Epic Games, Apple Davasını Kaybetti – Şimdi Ne Olacak?

0
90

Epic Games’in oyununun App Store mağazasından kaldırılması ile iki firma arasında bir savaş başladı. Fortnite oyunu iOS için bitti ama konu davaya kadar gitti.

Apple’a karşı bazı firmalar itiraz kararları aldı ve yaşanan olaydan dolayı Apple’a davalar açıldı. Tabii ki ilk dava açan firma Epic Games oldu.

Fortnite oyununun rekabet dışı bir şekilde App Store uygulama mağazasından kaldırıldığını belirten firma, bu konuda Ağustos ayı içerisinde davayı açmış ve belki de oyunun geri döneceğini düşünmüştü.

Dava Sonuçları ve Epic Games Talebi Ret Aldı

Davanın ana konusu “Fortnite oyununun App Store’a yeniden eklenmesi” olmuştu. Bu talep üzerine mahkemeye gidilmişti ama yapılan değerlendirme sonucunda Apple haklı bulundu. Federal mahkeme, Epic Games’in oyunun yeniden App Store’a eklenmesini reddetti ve burada markayı haklı buldu ama oyun devine de biir iyi haber geldi.

Bilindiği üzere Apple misilleme yapmak ve davaya karşı tavrını belli etmek için sadece Fortnite oyununun mağazadan kaldırılmasıyla kalmamış ve Unreal Engine oyun motoru için de adım atmıştı. iOS ve Mac platformları için Unreal Engine oyun motoruna verilen desteğin çekileceği ve artık sistemin desteklenmeyeceği söylenmişti.

İşte mahkeme bu konuda da bir karara imza attı. Apple, Fortnite kararı için haklı bulunurken Unreal Engine kararı için haksız bulunduğu ve Epic Games’in geliştirici olarak devam etmesine karar verildi. Yani Unreal Engine kullanılabilecek.

Epic Games

Bu arada mahkemede ilginç bir diyalog yaşandı. Epic Games avukatı Apple’ı rekabete aykırı hareket ediyor diyerek suçladı. Rekabete aykırı hareket ediliyor diyen avukata karşı Hakim Yvonne Gonzales Rogers bir soru yöneltti.

Epic Games avukatına karşı sorulan soruda oyun sektöründe diğer büyük firmalardan örnekler verildi. Hakim, Steam’in %30’luk komisyon aldığını, Microsoft’un aynı şekilde ve Amazon’un aynı şekilde komisyonlar aldığını söyledi ve Apple’ın %30’luk komisyonunun neden rahatsız edici olduğunu sordu.

Bu sorunun üzerine avukat, kitlelerinin %63’ünün iOS kullanıcısı olduğunu söyleyerek haksız rekabeti tekrar savundu ama Apple bunu reddetti. Ardı ardına atışmalar ve dava süreci sonrasında karar belli olmuş oldu. Bundan sonra iki firmanın anlaşmaya varması gibi bir durum olur mu zamana bırakalım.

Önceki İçerikiPhone 12 Touch ID Sensörüyle mi Geliyor?
Sonraki İçerikApple Silicon İşlemcili Mac Modelleri Çıkıyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?