A’dan Z’ye tüm CMD Komutları

2
17379

Windows’daki CMD Komut İstemi nedir? Bu komutlar 280’den fazla fonksiyona erişim sağlar! CMD komutları, çoğu zaman kullandığımız grafiksel Windows arabirimi yerine bir komut satırı arabiriminden bazı işletim sistemi görevlerini yapmak için kullanılır. Bu yazımızda sizinle tüm cmd komutlarını paylaşacağız. (2021 yılı için yazı güncellendi. Eksik bilgiler düzeltildi.) CMD komutlarıyla yapılabilecek ilginç şeyler adlı konumuza da göz atmayı unutmayın.

Not: Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’deki komutlara CMD komutları veya Komut İstemi komutları denir ve Windows 98/95 ve MS-DOS’daki komutlara DOS komutları denir.

Aşağıda Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’deki Komut İstemi’nden kullanılabilen tüm CMD komutlarının tam listesi bulunmaktadır. Windows 10’da birkaç küçük komut değişikliği vardır.

Bu yazımız bir rehber niteliğinde. Tüm CMD komutlarını teker teker açıkladık. Çok kapsamlı bir içerik oldu. Umarız ihtiyacı olanlara yardımcı olabiliriz.

 Tüm CMD komutlarının tam listesi

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Append komutu

Append komutu, dosyaları mevcut dizinde bulunduğu şekliyle başka bir dizinde açabilmek için programlar tarafından kullanılır. Append komutu, MS-DOS’da olduğu gibi Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.

Arp komutu

Arp komutu, ARP ön belleğindeki girdileri görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır.

Assoc komutu

Assoc komutu, belirli bir dosya uzantısıyla ilişkili dosya türlerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır.

At komutu

At komutu, komutları ve diğer programları belirli bir tarih ve saatte çalıştırmak üzere zamanlamak için kullanılır. At komutu Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Windows 8’den itibaren, komut satırı görev zamanlaması schtasks komutu ile değişmiştir.

Atmadm komutu

Atmadm komutu, sistemdeki eşzamansız aktarım modu (ATM) bağlantılarıyla ilgili bilgileri görüntülemek için kullanılır. Atmadm komutu Windows XP’de kullanılabilir. Atmadm komutunun gereksiz kılınması nedeniyle ATM desteği Windows Vista’dan itibaren kaldırılmıştır.

Attrib komutu

Attrib komutu, tek bir dosyanın veya bir dizinin özniteliklerini değiştirmek için kullanılır.

Auditpol komutu

Auditpol komutu, denetim ilkelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır.

Bcdboot CMD komutları

Bcdedit komutu, Önyükleme Yapılandırma Verilerini görüntülemek veya değişiklik yapmak için kullanılır. Bcdedit komutu Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Bcdedit komutu, Windows Vista’dan başlayarak bootcfg komutunun yerini almıştır.

Bdehdcfg komutu

Bdehdcfg komutu, BitLocker Sürücü Şifrelemesi için bir sabit sürücü hazırlamak için kullanılır. Bdehdcfg komutu Windows 8 ve Windows 7’de kullanılabilir.

Bitsadmin komutu

Bitsadmin komutu, indirme ve yükleme işlerini oluşturmak, yönetmek ve izlemek için kullanılır.

Bootcfg komutu

Bootcfg komutu, boot.ini dosyasının içeriğini, hangi klasörde, hangi bölümde ve hangi sabit sürücünün Windows’da olduğunu belirlemek için kullanılan gizli bir dosyanın oluşturulması, değiştirilmesi veya görüntülenmesi için kullanılır.

Bootsect komutu

Bootsect komutu, ana önyükleme kodunu BOOTMGR (Vista ve sonrası) veya NTLDR (XP ve önceki sürüm) ile uyumlu olacak şekilde yapılandırmak için kullanılır. Bootsect komutu Windows 8’de kullanılabilir.

Break komutu

Break komutu, DOS sistemlerinde genişletilmiş CTRL + C denetimini ayarlar veya siler. Break komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Cacls komutu

Cacls komutu, dosyaların erişim kontrol listelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır.

Call CMD komutları

Call komutu bir betik veya toplu iş programını başka bir betik veya toplu iş programından çalıştırmak için kullanılır. Call komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Call komutunun bir komut dosyası veya toplu iş dosyası dışında bir etkisi yoktur. Diğer bir deyişle, komut isteminde veya MS-DOS komut isteminde Call komutunun çalıştırılması hiçbir şey yapmaz.

