Hangi e kitap okuyucu alınır? 2021 güncel

0
1878

Son zamanlarda ülkemizde her şey pahalılaşırken kitaplar da bunlardan nasibini aldı. Şimdilerde orta boy 300-500 sayfalık bir kitap alsanız çoğunlukla 40-50 TL gibi bir etiketle karşılaşıyorsunuz. 40 – 50 TL iyi bir kitap için fazla sayılmamakla birlikte öğrenciler, asgari ücretliler (Memleketin %70-80 i) için büyük para. Şimdilerde E kitap okuyucu denen bir cihaz var. (Orijinali E Book Reader) Bunu satın aldığınızda kitapları elektronik ortamda satın alabiliyor ve okuyabiliyorsunuz. (Satın almadan da birçok kitabı webden bulmak mümkün) Bu yazıda, E kitap okuyucular hakkında bazı bilgiler vereceğim. 2021 yılında Hangi e kitap okuyucu alınır? sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Ben kitap okumayı seven birisiyim. Bazı sebeplerden dolayı son zamanlarda e kitap okuyucu almayı düşünüyorum. Bu sebeplerden bazıları şunlar;

 • Kağıt olarak kitap satın almak artık ucuz değil.
 • Evde kitap koyacak yer kalmadı. Kütüphanem doldu. Okul kütüphanelerine bağışladım bir kısmını. Ancak bu sefer de tekrar okumak istediğim kitaplara ulaşamıyorum.
 • Bazen webde öyle güzel kitaplara denk geliyorum ki onları Türkiye’de bulmam mümkün değil. Bulsam bile çok pahalı olacaklarından eminim. Örneğin geçen hafta “Keşifler Atlası” gibi bir kitaba kedinin ciğere baktığı gibi baktım:

Bir kitaba 1800 TL verilmez demiyorum. Özel basım bu kitabın kütüphanemde olması için bu parayı da verirdim. Ancak bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Bu kitap gibi (Ama ingilizce) görsellere sahip birçok E book buldum internetten. Bu kitapları okumak istiyorum. Ancak nasıl okuyacağım konusunda kafam tam net değil. Aklıma ilk gelen seçenekler şunlar:

 • PC üstünden okunabilir ancak rahat bir okuma olmaz.
 • Tablet kullanılabilir. Ancak göz sağlığımdan çekiniyorum.
 • Evde akıllı tv var. Onu denemedim henüz. Ama pdf açıyorsa bir deneme yapacağım.
 • E kitap okuyucu (E book reader)

Yukarıdaki seçeneklerden aklıma en çok yatan E book reader oldu. Daha önce de kullanmıştım. Ancak pek memnun kalmamıştım. Kindle ilk çıktığında bir arkadaşım vasıtasıyla birkaç hafta onu kullanmıştım. Ancak aradan 10 yıldan fazla zaman geçti. Muhtemelen daha iyi e kitap okuyucular çıkmıştır diye düşünüyorum. Bu yazıyla birlikte ben de bir araştırma yapmış olacağım.

Tablet E kitap okuyucu olarak kullanılabilir mi?

Tabii ki okunabilir. Tablete kuracağınız bir kitap okuma uygulaması size iyi bir kitap okuma deneyimi yaşatabilir. Birçok kaliteli kitap okuma uygulaması var. Bunlarla ışık seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Ekranın kitap görünümü almasını sağlayabiliyorsunuz. Elinizin altında bir tablet varsa E kitap okuyucu almadan önce birkaç hafta tableti deneyebilirsiniz.

Tabletle kitap okumanın avantajları:

 • Renkli olduğu için görseli bol kitapları daha iyi okuyabilirsiniz.
 • Genellikle ekran boyutu daha büyüktür. Deri boyutunda kitapları okurken daha rahat edersiniz.
 • Kitap okumanın dışında işleri de yapabilirsiniz.
 • Muhtemelen daha çok dosya uzantısı destekleyecektir. (Bazı kitap okuyucular pdf’yi desteklemiyor.)

