En İyi iOS Video Oynatıcılar ve Özellikleri

0
1172

iOS için video oynatıcılar sürekli olarak güncelleniyor. iPhone ve iPad serileri donanım olarak güçlendikçe, video oynatıcıların da güncellendiğini ve çözünürlük desteği konusunda yeni çözümler sunduğunu görüyoruz.

Son iPhone ve iPad modellerini düşünecek olursak, ekran konusunda daha başarılı modeller sunulmakta. Haliyle artık görüntü kaliteleri daha başarılı. Cihazlarda daha yüksek çözünürlüklü içerikler oynatmanızı yeni ekran teknolojileri bir yana, artık mobil video oynatıcılar da buna yönelik olarak güncellenmeye başladı. Son olarak 4K çözünürlük desteklerini sunan video oynatıcılar bile görmeye başladık. Peki, en iyi iOS video oynatıcılar içerisinde hangi uygulamalar var? Bu uygulamaların özellikleri neler?

Tercih Edebileceğiniz En İyi iOS Video Oynatıcılar

en iyi iOS video oynatıcılar

VLC Player

En köklü video oynatıcı programlarından biri olan VLC Player, özellikler bilgisayarlarda çok sık kullanılmakta. Bilgisayarlarda liste başında yer alan oynatıcılardan biri olan VLC Player zaman içerisinde mobil dünyaya da uyum sağladı. DVD ISO format desteğini mobil cihazlara da getiren video oynatıcı, ağ üzerinden oynatma gibi ayrıcalıklar ada sahip.

Mobil sürümler için belki de en önemli özellikler arasında olan uygulama içi reklamların olmadığı oynatıcının, videolarda kullanabileceğiniz şekilde çeşitli ses ayarlarına izin verdiğini de ekleyelim. Belli başlı filtreler ve ekolayzer ayarları sunan program çok kanallı ses dosyalarını da çalıştırabildiğini ekleyelim. Videolara altyazı kullanmanızı da sağlayan VLC Player tamamen ücretsiz olan uygulamalar arasında yer almakta.

‎VLC for Mobile
‎VLC for Mobile
Developer: VideoLAN
Price: Free

PlayerXtreme Media Player

Bu alanda en çok aranan uygulamalardan birisi de PlayerXtreme. Aslında bakarsanız uygulama çok detaylı bir video oynatıcısı. Uygulamanın en çok dikkat çeken yönü ise 4K çözünürlük desteğinin bulunuyor olması. 4K video oynatmasının dışında, hemen hemen tüm formatları desteklemesi gibi bir avantajı da bulunan uygulamanın altyazı desteği de var.

Otomatik olarak altyazı arama gibi ayrıcalıkları da bulunan uygulamanın, diğer uygulamalara göre farklı bir yönü daha var. Öyle ki bu uygulama gürültü düzenleme özelliği var. Eğer çevredeki sesler çok yoğun ise, bu durumda sesi daha rahat duyabilmeniz adına ses düzeltmeleri sunuluyor. Otomatik ses düzenlemesi söz konusu.

‎PlayerXtreme Media Player
‎PlayerXtreme Media Player
Developer: iStreamer
Price: Free+

MX Player

Yine son dönemde ünlenen en iyi iOS video oynatıcıları arasında yer alan MX Player, donanım hızlandırma özelliği ile dikkat çekiyor. Bu özelliğin çok önemli bir artısı var. Bu özellik sayesinde, izlediğiniz videonun kalitesi çok yüksekse çözünürlük değerinin videoyu yavaşlatmaması adına donanım hızlandırma özelliği kullanılıyor.

Video yakınlaştırma, video içerisinde sağa ve sola doğru bir hareket gösterme gibi artılar da sunan uygulama 500 milyondan fazla indirme rakamına sahip. Uygulamanın altyazı desteğinin bulunduğunu ve çevrimiçi olarak alınan içerikleri de oynatabileceğini de ekleyelim.

FX Player (Android)

Android kullanıcıları için de bir alternatif eklemek istedik. Özellikle format desteği konusunda başarılı olan uygulamalardan biri olan FX Player, 4K videoları destekleyen video oynatıcıları arasında yer alıyor. Android için sunuluyor olsa da bu yönüyle listemizde de yer alan uygulamanın, mp4, MP3, AVI, 3GP, AAC gibi ses ve video formatlarını desteklediğini görüyoruz. Kısacası neredeyse bilgisayarlarda sunulan video oynatıcılara yakın bir dosya biçimi desteği sunulmakta.