Cd komutu

Cd komutu, chdir komutunun kısaltılmış halidir.

Certreq komutu

Certreq komutu çeşitli sertifika yetkililerinin (CA) sertifika işlevlerini gerçekleştirmek için kullanılır.

Certutil komutu

Certutil komutu, diğer CA işlevlerine ek olarak sertifika yetkilisi (CA) yapılandırma bilgilerini dökmek ve görüntülemek için kullanılır.

Change komutu

Change komutu, yükleme modları, COM bağlantı noktası eşleştirmeleri ve oturum açma gibi çeşitli terminal sunucusu ayarlarını değiştirir.

Chcp komutu

Chcp komutu etkin kod sayfa numarasını görüntüler veya yapılandırır.

Chdir komutu

Chdir komutu, içinde bulunduğunuz sürücü harfini ve klasörü görüntülemek için kullanılır. Chdir, çalışmak istediğiniz sürücüyü ve / veya dizini değiştirmek için kullanılabilir.

Checknetisolation komutu

Checknetisolation komutu, ağ yetenekleri gerektiren uygulamaları test etmek için kullanılır.

Chglogon CMD komutları

Chglogon komutu, terminal sunucusu oturumu oturum açma işlemlerini etkinleştirir, devre dışı bırakır veya boşaltır.

Chgport komutu

Chgport komutu, DOS uyumluluğu için COM bağlantı noktası eşlemelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılabilir. Chgport komutunu çalıştırmak, bağlantı noktasını değiştirmeyi çalıştırmakla aynıdır.

Chgusr komutu

Chgusr komutu, terminal sunucusunun yükleme modunu değiştirmek için kullanılır. Chgusr komutunu çalıştırmak, kullanıcı değiştir’i çalıştırmakla aynıdır.

Chkdsk komutu

Chkdsk komutu, çoğunlukla disk kontrolü olarak adlandırılır ve bazı sabit disk hatalarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanılır.

Chkntfs komutu

Chkntfs komutu, Windows önyükleme işlemi sırasında disk sürücüsünün denetimini yapılandırmak veya görüntülemek için kullanılır.

Choice komutu

Choice komutu, bir komut listesi veya toplu iş programında, bir seçenek listesi sunmak ve bu seçimin değerini programa döndürmek için kullanılır. Choice komutu MS-DOS ve Windows XP dışındaki tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Windows XP’de kullanmayı planladığınız toplu iş dosyalarında ve komut dosyalarında seçim komutu yerine / p anahtarıyla birlikte set komutunu kullanın.

Cipher komutu

Cipher komutu NTFS bölümlerindeki dosya ve klasörlerin şifreleme durumunu gösterir veya değiştirir.

<!–nextpage–>

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -2

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Clip komutu

Clip komutu Windows’daki herhangi bir komuttan çıktıyı panoya yönlendirmek için kullanılır.

Cls komutu

Cls komutu daha önce girilen tüm komutları ve diğer metinleri ekrandan temizler. Cls komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Cmd komutu

Cmd komutu, cmd.exe komut yorumlayıcısını başlatır.

Cmdkey CMD komutları

Cmdkey komutu, saklanan kullanıcı adlarını ve parolaları göstermek, oluşturmak ve kaldırmak için kullanılır.

Cmstp komutu

Cmstp komutu bir Bağlantı Yöneticisi hizmet profilini yükler veya kaldırır.

Color komutu

Color komutu, Komut İstemi penceresinde metin ve arka plan renklerini değiştirmek için kullanılır. 0’dan 9’a kadar ve A’dan F’ye kadar parametreler ekleyebilirsiniz.

CMD Color Komutu

Command komutu

Command komutu, command.com komut yorumlayıcısını başlatır. Command komutu 64 bit Windows sürümlerinde kullanılamaz.

Comp komutu

Comp komutu, iki dosyanın veya dosyaların kümelerini karşılaştırmak için kullanılır.

Compact komutu

Compact komut NTFS bölümlerindeki dosyaların ve dizinlerin sıkıştırma durumunu göstermek veya değiştirmek için kullanılır.

Convert komutu

Convert komutu, FAT veya FAT32 biçimlendirilmiş birimleri NTFS biçimine dönüştürmek için kullanılır.