Tabletle kitap okumanın dezavantajları:

 • Gözünüz muhtemelen birkaç yıl içinde bozulacaktır.
 • Sürekli gelen bildirimler kitap okumanızı engelleyebilir. (Bildirimler kapatılabilir.)
 • Daha büyük ekran daha ağır bir cihaz demektir. E kitap okuyucuya göre genelde tabletler daha ağırdır.
 • Tabletin şarjı daha az gidecektir. E kitap okuyucuların çoğu 3-4 hafta tek şarjla dayanabiliyor. Çok az enerji harcanıyor.

 

Hangi E Kitap okuyucu alınır?

Vergi, kargo vb.. saçmalıklarla boğuşmamak için önceliğim TR de satılan modelleri araştırmak. Bunu da birkaç alışveriş sitesi üzerinden yapalım:

N11 de satılan E Kitap Okuyucular

N11’de 6 farklı marka satılıyor. Bunlardan Amazon ile Kindle muhtemelen aynı. Kobo’yu çok duydum. Onyx Boox son zamanlarda iyi işler yapıyor. Şimdi başka bir alışveriş sitesine bakalım:

HepsiBurada E kitap okuyucu modelleri

Hepsi burada daha fazla çeşide sahip. Tam olarak 9 çeşit e kitap okuyucu var. Diğer alışveriş sitelerinde de benzer bir durum var. Bu yüzden araştırmama bu 2 site üzerinden devam edeceğim.

E kitap okuyucu seçimi nasıl yapılır?

Hangi E Kitap okuyucuyu satın alacağınıza karar vermeniz oldukça zor. Fazla sayıda etken karar vermemizi güçlendiriyor.

 1. E kitap okuyucu hafıza seçenekleri

Benim açımdan en kolay tercih hafıza konusunda. Kitaplar fazla yer kaplamıyorlar. Binlerce sayfadan oluşan kitaplar bile 300-400 MB’dan fazla yer kaplamıyor. E kitap okuyucu satın alan birisinin %99 bilgisayarı vardır zaten. Fazla kitapları bilgisayarda tutarak e kitap okuyucunun hafızasında yer açmak zor değil.

Gördüğüm kadarıyla e kitap okuyucuların hafıza seçenekleri 8GB’dan başlıyor. 8 -16 – 32 – 64 GB modeller genellikle satılıyor. Benim için 16 GB yeterli. Hatta 8 GB bile kötü değil.

2. E Kitap okuyucu ekran büyüklüğü seçenekleri

Hangi ekran büyüklüğünde bir e kitap okuyucu alacağınız çok önemli. Her an yanımda olsun, yer kaplamasın, hafif olsun, toplu taşımada bile okuyayım diyorsanız küçük ekranlı bir E Kitap okuyucu almalısınız.

Benim okumak istediğim kitaplar renkli. Haritalar, şemalar olan kitaplar. Çoğu da ansiklopedi boyutunda. 7 inç ekranlı (Büyük boy telefon kadar) bir e kitap okuyucuyla büyük bir sayfayı okumak işkence olabilir. Ancak siz roman boyutunda kitaplar okuyacaksanız 7 inç yeterli olacaktır.

Aşağıda tahmini bir karşılaştırma yapmaya çalıştım:

Ansiklopedi boyunda bir kitabı 7 inç bir elektronik kitap okuyucu ile okumak isterseniz işiniz oldukça zor olacaktır. Yukarıda gördüğünüz gibi muhtemelen puzzle parçaları çözer gibi her sayfayı bölüm bölüm okumak zorunda kalabilirsiniz.

