En Çok Satılan Akıllı Telefon iPhone Oldu

0
158

International Data Corporation, 2020 yılı son çeyrek için akıllı telefon pazarı araştırma verilerini paylaştı. Detaylı araştırmanın sonuçlarına göre 2020 yılı bazı markalar için çok iyi sonuçlandı. Bu markalardan birisi de Apple oldu. Birkaç yıldır Çinli markaların yükselişine cevap vermekle uğraşan Apple, son iPhone serisi akıllı telefonlarıyla bunu başarmış gibi gözüküyor.

Verilere göre Apple hem toplam satışlarda hem de pazar payında bir yükseliş elde etmeye başardı.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 Mini için DxOMark Kamera Puanı Açıklandı

iPhone Son Çeyreğe Damgasını Vurgu

International Data Corporation araştırma sonuçlarına göre iPhone, son çeyrekte 90.1 milyon adet satıldı. Tabii ki bunda en etkili olan model 12 serisi oldu. Yeni akıllı telefonların etkisiyle de beraber elde edilen bu satış rakamı, markanın doğrudan pazar payını da arttırmasını sağlamış.

2019 yılında aynı dönemde pazar payı %19.9 seviyesindeyken, 2020 yılı için %23.4’lük bir pay açıklaması yapıldı. % 22.2’lik büyüme göstererek ilk sıraya yerleşen Apple’ın hemen arkasında yer alan marka ise Samsung oldu.

İkinci sırada yer alan Samsung’un 73.9 milyon adet satış elde ettiği görülüyor. Yine Samsung için de minik bir yükseliş söz konusu. %6.2’lik büyüme gösteren marka, pazar payını da %19.1 seviyesine çıkarmış durumda.

iPhone

Burada en büyük artış ise Xiaomi markasına ait. Yeni akıllı telefonlarıyla beraber Xiaomi %32’lik bir büyüme yaşamış durumda. Bu büyüme ile markanın son çeyrekte 43.3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği görülüyor.

Listede tabii ki hep iyi haberler yok. Çok büyük bir pazar kaybı yaşayan bir marka daha var. O da Huawei. ABD yaptırımları sonrasında önemli bir kayıp yaşayan Huawei, 56.2 milyon akıllı telefon satışından 32.3 milyon akıllı telefon satışına kadar düşmüş durumda. Kaybı %42.4 olarak belirlenmiş.

Lider olur mu derken ABD ambargosu Huawei’nin bir hayli önünü kesmiş gibi duruyor. iPhone’un ilk sırada olması ise Apple’ın yeniden canlanmasını sağlamış durumda. Bundan sonraki dönemde sıralama değişecek mi göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?