En Çok Görülen iPhone SE 2 Problemleri ve Çözüm Yolları

0
184

Küçük bir gövde içerisinde yüksek performans isteyenlerin en çok tercih ettiği iPhone modeli iPhone SE 2. iPhone SE 2 harika bir cihaz. Ancak o da sonuçta bir teknolojik ürün ve her teknolojik ürün gibi onun da bazı sorunları olabiliyor. Bu yazımızda iPhone SE 2′de en çok görülen problemleri inceleyeceğiz. Bu problemler için çözüm yolları önereceğiz.

iPhone SE 2 Sorunları

En çok görülen iPhone SE 2 sorunları şunlar:

 • iPhone SE 2 aktivasyon sorunu
 • iPhone SE 2 iCloud geri yükleme sorunu
 • iPhone SE 2 pil sorunları (Şarjın az gitmesi, şarj olması vb..)
 • iPhone SE 2 Bluetooth bağlanma – bağlantının kopması sorunu
 • iPhone SE 2 Wi-fi (kablosuz bağlantı) sonunu
 • iPhone SE 2 şebekeye bağlanmama sorunu
 • iPhone SE 2 açılmama sorunu
 • iPhone SE 2 yeniden başlama sorunu
 • iPhone SE 2 karanlık ekranda takılı kalma sorunu
 • iPhone SE 2 güncelleme sorunları

Listemizde bulunan sorunların tek bir çözümü yok. Bu sorunlardan bazıları yazılım sorunlarıyla ilgili olabilir. Bu yazıda size önereceğimiz çözüm yolları da yazılımsal sorunlara yönelik çözüm yolları. Sorun yazılımsal değilse yani donanım kaynaklıysa tek yapılabilecek şey teknik servisler tarafından cihazınıza müdahale edilmesi ve çoğunlukla parça değişimidir.

iPhone SE 2 Sorunları Çözüm Yolları

 1. iPhone SE 2 aktivasyon sorunu

Öncelikle Apple’ın sistem durumu sayfasını kontrol edin. Bu sayfadaki servislerin yanında yeşil daire varsa o servis çalışıyor demektir. Kırmızı daire varsa, sorun cihazınızda değildir. Apple kaynaklıdır. Eğer tüm servisler yeşilse;

 • Sim kartınızı düzgün taktığınızdan emin olun. Sim karttaki temassızlık veya ters takılması aktivasyon sorununa neden olabilir. Ekranda operatörünüzün adı yazıyorsa sorun değil. Ancak “No Sim – Sim kartı” takılı değil gibi bir hata durumunda sim kartınızı kontrol edin.
 • Apple kimliğinizin ve parolanızın doğru olduğundan emin olun. Apple kimliğinizi ve parolanızı hatırlamıyorsanız aşağıdaki konudan yardım alın:

Apple Kimliğimi/iCloud Şifremi Unuttum

 • iPhone’unuzun internete bağlanabildiğinden emin olun. Kontrol etmek için çevrimiçi çalışan bir uygulamayı açıp deneyebilirsiniz. Safari ile webde gezinmeye çalışarak da deneme yapabilirsiniz.

2. iPhone SE 2 iCloud geri yükleme sorunu

Sorunun kaynağını tespit etmek için adım adım ilerlemelisiniz. Öncelikle Apple’ın sistem durum sayfasını kontrol edin. Tüm göstergeler yeşilse Apple kimliğinizin ve parolanızın doğru olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü bilgisayar üzerinden veya başka bir telefonda iCloud sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Şifrenizle ilgili sorun varsa şu konuya göz atın:

Apple Kimliğimi/iCloud Şifremi Unuttum

Şifrenizin doğru olduğundan emin olduktan sonra tekrar deneyin. Zaten iCloud’a giriş yapabiliyor ancak iCloud’dan geri yükleme yapamıyorsanız iCloud yedeğizin olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca bilgisayarınıza iTunes yükleyip, onun üzerinden de geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz.

3. iPhone SE 2 pil sorunları (Şarjın az gitmesi, şarj olması vb..)

iPhone SE 2 pil sorunu yaşıyorsanız muhtemelen sorun pildedir. Pil değişimi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak pili değiştirmek için para vermeden önce birkaç kontrol yapmanızı tavsiye ederiz.

Şu yazımızı iyi okuyunuz. Bu yazımızda bahsettiklerimizi uygularsanız pil sorununuz düzelebilir:

iPhone pili çok çabuk bitiyor sorunu ve çözüm yolları

Sorun düzelmiyorsa pil değişimi seçeneğini düşünebilirsiniz. Bakınız:

2021 yılı Apple iPhone pil, ekran ve cihaz değişimi ücretleri

 

4. iPhone SE 2 Bluetooth bağlanma – bağlantının kopması sorunu

iPhone SE 2 ile bluetooth cihazlara bağlanmakta sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyunuz:

iPhone  – Bluetooth cihazla eşleşmiyor

 

5. iPhone SE 2 Wi-fi (kablosuz bağlantı) sonunu

Kablosuz internet bağlantısında kesilmeler, kopmalar çoğunlukla yazılım hatalarından kaynaklanır. Sorun modeminizde değilse iPhone’unuzda bazı yöntemler kullanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Şu yazımızda iPhone Wİ-fi sorunlarının çözüm yöntemlerini anlattık:

iPhone kablosuz bağlantı sorunları nasıl çözülür?

