Masaüstü bilgisayarların yüksek performansları oyun oynamak için ideal. Bu yüzden oyun bilgisayarı denilince akla ilk gelen sistemler masaüstü sistemler oluyor. Dizüstü bilgisayarların da oyun bilgisayarı olarak konumlandırıldığını görüyoruz. Özellikle MSI, Monster gibi markalar yüksek GPU’lu yani yüksek grafik işlemcili dizüstü bilgisayarlar konusunda uzmanlaştı. Bu yüksek performanslı bilgisayarların fiyatları ofis bilgisayarı diyebileceğimiz bilgisayarlara göre oldukça yukarılardan başlıyor. İyi bir oyun laptop’unu almak için en az 10000 TL’leri gözden çıkarmanız gerekiyor. Mükemmel diyebileceğimiz sistemler ise 20-30bin TL gibi fiyatlara sahip. Yani oyun bilgisayarı olarak dizüstü bir bilgisayar almak oldukça maliyetli.

Standart bir dizüstü bilgisayarını oyun bilgisayarına çevirebileceğinizi biliyor musunuz? Masaüstü cihazların parçalarının yenilenmesi doğal bir durum ancak mesele dizüstü olunca yeni malzemeler (RAM , SSD, Ekran kartı vb..) takabilme olasılığımız oldukça düşüyor. İşte bu sorunu aşmak için harici grafik işlemci cihazları kullanılabiliyor. Bunlara eGPU deniliyor. EGPU’yu basitçe harici ekran kartı sistemi olarak düşünmeniz mümkün.  Gelin şimdi eGPU teknolojise yakından bakalım..

eGPU  nedir?

GPU; Graphic processing Unit demektir. Yani Grafik işleme ünitesi. Dizüstü bilgisayarlarınızın sınırlı ekran kartları yerine kullanılan harici ekran kartlarına eGPU denir. İyi bir ekran kartı bir dizüstü sisteme sığamayacak kadar büyüktür. Bu yüzden zaten dizüstüne takılamaz.

eGPU’ların yani harici ekran kartlarının çoğu Thunderbolt 3 uyumlu dizüstü bilgisayarlarla kullanılabilir. Thunerbolt 3 bağlantısı olmayan laptoplar için de dönüştürücü kullanılabilir.

Son zamanlarda eGPU sistemleri bir kutu olarak satılmaya başlandı. Dizüstü cihazınız ister Acer olsun isterseniz de MacBook farketmiyor. ThunderBolt3 çıkışı varsa sorun yok. Her kutuyu alabilirsiniz. Bu kutunun içinden ekran kartı çıkmıyor. Ekran kartını satın almadan önce eGPU kutusuna uyup uymayacağını da araştırmanız gerekiyor. Bu konuda çeşitli youtube videoları var. Önce bunlardan birkaç tanesini izlemenizi öneririm.

MacBook kullanıcıları AMD ekran kartı kullanabiliyorlar. Çünkü nVidia macOS tarafından resmi olarak desteklenmiyor. Ekran kartı alırken bütçenize göre alabileceğiniz en iyi ekran kartını almanızı tavsiye ederim.

eGPU  fiyatları

Maalesef eGPU’lar da oldukça pahalı. Sadece eGPU kutusu 250 dolar gibi bir rakama mal olabiliyor. Örneğin sık kullanılan;

Sonnet eGFX Breakaway Box 550W Amazon sitesinde 245 dolara satılıyor. Aynısı n11’de 4000 TL’nin üstünde satılıyor.

Bu sistemler için kullanacağınız iyi bir ekran kartı da en az 2500 TL civarında alınabiliyor. Örneğin AMD Radeon R9 ekran kartı almak isterseniz 3000 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Yani toplamda normal bir dizüstü bilgisayardan canavar gibi bir oyun bilgisayarı çıkarmak için 7000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor.

eGPU nasıl yapılır?

Bu yazı eGPU teknolojisine genel bir bakış açısı olarak konumlandığından uzun uzun eGPU yapımına girmeyeceğiz. Ancak aşağıdaki video eGPU’nun bir ASUS marka laptopa nasıl uygulanacağı anlatılmış.

Ayrıca donanımhaber sitesinde de eGPU’nun nasıl yapılacağı ile ilgili çok güzel bilgiler var: Donanımhaber konusu

Siz de bu teknoloji hakkında bildiklerinizi ve önerilerinizi yorum kısmından okuyucularımıza ulaştırabilirsiniz.

 

Önceki İçerikiOS 13.5 GM Sürüm Yayınlandı – Finale Hazırız
Sonraki İçerikEve Echoes Online iOS Oyununa Erken Kayıt Nasıl Yapılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?