Copy komutu

Copy komutu bir veya daha fazla dosyayı bir konumdan diğerine kopyalar. Copy komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Xcopy komutu kopya komutunun daha “güçlü” bir versiyonu olarak düşünülür.

Cscript komutu

Cscript komutu, komut dosyaları Microsoft Script Host aracılığıyla çalıştırmak için kullanılır. Cscript komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Cscript komutu, prncnfg.vbs, prndrvr.vbs, prnmngr.vbs ve diğerleri gibi komut dosyaları kullanarak yazıcıları komut satırından yönetmek için en yaygın şekilde kullanılır.

Ctty komutu

Ctty komutu, sistemin varsayılan giriş ve çıkış aygıtlarını değiştirmek için kullanılır. Ctty komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Ctty komutu tarafından sağlanan işlevler, Windows XP’de artık gerek duyulmadı çünkü command.com yorumlayıcısı (MS-DOS) artık varsayılan komut satırı yorumlayıcısı değil.

Date komutu

Date komutu geçerli tarihi göstermek veya değiştirmek için kullanılır. Date komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Dblspace komutu

Dblspace komutu, DoubleSpace sıkıştırılmış sürücüleri oluşturmak veya yapılandırmak için kullanılır. Dblspace komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Drvspace komutunu kullanarak çalıştırılan DriveSpace, DoubleSpace’in güncelleştirilmiş bir sürümüdür. Windows, Windows XP’den başlayarak sıkıştırmayı kendiliğinden işlemektedir.

Debug CMD komutları

Debug komutu, programları test etmek ve düzenlemek için kullanılan bir komut satırı uygulaması olan Debug programını başlatır. Debug komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.

Defrag komutu

Defrag komutu belirttiğiniz sürücüyü birleştirmek için kullanılır. Defrag komutu, Microsoft Disk Birleştiricisi’nin komut satırı sürümünü oluşturur. Defrag komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Del komutu

Del komutu bir veya daha fazla dosyayı silmek için kullanılır. Del komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Del komutu silme komutu ile aynıdır.

Deltree komutu

Deltree komutu, bir dizini ve içindeki tüm dosyaları ve alt dizinleri silmek için kullanılır. Deltree komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Windows XP’den başlayarak, bir klasör ve dosya ve alt klasörler rmdir komutunun / s işlevini kullanarak kaldırılabilir. Deltree, bu yeni rmdir yeteneği ile artık gerekli değildi, böylece komut kaldırıldı.

Diantz komutu

Diantz komutu bir veya daha fazla dosyayı kayıpsız sıkıştırmak için kullanılır. Diantz komutuna bazen Kabine Üreticisi denir. Diantz komutu makecab komutu ile aynıdır.

Dir komutu

Dir komutu şu anda çalışmakta olduğunuz klasörün içinde bulunan dosya ve klasörlerin bir listesini görüntülemek için kullanılır. Dir komutu ayrıca sabit sürücünün seri numarası, listelenen toplam dosya sayısı, birleşik boyutu, sürücüye bırakılan toplam boş alan miktarı ve daha fazlasını gösterir. Dir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

CMD Dir Komutu

Diskcomp komutu

Diskcomp komutu iki disketin içeriğini karşılaştırmak için kullanılır. Diskcomp komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Diskcopy komutu

Diskcopy komutu bir disketin tüm içeriğini başka bir diskete kopyalamak için kullanılır.

Diskpart komutu

Diskpart komutu, sabit sürücü bölümleri oluşturmak, yönetmek ve silmek için kullanılır.

Diskperf komutu

Diskperf komutu, disk performans sayaçlarını uzaktan yönetmek için kullanılır.

Diskraid komutu

Diskraid komutu, RAID dizilerini yönetmek ve yapılandırmak için kullanılan DiskRAID aracını başlatır.

Dism komutu

Dism komutu, Dağıtım Görüntüsü Hizmet ve Yönetim aracını (DISM) başlatır.

Dispdiag

Dispdiag komutu, görüntüleme sistemi hakkında bir günlük kaydının çıktısını almak için kullanılır.

Djoin komutu

Djoin komutu, bir alandaki yeni bir bilgisayar hesabı oluşturmak için kullanılır.

