apple, bu kararların ardından Intel’e yönelmiş ve modemleri de Intel üzerinden almıştı. Fakat tüm bu süreç unutulmuş gibi iPhone 12 akıllı telefonlarında yine 5G modemler için ortak bir çalışma yapıldı.

Yani sizin anlayacağınız iş çıkarların ortaklaşmasına gelince, bir anda davalar son buluyor ve büyük firmalar yine birbirleriyle çalışmaya devam ediyor. Bu durum Epic Games ile Apple arasında da geçerli olacak mı bilemiyoruz. Mayıs ayında ilk duruşmaların yapılması bekleniyor. Burada sonuçlar nasıl olacak göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?