Domainin (Alan Adının) Kime Ait OIduğu Bu Kadar Önemli mi?

0
28

Domainler web sitelerinin dijital adresleridir. Çok büyük önem arz eden domain (alan adı) adresleri web sitesinin ziyaretçi sayısını önemli ölçüde değiştirecek sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebeple alan adını iyi seçmeli ve web sitenizi bu alan adı üzerine kurmalısınız. Alan adları sahipliği bilgisi önemlidir ama alan adının kime ait olduğu neden önem arz eder biraz bundan bahsedeceğiz.

Alan Adı (Domain) Nedir?

İnternet üzerindeki her web sitesinin ziyaretçiler tarafından kolaylıkla bulunabilmesi için oluşturulmuş akılda kalıcı dijital bir adres sistemi vardır, bu adresler domain (alan adı) olarak tanımlanır. Normalde internete bağlı her bir bileşenin kendine ait bir IP adresi vardır. Bu dijital bileşenler ile bu IP adresleri vasıtasıyla birbirlerine bağlanırlar. Karmaşık rakam dizilerinden oluşan bu IP adreslerinin her birini hafızada tutmak mümkün olmayacağı için alan adı adresi sistemi oluşturulmuştur.

ICANN Nedir?

Bu alan adlarını register (tescil) edilebilmesi için de dünya genelinde oluşturulmuş bir standart vardır. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) İnternet tahsisli sayılar ve isimler kurumu adlı kuruluş domain registration işlemlerinin yönetimi konusunda bazı standartlar oluşturur ve bunların korunmasını sağlar. Alan adı sisteminde tekel oluşumunun önüne geçen bu düzenlemeler vasıtasıyla herkes kolaylıkla ve uygun fiyatlarla alan adı (domain) tescil edebilecek hale gelmiştir. Alan adları satın alınan değil kiralanan adreslerdir. En az 1 yıl, en fazla 10 yıl olarak tescil edilebilir. “com.tr” uzantılı alan adları ise en fazla 5 yıllığına tescil edilebilir.

Alan Adının (Domain) Önemi

Tabii ki bu sistemde bile çok ucuz fiyatlara tescil edilebilen domainler talep durumuna göre binlerce dolar karşılığında başkalarına satılabiliyor. Çünkü bazı domainler ziyaretçilerin ilgisini çok daha fazla çekebiliyor.

 

Akılda kalıcı bir domain ile daha fazla ziyaretçi elde etmek herkesin istediği bir durumdur. Bu sebeple bu işin ticaretini yapan domain brokerleri oluşmuştur. İş yapma ihtimali yüksek potansiyeli olan domainler bazı insanlar tarafından önceden tescil edilir ve daha sonra satabilmek üzere park edilerek saklanır.

 

Satılığa çıkan bu domainler diğer kullanıcıların projelerinde değerlendirilir. Her proje için uygun domain bulunabilir, yeter ki elinizde uygun bütçe olsun. Tabii bir projeyi hayata geçirirken başkası tarafından tescil edilmiş bir domain almak istediğinizde domainin kime ait olduğu oldukça önemli bir bilgi haline gelecektir.

 

Bunun yanından proje olarak rakibiniz olduğunu düşündüğünüz bir web sitesi veya satın almak istediğiniz bir domainin kime ait olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer bir gizlilik koruması yapılmadıysa “Whois” bilgileriyle bir domainin kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Genelde Registrar firmaların isimleri ile kaydedilen Whois bilgileri eğer kullanıcı bu bilgiyi gizlemek istemediyse açıkça görünür olacaktır.

Whois Nedir?

Whois terimi adı üstünde kimdir anlamına gelir. Bir domainin kime ait olduğunu sorgulamak için Whois bilgisine bakılır. Bu bilgiler ICANN tarafından oluşturulmuş veritabanında (database) kaydedilmekte ve saklanmaktadır. ICANN tarafından akredite firmalara aynı zamanda Whois server oluşturma zorunluluğu vardır ve bu Whois server TCP 43 nolu port üzerinden çalışmaktadır. ICANN tarafından oluşturulmuş Whois politikaları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Whois bilgilerine domain register ettiğiniz web sitesindeki bazı araçlarla ulaşabilirsiniz. Domain register ettiğiniz firmanın web sitesine girdiğinizde alan adı sorgulama ekranı gibi Whois Sorgulama Aracı da bulunur. Bu sorgulama aracına alan adını adresini girer ve sorgularsanız Whois bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Surface Go mu iPad mi? Karşılaştırma

Domain Whois Bilgisi Neden Önemlidir?