Doskey komutu

Doskey komutu, komut satırlarını düzenlemek, makro oluşturmak ve daha önce girilen komutları çağırmak için kullanılır. DOSkey komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Dosshell komutu

Doshell komutu MS-DOS için grafiksel bir dosya yönetim aracı olan DOS Kabuğu’nu başlatır. Dosshell komutu, Windows 95’te (MS-DOS modunda) ve MS-DOS sürüm 6.0’da ve dosshell komutunu içeren önceki sürümlerden yükseltilmiş MS-DOS sürümlerinde kullanılabilir. Bir grafik dosya yöneticisi olan Windows Explorer, Windows 95’ten itibaren işletim sisteminin tümleşik bir parçası haline gelmiştir.

Dosx CMD komutları

Dosx komutu, DOS Korumalı Mod Arabirimini (DPMI), MS-DOS uygulamalarına normalde izin verilen 640 KB’den daha fazla erişim sağlamak üzere tasarlanmış özel bir mod başlatmak için kullanılır.

Driverquery komutu

Driverquery komutu, yüklü olan tüm sürücülerin listesini göstermek için kullanılır.

Drvspace komutu

Drvspace komutu, DriveSpace sıkıştırılmış sürücüleri oluşturmak veya yapılandırmak için kullanılır. Drvspace komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. DriveSpace, dblspace komutunu kullanarak çalıştırılan DoubleSpace’in güncelleştirilmiş bir sürümüdür. Windows, Windows XP’den başlayarak sıkıştırmayı kendiliğinden işlemektedir.

Echo komutu

Echo komutu, mesajları komut satırında veya toplu iş dosyalarından göstermek için kullanılır. Echo komutu ayrıca yankı özelliğini açmak veya kapatmak için kullanılabilir. Echo komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

 

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -3

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Edit komutu

Edit komutu, metin dosyalarını oluşturmak ve değiştirmek için kullanılan MS-DOS Editör aracını başlatır. Edit komutu MS-DOS ve Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde kullanılabilir. Edit komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.

Edlin komutu

Edlin komutu, metin dosyalarını komut satırından oluşturmak ve değiştirmek için kullanılan Edlin aracını başlatır. Edlin komutu Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde kullanılabilir; ancak Windows’un 64-bit sürümlerinde kullanılamaz. MS-DOS’un edlin komutu yalnızca MS-DOS 5.0’a kadar kullanılabilir.

Emm386 komutu

Emm386 komutu, MS-DOS’a 640 KB’den daha fazla bellek erişimi sağlamak için kullanılır.

Endlocal komutu

Endlocal komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içindeki ortam değişikliklerinin yerelleştirilmesini sona erdirmek için kullanılır.

Erase komutu

Erase komutu bir veya daha fazla dosyayı silmek için kullanılır. Erase komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Erase komutu, del komutu ile aynıdır.

Esentutl komutu

Esentutl komutu, Genişletilebilir Depolama Birimi Altyapısı veritabanlarını yönetmek için kullanılır.

Eventcreate komutu

Eventcreate komutu, bir olay günlüğünde özel bir olay oluşturmak için kullanılır.

Eventtriggers komutu

Eventtriggers komutu olay tetikleyicilerini yapılandırmak ve görüntülemek için kullanılır. Eventtriggers komutu Windows XP’de kullanılabilir. Windows Vista’dan başlayarak, olay tetikleyicileri, Olay Görüntüleyicisi’ndeki Görev İçin Görevi Ekle özelliği ile değiştirilmiştir.

Exe2bin komutu

Exe2bin komutu, EXE dosya türünün bir dosyasını (yürütülebilir dosya) ikili bir dosyaya dönüştürmek için kullanılır. Windows’un 64 bit sürümlerinde exe2bin komutu kullanılamaz.

Expand komutu

Expand komutu, Microsoft Cabinet (CAB) dosyalarında bulunan dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Expand komutu MS-DOS’da olduğu gibi Windows’un tüm sürümlerinde de mevcuttur. Windows XP’nin 64 bit sürümünde expand komutu kullanılamaz.

Extrac32 komutu

Extrac32 komutu, Microsoft Kabin (CAB) dosyalarındaki dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Extrac32 komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Extrac32 komutu aslında Internet Explorer tarafından kullanılmak üzere bir CAB çıkarma programıdır ancak herhangi bir Microsoft Cabinet dosyasını ayıklamak için kullanılabilir. Mümkünse extrac32 komutu yerine expand komutu kullanın.

