Düzenlenmiş bir iPhone fotoğrafının orijinaline nasıl ulaşılır?

0
244

iPhone veya iPad kullanarak bir fotoğrafı düzenledikten sonra orijinal halini tekrar görmek istediğimiz durumlar sıklıkla olur. Bu gibi durumlar için kullanabileceğimiz 2 farklı yöntem var. Bu yöntemlerden bir tanesi için Mac bilgisayara ihtiyacınız var. Ancak 2. yöntemi iPhone’unuzdan da uygulayabilirsiniz.

1. Yöntem: Düzenlenmiş ve düzenlenmemiş versiyonları iPhone’dan Mac’e aktarma

iOS’da yer alan bir özellikten bahsedelim. iPhone’unuzda bir resmi düzenlediniz. Artık Fotoğraflar uygulamasında sadece düzenlenmiş halini görüyorsunuz. Ancak resmin ilk hali hala iPhone’unuzda var. iPhone bu orijinal sürümü gizler. Ancak Mac kullanıyorsanız ve resimleri Mac’e aktarırsanız her iki resim sürümü de (düzenlenmiş ve orijinal) Mac’de görülebilir. Bunu Mac içinde yüklü olarak gelen Image Capture uygulamasına borçluyuz.

Aşağıdaki adımları uygulayınız:

  1. iPhone’unuzu Lightning kablo kullanarak Mac’inize takın.
  2. Mac’de Image Capture uygulamasını açın.
  3. iPhone’unuzdaki resimlerin hem düzenlenmiş hali hem de düzenlenmemiş hali burada görülecektir. Düzenlenmiş resimde E harfi olacaktır.
  4. Hangi resimleri Mac’inize aktarmak istiyorsanız seçin ve aktarın.

Şimdi gelelim 2. yönteme. Bu yöntemi Mac’e ihtiyaç duymadan sadece iPhone kullanarak yapabilirsiniz.

 

2. Yöntem: Düzenlenmiş ve düzenlenmemiş versiyonları iPhone’da görmek

Sürekli resim düzenleyen biriyseniz benim yaptığımı yapın. Öncelikle resmi paylaş simgesine dokunarak Resmi Çoğalt’a basın. Daha sonra resmi düzenleyim. Böylece bir sorun olursa orijinal resminiz hala elinizin altında olmaya devam eder.

Yukarıda bahsettiğim resmi çoğaltma işlemini yapmadıysanız ve resmi düzenlediyseniz, resmin orijinal haline nasıl ulaşacaksınız. Mac kullanarak bu işlemi nasıl yapacağınızı 1. yöntemde anlattım. Şimdi iPhone ile bu işlemi nasıl yapabileceğinize bakalım.

  1. Fotoğraflar uygulamasını açın.
  2. Düzenlediğiniz resme dokunun.
  3. Paylaş simgesine dokunun.
  4. Gelen seçeneklerden Çoğalt’ı seçin. Düzenlenmiş görüntünün 2. bir kopyası oluşacaktır. Ancak sizin istediğinizin bu olmadığının farkındayım. Devam edelim.
  5. Oluşturulan 2. resmi açın.
  6. Düzenle kısmından “Geri Dön > Orijinale geri dön” seçeneklerini seçin.

İşlem bu kadar. Artık resmin hem düzenlenmiş hem de düzenlenmemiş versiyonlarına kavuştunuz.

Önceki İçerikiOS 15.1.1 Yayınlandı! Önemli Bir Sorun Giderildi
Sonraki İçerikMac’inizi servise götürmeden önce neler yapmalısınız?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?