Benim gördüğüm kadarıyla piyasada satılan E kitap okuyucuların ekran büyüklükleri şu şekilde:

6 inç, 7 inç, 7,85 inç, 8 inç, 10,3 inç. (Cm’ye çevirirsek: 15-18-20-20,3-26)

Ekran büyüklüğü hesabında köşeden köşeye olan değer baz alınır. Yani buradaki değerler şunu ifade ediyor:

Onyxboox firmasına ait bir kitap okuyucu ekran büyüklüğü ile diğerlerine fark atıyor: Max Lumi.  Max Lumi’nin tam olarak 13.3 inç büyüklüğünde bir ekranı var. Ancak bu ekran ön aydınlatmalı. Bu cihazı alacak olsaydım ön aydınlatmalı ekranların göz sağlığına e mürekkep kadar zararsız olup olmadıklarını araştırırdım. Aşağıdaki Max Lumi’nin tanıtım videosu var:

E kitap okuyucu satın almadan önce hangi boyutta kitaplar okuyacağınızı önceden düşünmelisiniz.

3. Hangi tip e-kitap okuyucu: Renkli mi siyah beyaz mı?

E kitap okuyucular e ink denilen bir teknoloji kullanırlar. Bu teknoloji siyah renge izin verir. Bu yüzden genellikle siyah yazı özelliğine sahip e kitap okuyucularla karşılaşırız. Renkli e kitap okuyucular hayatımıza son dönemde girdi. (Wikipedia’ya bakarsak 2021 yılında olmuş)

Akla bu konuda bazı sorular geliyor:

 1. Renkli e kitap okuyucuların teknolojisi de e ink (elektronik mürekkep) mi?
 2. Göze zarar verir mi?
 3. Performansları nasıl?

Bu soruların yanıtlarını çeşitli kaynaklardan araştırdım. Şimdi bunlara bakalım:

Renkli e kitap okuyucuların teknolojisi de e ink (elektronik mürekkep) mi?

Evet. Kaleido denilen bir elektronik mürekkep geliştirildi. Kaleido 100 PPI çözünürlükte 4096 renk sağlıyor. Bunu bir tablet kalitesinde görüntü olarak görmeyin. Çok daha düşük kalitede bir görsel alıyorsunuz. Ancak kitap okumak için yeterli bir renklilik sağlanıyor. Eğer siyah beyaz bir e kitap okuyucu alırsanız 300 PPI çözünürlük alabiliyorsunuz.

Kaleido hakkında biraz daha derinlemesine araştırma yaptığımda 2021 yılında Kaleido Plus’ın da Boox Nova 3 Color ile piyasaya çıktığını gördüm. Koleido Plus’ın klasik e mürekkep teknolojisine sahip olmadığı biraz araştırma yapılınca görülüyor. Renk filtreleri arasındaki katmanların mürekkep alıcı katmanla arasındaki mesafeden kaynaklı bir renk üretimi olduğu şeklinde internette teknik detaylar anlatılmış. Fazla ayrıntıya girmeden şunu diyerek bu kısmı sonlandırayım: Renkli Koleido Plus’da bir çeşit e mürekkep teknolojisi kullanıyor. LCD veya LED teknolojisi kullanan tabletler gibi değiller. Yani göze zararlı değiller. Youtube’da Koleido Plus kullanan e kitap okuyucuların kullanımları gösterilmiş. Aşağıda böyle bir video var:

Yukarıda eklediğim videoda Onyx Boox Nova 3 e kitap okuyucuda çizgi film bile izlenebiliyor. Bunun sebebi bu modellerde Android 10 kullanılması. Android sayesinde bu e kitap okuyucuyu bir tablet gibi kullanabiliyorsunuz. Ancak ekran tipinin video göstermek için pek iyi olduğunu söylemek zor. Yine de renkli kitap okumak için ideal. 8 çekirdek işlemcisi ve 3GB Ram’i olması da Android kullanması yüzünden.

Sonuç olarak renkli e kitap okuyucu alacaksanız karşınızda fazla seçenek yok.

 • Pocketbook Color, Trendyol’da 16GB, 6 inç, 300 PPI –> 3499TL’ye satılıyor.
 • iReader C6, 16 GB, 6 inç, 300 PPI – Aliexpress’de 159 dolara satılıyor. (Vergisiyle siz bunu 1.5 ile çarpın.)
 • iFlytek Book C1; 400 dolara Aliexpress’de satılıyor. Özellikleri yukarıdakilere benzer.
 • Nova 3 Color, Türkiye’de en çok satılan renkli e kitap okuyucu. 4749 TL’ye kendi resmi sitesinde satılıyor. Yukarıda anlattığım özellikler zaten bu cihaza ait.

