Dijital Türkiye Nedir? E-Devlet Sisteminden Farkı Ne?

0
295

Ülkemizde, uzun bir süredir resmi işlemleri hızlandırmak adına dijitale dönüş var. Günlük yaşamda saatler süren resmi işleri, dakikalar içerisinde internet üzerinden yapmamızı sağlayan sistem e-devlet olarak açılmış ve kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise gündemde olan sistem Dijital Türkiye sistemi.

Bir süredir teknoloji bloglarında karşılaşmaya başladığımız Dijital Türkiye sistemi, merakla beklenmeye başladı. Peki, nedir bu Dijital Türkiye? E-devlet sisteminden farkı var mı? Kimler kullanabilecek? Kullanım konusunda farklar neler olacak?

Dijital Türkiye Sistemi için Merak Edilenler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr.Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamaya göre Dijital Türkiye, tam olarak yenilenmiş e-devlet sistemi. Genel olarak e-devletin yeni adı şeklinde tanımlama yapmamız mümkün.

Yakın zaman içerisinde e-devlet, yeni ismi ile anılacak ve bazı değişikliklere gidilecek. Değişiklikten kasıt sistem değişikliği değil. Yine resmi birçok işlemin internet üzerinden yapılması sağlanacak. Fakat yeni bir arayüz sunulacak. Daha doğru ifadeyle arayüz kısmında, kullanıcı dostu güncellemeler yapılacak ve tasarım biraz daha kolay kullanılabilir hale getirilmiş olacak.

Dijital Türkiye

Bunun dışında yeni servislerin sürekli olarak sisteme eklenmeye devam edeceği de belirtiliyor. Dijitale geçiş sürecinde önemli bir adım olması beklenen yeni sistemin, e-devlet için yapılan bir güncelleme olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak işleyişin daha başarılı bir hale getirildiğini ve biraz daha profesyonel bir yapıya geçiş yapıldığını görmek mümkün olacak. Yenilenmiş arayüzün ne zaman kullanıma gireceği ise net değil. İsim değişikliği sonrasında, daha ne gibi değişikliklerin yapılacağını göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 ve iPhone 12 Pro AnTuTu Sonuçları Nasıl?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?