Extract komutu

Extract komutu, Microsoft Cabinet (CAB) dosyalarındaki dosyaları ve klasörleri ayıklamak için kullanılır. Extract komutu Windows 98 ve 95’te kullanılabilir. Extract komutu, Windows XP’den itibaren expand komutuyla değiştirildi.

Fasthelp komutu

Fasthelp komutu, diğer tüm MS-DOS komutları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar. Fasthelp komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Fasthelp komutu, Windows 95’ten itibaren Help komutunun yerini almıştır.

Fastopen CMD komutları

FastOpen komutu potansiyel MS-DOS sürücüde uygulamayı bulmak için ihtiyacını ortadan kaldırarak programların açılma zamanını artırmak, bellekte depolanan özel listesine bir programın sabit sürücü konumunu eklemek için kullanılır. Fastopen komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu gibi MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde fastopen komutu kullanılamaz.

Fc komutu

Fc komutu, iki ayrı dosyayı karşılaştırmak ve aralarındaki farkları göstermek için kullanılır. Fc komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Fdisk komutu

Fdisk komutu, sabit sürücü bölümleri oluşturmak, yönetmek ve silmek için kullanılır. Fdisk komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Fdisk komutunun yerine Windows XP’den itibaren diskpart komutu geldi.

Find komutu

Find komutu bir veya daha fazla dosyada belirtilen bir metin dizesini aramak için kullanılır. Find komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Findstr komutu

Findstr komutu bir veya daha fazla dosyada metin dizesi desenleri bulmak için kullanılır.

Finger komutu

Finger komutu, Finger servisini çalıştıran uzaktaki bir bilgisayardaki bir veya daha fazla kullanıcı hakkında bilgi döndürmek için kullanılır.

Fltmc komutu

Fltmc komutu, Filtre sürücülerini yüklemek, kaldırmak, listelemek ve başka şekilde yönetmek için kullanılır.

Fondue komutu

Talep Kullanıcı Deneyimi Aracı Özellikleri’nin kısaltması olan fondue komutu, çeşitli isteğe bağlı Windows özelliklerini komut satırından yüklemek için kullanılır. Fondue komutu Windows 8’de bulunur. İsteğe bağlı Windows özellikleri Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler uygulamasından da yüklenebilir.

For komutu

For komutu bir dosya kümesindeki her dosya için belirtilen bir komutu çalıştırmak için kullanılır. For komutu çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Komut, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Forcedos komutu

Forcedos komutu, MS-DOS alt sisteminde belirtilen programı başlatmak için kullanılır. Forcedos komutu yalnızca Windows XP’nin 32 bit sürümlerinde kullanılabilir. Forcedos komutu, yalnızca Windows XP tarafından tanınmayan MS-DOS programları için kullanılır.

Forfiles komutu

Forfiles komutu belirli bir komutu çalıştırmak için bir veya daha fazla dosyayı seçer. Forfiles komutu çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır.

Format komutu

Format komutu, belirlediğiniz dosya sistemindeki bir sürücüyü biçimlendirmek için kullanılır. Format komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Fsutil komutu

Fsutil komutu, yeniden ayrıştırma noktalarını ve seyrek dosyaları yönetmek, bir birimi kaldırmak ve birimi genişletmek gibi çeşitli FAT ve NTFS dosya sistemi görevlerini gerçekleştirmek için kullanılır.

Ftp komutu

Ftp komutu, dosyaları bir bilgisayardan başka bir bilgisayara aktarmak için kullanılabilir. Uzak bilgisayarın bir FTP sunucusu olarak çalışıyor olması gerekir. Ftp komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Ftype komutu

Ftype komutu, belirtilen bir dosya türünü açmak için varsayılan bir programı tanımlamak için kullanılır.

Getmac komutu

Getmac komutu, bir sistemdeki tüm ağ denetleyicilerinin ortam erişim denetimi (MAC) adresini görüntülemek için kullanılır.

Goto komutu

Goto komutu, komut dosyasını komut satırında etiketli bir satıra yönlendirmek için bir toplu iş dosyası veya komut dosyasında kullanılır. Goto komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Gpresult komutu

Grup İlkesi ayarlarını görüntülemek için gpresult komutu kullanılır.