Not: Renkli ekranlı e kitap okuyucularda 3 katman var. Bu yüzden beyaz renkli sayfaların boş kısımları hafif gri görünüyor. Ayrıca gölgelenme sorunu da var. OnnyxBoox bu sorunu yazılımsal olarak çözmüş. Bu konuda şu videodan bilgi alabilirsiniz:

Ayrıca bakınız:

Kaleido, Kaleido Plus nedir? Aralarındaki farklar

 

Sonuç olarak;

Renkli e kitap okuyucu alacaksanız Nova 3 Color modeli göze çarpıyor. Aynı firmaya ait Poke 2 Color’da N11 gibi yerlerde satılıyor. Ancak resmi firmada satıştan kaldırılmış. Bu yüzden tavsiye etmiyorum. Pocketbook Color da tercih edilebilir olarak duruyor. Yerli alışveriş sitelerinde satılıyor. Siyah beyaz elektronik kitap okuyucu alacaksanız seçenekleriniz daha fazla. Bu yazı gereğinden uzun oldu. Eğer ilgi çekecek bir yazı olursa siyah-beyaz e kitap okuyucuları da inceleyeceğim.

4. E kitap okuyucularda kalem var mı?

Birçok e kitap okuyucuda kalem var. Kalemin e kitap okuyucuda şöyle faydaları olabilir:

 • Not alabilirsiniz.
 • Okuduklarınızdan önemli yerlerin altını çizmeniz daha kolay olur.
 • Bazı e kitap okuyucuları çizim tableti gibi kullanabilirsiniz.
Max Lumi

Benim en çok gözüme çarpan e kitap okuyucu Nova 3 Color. Bu modelin de kaleminin olması ilgimi çekiyor. Çünkü kalemle aldığım notları farklı platformlara kolayca gönderebileceğimi düşünüyorum.

10 Ağustos Güncellemesi:

Renkli e kitap okuyucu almaktan vazgeçtim. Sebebi ise özellikle fiyatı. Nova 3 Color alsam en az 4800 TL vermem lazım. Hadi 6 inç olan Poke 2 Color alsam 2600 TL’ye alabilirim ama 6 inç çok küçük diye düşünüyorum. Şimdilerde büyük boy telefonlar bile bundan büyük ekrana sahip. Zaten 10.3 inç tabletim var. Renkli kitapları onda da okuyabilirim. Ben siyah beyaz 7 veya 7.8 inç bir e kitap okuyucu almaya karar verdim diyebilirim. Aklımdakiler şunlar:

 1. Nova 3: 3700 TL fiyatı var. 7.8 inç ekranlı, kalemi var. Android 10 kullanıyor. Aşağıda kullanım videosu var:

Bu kalemle yazma kısmını sevdim açıkçası. Özellikle akademik çalışmalar yapanlar makaleler, kitaplar üzerine not alabilirler. Ancak benim öyle bir ihtiyacım olduğundan emin değilim. Yine de geleceği düşünerek hareket etmek lazım. Çocuklara ders anlatırken bu kalem işe yarayabilir.

2. Kobo markası da e kitap okuyucu konusunda iddialı. Aşağıdaki ürünler seçeneklerim arasında:

 1. Kobo Forma: 3000 TL civarında satılıyor. 8 inç 300 PPI ekranı var. Ön ışık var. (Ön ışık daha iyi konrast sağlayabiliyormuş. Şu videoda ön ışıklı Kindle ile ışıksız kindle karşılaştırılmış: Tıklayın.) Android vs. yok. Yani uygulama yükleyemezsiniz. Facebook vb.. sitelere sadece web tarayıcı üzerinden girebilirsiniz. Wi-fi Bluetooh diğerlerinde olduğu gibi bunda da var. 197 gr ağırlığında.