 

6. iPhone SE 2 şebekeye bağlanmama sorunu

iPhone SE 2 şebeke bağlanma sorunu yaşıyorsanız birkaç kolay yöntemle bu sorundan kurtulmanız mümkün olabilir. Bu hata iPhone kullanıcılarını oldukça rahatsız eden ve birçok sebebi olabilecek bir hata. Bu hata ile durum çubuğunda “şebeke yok” veya “Aranıyor” yazısı gördüğünüz zaman karşılaşıyorsunuz. Aşağıdaki yazıda bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatmıştık:

iPhone şebeke sorunları ve çözüm yolları

7. iPhone SE 2 açılmama sorunu

iPhone SE 2 bazı yazılımsal sorunlardan dolayı açılamıyor olabilir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun çözümünde şu yöntemler denenir:

 • iPhone yeniden başlatma
 • iPhone zorla başlatma
 • iPhone şarj ederken zorla başlatma
 • PC üzerinden iTunes’le geri yükleme
 • iPhone sıfırlama

Bu yöntemlerle yazılım hatalarından kurtularak iPhone SE 2’nizi açmanız mümkün olabilir. Yukarıdaki adımları ayrıntılarıyla şu yazımızda anlatmıştık:

iPhone açılmıyor sorunu ve çözüm yöntemleri

 

8. iPhone SE 2 yeniden başlama sorunu

iPhone’unuz sürekli yeniden başlıyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bazen sorun bitmiş bir bataryadan kaynaklanır. Ancak genelde yazılımsal sorunlar iPhone’un sürekli yeniden başlamasına neden olur. Bu konuda aşağıdaki yazımızda ayrıntılı açıklamalar yapmıştık:

iPhone sürekli yeniden başlıyor sorunu

9. iPhone SE 2 karanlık ekranda takılı kalma sorunu

Siz iPhone SE 2 açılmıyor sanırsınız ancak açılmıştır. Ancak ekran karanlıktır. Bu sorunun kaynağı bir iOS uygulama sistem dosyasının bozulması olabilir. Bu bozulmaya da ya güncel olmayan bir uygulama neden olur ya da virüs gibi zararlı bir yazılım.

iPhone SE 2 siyah ekran sorununu çözmek için;

 1. iPhone SE 2’nizi şarja takın.
 2. 30 dk bekleyin.
 3. Şarjdayken zorla başlat yöntemini deneyin. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki rehberimize bakabilirsiniz:

iPhone Hard reset nasıl atılır?

 

10. iPhone SE 2 güncelleme sorunları

iPhone SE 2 güncellemesi sırasında sorun yaşıyorsanız öncelikle şunları kontrol etmelisiniz:

 • Yeterli şarjınız var mı? Cihazınızı şarj takıp tekrar deneyin.
 • Cihazınızda yeterli kapasite var mı?
 • İnternet bağlantınız yeterli mi? Güncelleme için kablosuz bağlantı kullanımı seçeneği iPhone’unuzda etkin olabilir. Hücresel bağlantı ile güncelleme yapmak için de en az 1-2 GB internet kotanızın olduğundan emin olun.
 • Güncelleme yapmak için mümkünse PC ile iTunes üzerinden güncelleme yapmayı seçin. Bu şekilde hatalı güncelleme ihtimalini oldukça azaltırsınız.

Yukarıdakilerin tamamını sağlıyorsanız iPhone’unuzu yeniden başlatın. Tekrar deneyin. Düzelmezse hard reset yaparak tekrar deneyin. Hard reset’in nasıl yapıldığını 9. maddeye eklediğimiz linkte anlatmıştık. Hala güncelleme yapamıyorsanız öncelikle eski bir sürüme geri dönüp o sürümden güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz. Olmuyorsa iPhone’unuzu sıfırlayabilirsiniz.

iPhone SE 2 sorununuz çözüldü mü?

Elimden geldiğince aklıma gelen tüm sorunları ve çözüm yollarını yazmaya çalıştım. Sorununuz çözüldüyse bir yorum bırakarak emeğimizin karşılığını verebilirsiniz. Sorununuz devam ediyorsa yorum kısmından ayrıntılı bir şekilde yazarsanız kısa sürede yanıt vermeye çalışırız.

Önceki İçerikApple iPad Mini 6 İddialı Bir Ekranla Gelebilir
Sonraki İçerikHangi e kitap okuyucu alınır? 2021 güncel
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?