Dünya Genelinde En Değerli Markalar Açıklandı

0
41

Hemen her sene yeni bir yıl başladığında ya eski yıla ait ya da eski yeni yılın ilk çeyreğine ait mevcut durumları gösteren ekonomik veriler açıklanıyor. Son yıllarda bu alanda yeni trend ise markaların maddi değer karşılıklarının ne kadar olduğunu açıklamak. Bunun için daha öncede birçok yeni yıl ilk çeyreklerinde en değerleri marka açıklamaları yapıldığını görmüştük. Tam olarak yanı çalışma olmasa da benzeri bir çalışmada bu sene yapıldı. Fakat bu sene farklı olarak her ülkeden en değerleri markalar açıklanarak bu markalar arasında kıyaslama yapıldı.

Apple Yine Lider Olmayı Başardı

Yeni değerlendirmede sistem biraz farklı işlemekte. Öncelikle Apple’ın yine zirvede olduğundan bahsedelim. Yapılan değerlendirme sonucunda dünyanın en büyük 32 ülkesi arasında yapılan araştırmayla beraber Apple’ın liderliği aldığı açıklandı. Diğer dünya ülkelerinin lider firmalarıyla karşılaştırıldığın da ise Apple’ın bu firmalara %100 oranında fark oluşturduğu görülüyor.

Apple değeri

Yani birçok markanın marka değeri Apple’ın marka değerinin yarısı bile etmiyor. Yapılan bu araştırmada bu kadar fark olmasının nedeni ise az önce bahsettiğimiz konuya dayanıyor. Aslında bakıldığında Apple’ın en büyük rakipleri yine Apple’ın kendi ülkesinden Google gibi dev firmaların listede yer almaması her ülkenin lider firmasının seçiliyor olması. Haliyle Apple bu seçim şeklinde tam anlamıyla rakipsiz çıkmış oldu.

Marka Değeri Yeni Bir Rekor Oldu

Forbes tarafından açıklanan listeye göre Apple’ın değeri tam 586 milyar dolar. Birçok ülkenin milli gelirini geride bırakan rakam markanın ne derece büyüme gösterdiğinin de en büyük kanıtları arasında gösterilebilir. Apple’ın 586 milyar dolar gibi dev bir pasataya sahip olduğu listede markanın en yakın rakibinin ise yarı değeri bile olmayan Hollandalı akaryakıt devi Shell olduğu görülüyor.

Apple’ın yarı değerine kadar bile ulaşamayan Shell’in değeri ise 210 milyar dolar olarak açıklanmış durumda. Sadece bu liste bile Apple’ın rakiplerini ne kadar geride bıraktığını gösteriyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?