Farklı bir detaydan daha söz edelim. Eğer donanımınız varsa, aynı ağ içerisinde chromecast özelliğini kullanarak televizyonlara da doğrudan görüntü aktarmanız mümkün. Bunun için ek bir uygulamaya ihtiyaç bulunmuyor.

FX Player

OPlayer Lite

Geliştirme süreci bir türlü tamamlanmayan önemli uygulamalardan biri olan OPlayer, hemen hemen tüm müzik formatlarını desteklemekte. Gece modu gibi bir de arayüz artısı bulunan uygulamanın altyazı uyumu, chromecast desteği ile ekran paylaşım özelliği, bölünmüş ekran özellikleri de var.

Zamanlamalı bir şekilde kapatmayı da destekleyen uygulamanın, donanım hızlandırma gibi bir de özelliği var. Buraya kadar anlattığımız özelliklerin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, bir sürprizimiz var. OPlayer arka planda video oynatma özelliği sunmakta. Bir yandan videolarınızı izleyip bir yandan ise diğer işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

CnX Player

En iyi iOS video oynatıcılar listemizde yer verdiğimiz bir başka uygulama ise CnX Player uygulaması olacak. Video görüntülemesi sırasında pil tasarrufu modu olarak bilinen modu sunarak öne çıkan uygulama, reklamsız nadir uygulamalardan bir tanesi olarak biliniyor. Videolarda doygunluk özelliklerini ayarlamanıza da izin veren uygulamanın 4K desteği bulunuyor. İsterseniz Full HD çözünürlük desteğinde de video izleyebilirsiniz.

KM Player

Youtube ile uyumlu bir şekilde çalışan uygulamalardan biri olan KM Player, bu yönü ile en iyi iOS video oynatıcılar arasında yer almayı başarıyor. Uygulamanın ilginç bir yönü var. Eğer dans eğitim videoları bölümünden dans eğitim videoları izlerseniz, videoları ayna modunda açabiliyorsunuz. Ayna modunda dans hareketlerini daha doğru bir şekilde yapmanız sağlanıyor. SD kart ve Google Cloud desteği de sunan KM Player, gece modu ve altyazı desteği gibi artılar sunmakta.

‎KMPlayer
‎KMPlayer
Developer: PandoraTV. CO.,LTD
Price: Free

nPlayer Lite

Uygulamanın Android işletim sisteminde de sunulduğunu biliyoruz. Fakat Android işletim sisteminde sunulan serinin ücretli bir versiyon olarak geldiğini görüyoruz. iOS sürümü ise tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Başarılı bir arayüz desteği ve tüm geniş bir format desteği sunan nPlayer, bu alanda gerçekten kullanışlı olan seriler arasında.

‎nPlayer Lite
‎nPlayer Lite
Developer: Newin Inc.
Price: Free

Infuse 6

AirPlay desteği bulunması sayesinde bir adım önde olan uygulama, sayısız video formatını desteklemekte. Renkli ve kullanışlı bir arayüze sahip olan Infuse 5, izlediğiniz videoları ve TV şovlarını daha sonra izlemeniz adına kayıt ediyor.

Karanlık tema desteği sayesinde geceleri de sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz uygulama, iTunes ile senkronize edilebiliyor ve bu durumda da ftp ile dosya aktarımı yapılabiliyor. 4K desteğine de sahip olan Infuse 5 uygulamasının, 4K desteğini kullanmak içinse Pro modelini tercih etmeniz gerekiyor.

‎Infuse 7
‎Infuse 7
Developer: Firecore, LLC
Price: Free+

En iyi iOS video oynatıcıları listemizin sonuna geldik. Listede yer alan uygulamaların hepsinde önemli avantajlar sunuluyor. Bu uygulamaların içerisinde en beğendiğiniz seçip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer listeden bir tavsiye vermek istersek, VLC Player uygulamasının liste başında olduğunu söyleyebiliriz. En uzun soluklu video oynatıcısı uygulamaları arasında yer alan VLC Player’ın format desteği de geniş.

 

Önceki İçerikApple AirPods Pro Bir Başarıya Daha İmza Attı
Sonraki İçerikiPhone 11 Almak mı? iPhone 12 Modellerini Beklemek mi?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?