En iyi 4K monitörler

1
239

4K monitör almayı düşünenler için iyi bir haberimiz var. 4K monitör fiyatları giderek ucuzluyor. Bununla birlikte yeni çıkan oyunların 4K desteği de yaygınlaşıyor. 4K monitör seçiminde nelere dikkat edilmeli? Piyasaki en iyi 4K monitörler hangileri? Bu yazımızda size 4K monitörler konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Niçin 4K?

Bu sorunun cevabı çok basit: Çünkü 4K monitörler daha iyi. Yeni oyunlar, videolar, filmler ve resimler yüksek çözünürlükte geliştiriliyorlar. Daha kaliteli görseller, daha keskin görünüm, daha derin renk yelpazesinin tadına varabilmek için 4K monitör almak günümüzde en iyi seçenek.

Youtube, Netflix gibi birçok video akış sitesi 4K videoları destekliyor. Çözünürlük ayrımını şu şekilde yapabiliriz:

  • 720p = 1280 x 720 – HD veya “HD Ready” olarak bilinir.
  • 1080p = 1920 x 1080 – “Full HD” denilen çözünürlük budur.
  • 1440p = 2560 x 1440 – QHD veya Quad HD olarak bilinir. Akıllı telefonlarda ve oyun monitörlerinde kullanılır.  1440p çözünürlük 720p HD veya “HD ready”den 4 kat daha piksel (ayrıntı) içerir.
  • 2160p = 3840 x 2160 -İşte 4K budur. UHD veya Ultra HD çöznürlük olarak da bilinir. Kaliteli televizyonlarda ve monitörlerde kullanılır. 1080p full HD’den 4 kat daha fazla piksel (ayrıntı) içerir.
  • 4320p = 7680 x 4320 – 8K olarak bilinir. 1080p Full HD’den 16 kat daha yüksek çözünürlüktür. Kısa vadede TV’lerde veya bilgisayarlarda bunu göremeyeceğiz.  Aşağıda 8K çözünürlükte olan bir video örneği var: (Bu videoyu gerçek kalitesinde izleyemezsiniz.)

 

4K monitör aldık diyelim başka?

4K monitörde oyun oynamak veya film izlemek demek, iyi bir işlemci gücü, kuvvetli bir ekran kartı veya grafik işlemci, yüksek miktarda RAM ve SSD harddisk demek. 4K çözünürlükteki data akışının boyutu kaliteli bir sisteme sahip olmayı gerektirir.

Ayrıca bağlantı elemanı olarak da HDMI 2 kullanmak daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Aşağıda resimde HDMI 2’nin data transfer hızı görülüyor:

HDMI 2’nin özellikleri

En iyi 4K monitörler

Gelelim esas konumuza. Aslında yazıya başlarken niyetim marka ve model vermekti. Ama bunu yapmanın bazı sakıncaları var. Örneğin, yazıyı yazdıktan 2 ay sonra birçok yeni model çıkacak, fiyatlar değişecek hatta bazı 4K monitörler tamamen piyasadan kalkacak. Yazı ise kullanışsız hale gelecek. Ben de “balık verme balık tutmayı öğret” ilkesine bağlı olarak 4K monitör alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağım.

1- Ekran boyutu önemli. Genellikle 24 inç (61 cm) ile 40 inç (102 cm) arasında 4K monitörlerin boyutları değişiyor.

2- 4K monitör satın alma amacınız önemli.

  • Film izlemek için alıyorsanız, boyutunun büyük olmasında yarar var. Oyun oynamak için alıyorsanız, çok büyük 4 monitörler, oyun oynamanızı zorlaştırır.

3- Bütçeniz nedir? Bu yazıyı yazdığımda  4K monitör fiyatları ünlü bir alışveriş sitesinde 1500 TL’den başlıyordu.  Doğal olarak ekran boyutu ve diğer özellikleri arttıkça fiyatlar değişiyor. En yüksek fiyata satılan ürün ise şuydu:

4- Monitör üzerinde dahili hoparlör istiyor musunuz? Hem size yer kazandıracak hem de ek bir masraf yapmanızı önlemek için dahili hoparlörlü 4K monitör alabilirsiniz.

5- USB-c portu olabilir. Bilgisayar, telefon gibi diğer cihazlarla kolay etkileşim için USB- portu çok kullanışlı olabilir.

USB-c kablosu

 

6- Enerji tüketimi sizin için önemli mi?

Elektrik sarfiyatı sizin için önemliyse daha düşük ekranlı olanlar tercih edebilirsiniz.

7- Ekran kalınlığı önemli mi?

Ekran kalınlığı da birçok kişi için önemli bir satın alma faktörüdür. İnce ekranlı 4K monitörler daha pahalıdır.

8- Yenileme frekansı  (refresh rate) ve cevap zamanı (response time), monitör alırken dikkate almanız gereken en önemli faktördür.

Cevap zamanı, pikselin bir renkten diğer renge ne kadar çabuk geçtiğini gösterir. Genellikle 4K monitörler için bu değer 1ms ile 4 ms arasında değişiyor.

Yenileme frekansı ise, 60 Hz, 120 Hz veya 144 Hz oluyor genellikle. Bu değer de ekranın saniyede kaç kez yenilendiğini gösteriyor.

Bu yazımızda 4K monitörler hakkında bilgiler verdik. Çözünürlüklerin açıklamalarını yaptık. 4K monitör alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık. Siz de görüşlerinizle konuya katkıda bulunabilirsiniz.

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?