Whois bilgisine bakıldığı zaman dominin ilk tescil tarihi, nameserver bilgilerini, tescil süresinin bitimine ne kadar kaldığı, hangi tarihte yenilenmesi gerektiği ve tescil eden kişinin eğer izin verdiyse iletişim bilgileri ve adres bilgilerini elde etmek mümkündür.  Örneğin bir E-ticaret sitesinden alışveriş yapacaksınız, bu web sitesinin domaini Whois bilgilerine bakarak hangi tarihte tescil edildiğini görebilir ve web sitesinin geçmişi ve ne kadar süredir faaliyette olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çok yakın zamanda tescil edilmiş bir domain üzerine yapılmış bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapıyor olmak risk teşkil edebilir. Bunun yanında bu domainin marka tescilinin yapılıp yapılmadığını da sorgulamak akıllıca olacaktır. Bütün ciddi projeler bu şekilde çalışmaktadır. İşini şansa bırakmak istemeyen güvenilir işletmeler domainin marka tescilini de yapar.

Ya da bir web sitesine ait domain in Whois bilgilerini saklama amacı sadece kişisel bilgilerini saklamak üzerine olmayabilir. Yasadışı ağzı işler yapmak isteyen kişiler de yeni benzer şekilde domain whois bilgilerini saklayarak hareket etmeye çalışırlar. Böylece yaptıkları iş yüzünden takip edilemez kendilerine ulaşılamaz.

Domain Whois Bilgileri Nasıl Oluşturulur?

Bu bilgiler aslında domain tescili esnasında düzenlenen bilgilerdir. Register ettiğiniz firmanın sitesinde bu bilgileri düzenleyecek bir alan vardır. Bu alanda görünmesini istediğiniz bilgiler de sizin kontrolünüzde olacaktır.

Dominin ilk tescil tarihi bunun yanında yenileme süresi, tescil suresi gibi bilgiler domainin değeri hakkında ve projenin ne zamandır faaliyette olduğu hakkında bilgiler içerir. Domainin sahibi olan kişinin iletişim bilgileri istenirse gizlenebilir.

Domain Whois Bilgisi Nasıl Gizlenir?

Whois bilgilerini gizlemek oldukça kolay bir işlemdir. Daha detaylı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Basitçe ifade etmek gerekirse:

  • com.tr adresinde bulunan hesabınıza girin.
  • Alan adlarım sekmesine girin.
  • Bilgisini gizlemek istediğiniz alan adının yanında bulunan “Yönet” butonuna basın. 
  • Soldaki menüden “Whois gizleme” seçeneğine gidin.

  • Açılan menüde istediğiniz bilgileri gizleyebilirsiniz.

Domain Whois Bilgisi Neden Gizlenmelidir?

Daha önceden belirttiğimiz gibi çeşitli amaçlarla bu bilgiler gizlenmektedir. KVKK kapsamında kişisel verilerin önemi daha da arttığı için insanlar bu bilgileri gizlemek istemektedir. Çoğunlukla anonim işlem yapmak isteyen kullanıcılar bu yöntemi tercih eder. Güvenlik amacıyla da tercih edenler vardır. Fishing oltalama veya sosyal mühendislik yöntemleri ile dolandırıcılık işlemlerinde bu bilgilerin kullanılmasını önlemek için de bu bilgiler gizlenebilir. Spam mail alımını da bu sayede önleyebilirsiniz.

Sonuç

Domin tescil bilgilerini yukarıda anlattığımız sebeplerle gizlemek isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın Whois bilgilerini gizlemek bazen kullanıcılar tarafından güvenilir olmadığınız algısı yaratabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?