 2. Kobo Libra H20: 2400 TL civarında satılıyor. Forma’nın 7 inç ekranlı modeli. Sanırım diğer özellikler aynı.
 3. Kobo Nia: 1300 TL’ye satılıyor. En ucuz e kitap okuyuculardan birisi. Abilerinden farkı ekranı 6 inç. RAM diğerlerinde 512 MB iken bunda 256 MB. Yani sayfa çevirirken yavaşlığını hissedebilirsiniz.

Kobo Forma ile Kobo Libra’nın karşılaştırıldığı şu videoya bakabilirsiniz:

Kobo Nia ekran boyutu ile benim seçeneklerimin dışında.

Nova 3 ile Kobo Forma arasında kaldım diyebilirim. Kobo’nun yanındaki çerçevenin büyüklüğü kafanızı karıştırmasın. Nova’nın da alt kısmında çerçeve geniş.

Aşağıdaki video’da OnnyBoox Nova ile Kobo Forma karşılaştırılmış:

Bu karşılaştırmada Onny Boox Nova’nın şu özellikleriyle öne çıktığını görüyorum.

 1. PDF ile daha hızlı ve stabil çalışıyor. Zoom gibi işlemlerde daha etkili.
 2. Andoid’in verdiği bir esneklik var. Çok fazla özelliği olan bir cihaz. Video izleyebilir, maillerinize bakabilirsiniz. Kobo ise sadece kitap okuyucu. Basit.

Benim için e mürekkep teknolojisine sahip olması çok önemli. İkisinde de bu özellik var. Bunların arasından seçim yapsan seçimim Nova 3 olurdu. 1000 TL daha verip renkli olanı da  tercih edilebilir duruyor.

OnnyxBoox markasını tercih edecekseniz aşağıdaki videoda tüm modellerin karşılaştırmasını görebilirsiniz:

Banggood’da Likebook P10 diye bir e kitap okuyucu buldum. Bu Türkiye’ye her şey dahil vergisiyle 3500 TL’ye geliyor. Android 8.1 işlemcili. En güzel yanı 10 inç olması. Kötü yanı ise doğal olarak ağırlığı biraz fazla. 458 gr ağırlığında. 2 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza ile diğerlerine açıkça fark atmış. Youtube’da bu modeli anlatan şöyle bir video buldum:

Bu videoda 49. dakika gösterilen landscape özelliğini sevdim. Özellikle akademisyenler için çok güzel bir özellik. 53. dk’da kalemin çalışma hızı gösterilmiş. Sonuç sanırım pek iyi değil.


Uzun bir yazının sonuna geldik. Daha incelemek istediğim birkaç farklı konu vardı. Ancak konu gereğinden uzun oldu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? E kitap okuyucu kullanıyorsanız hangi e kitap okuyucuyu kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Verdiğim bilgilerde hatalı olanlar varsa yorum kısmından uyarmaktan çekinmeyiniz. Konunun başında da bahsettiğim gibi halen e kitap okuyucuları araştırıyorum. Bilmediğim çok şey var.

23 Ağustos 2021 Güncellemesi: 2 hafta önce Onyx Boox Nova 3 e kitap okuyucuyu satın aldım. Kendi web sitelerinden satın aldım. Ancak Ankara’da ofislerinin olduğunu duyunca kargoya vermeden gidip elden teslim aldım. Ankara’da Podium Avm’nin arkasında güzel bir ofisleri var. Beni güler yüzle karşıladılar. Gitmişken diğer modellere de baktım. 10.3 inç ve 13 inç olan modeller daha çok akademisyenlere yönelik. Taşınabilir veya her yerde okunabilir değiller. Nova 3 Color modelini de test ettim. Kaleido teknolojisi yeni bir teknoloji olduğundan işimi şansa bırakıp renkli kitap okuyucu almadım. 2 haftada 3 kitap okudum. Yorumlarımı ayrı bir yazı olarak aşağıdaki konuda yazdım:

Onyx Boox Nova 3 e kitap okuyucu incelemesi

Önceki İçerikEn Çok Görülen iPhone SE 2 Problemleri ve Çözüm Yolları
Sonraki İçerikApple Watch Şarj Sorunları
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?