Gpupdate CMD komutları

Grup İlkesi ayarlarını güncellemek için gpupdate komutu kullanılır.

Graftabl komutu

Graftabl komutu, Windows’un grafik modunda genişletilmiş karakter kümesini görüntüleme yeteneğini etkinleştirmek için kullanılır. Graftabl komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.

Graphics komutu

Graphics komutu, grafik yazdırabilen bir programı yüklemek için kullanılır. Graphics komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde graphics komutu kullanılamaz.

 

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -4

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Help komutu

Help komutu, diğer Komut İstemi veya MS-DOS komutları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar. Help komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Hostname komutu

Hostname komutu geçerli ana bilgisayarın adını görüntüler.

Hwrcomp komutu

Hwrcomp komutu, el yazısı tanıma özel sözlükleri derlemek için kullanılır.

Hwrreg komutu

Hwrreg komutu, el yazısı tanıma için önceden derlenmiş özel bir sözlük kurmak için kullanılır.

Icacls komutu

Icacls komutu, dosyaların erişim kontrol listelerini görüntülemek veya değiştirmek için kullanılır. Icacls komutu, cacls komutunun güncellenmiş bir versiyonudur.

If komutu

If komutu, bir toplu iş dosyasında koşullu işlevleri yerine getirmek için kullanılır. If komutu Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Interlnk komutu

Interlnk komutu, dosyaları ve yazıcıları paylaşmak için iki bilgisayarı seri veya paralel bağlantı yoluyla bağlamak için kullanılır. Interlnk komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. İki bilgisayarı doğrudan bağlama yeteneği, Windows’un tüm sürümlerinde ağ işlevleri tarafından yönetilir.

Intersvr

Intervnk sunucusu başlatmak ve Interlnk dosyalarını bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için intersvr komutu kullanılır. Intersvr komutu yalnızca MS-DOS’ta kullanılabilir. İki bilgisayarı doğrudan bağlama yeteneği, Windows’un tüm sürümlerinde ağ işlevleri tarafından yönetilir.

Ipconfig komutu

Ipconfig komutu, TCP / IP kullanan her ağ adaptörü için ayrıntılı IP bilgilerini görüntülemek için kullanılır. Ipconfig komutu ayrıca bir DHCP sunucusu yoluyla bunları alacak şekilde yapılandırılmış sistemlerde IP adreslerini serbest bırakmak ve yenilemek için de kullanılabilir. Ipconfig komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

CMD ipconfig komutu

 Ipxroute komutu

IPX yönlendirme tabloları hakkında bilgi görüntülemek ve değiştirmek için ipxroute komutu kullanılır. Ipxroute komutu Windows XP’de kullanılabilir. Microsoft, ilişkili ipxroute komutunu da kaldırarak Windows Vista’dan başlayarak yerel NetWare istemcisini kaldırdı.

Irftp komutu

Irftp komutu, dosyaları kızılötesi bağlantı üzerinden iletmek için kullanılır.

Iscsicli CMD komutları

Iscsicli komutu iSCSI’yi yönetmek için kullanılan Microsoft iSCSI Başlatıcısı’nı başlatır.

Kb16 komutu

Kb16 komutu, belirli bir dil için bir klavye yapılandırması gereken MS-DOS dosyalarını desteklemek için kullanılır. Kb16 komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Windows’un 64 bit sürümlerinde kb16 komutu kullanılamaz. Windows XP’de başlayan keyb komutunun kb16 komutu yerine eski MS-DOS dosyalarını desteklemek için varolduğu belirtildi.

 Keyb komutu

Keyb komutu, bir klavyeyi belirli bir dil için yapılandırmak için kullanılır. Keyb komutu Windows 98 ve 95’te olduğu gibi MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un sonraki sürümlerinde eşdeğer bir komut için kb16 komutuna bakın. Klavye dili ayarları Bölge ve Dil veya Bölge ve Dil Seçenekleri (Windows sürümüne bağlı olarak) tarafından Windows XP’de başlanan Windows’da yönetilmektedir.

Klist komutu

Klist komutu Kerberos hizmet bilgisini listelemek için kullanılır. Klist komutu Kerberos biletleri boşaltmak için de kullanılabilir.

Ksetup komutu

Ksetup komutu bir Kerberos sunucusuna bağlantı yapılandırmak için kullanılır.

Ktmutil komutu

Ktmutil komutu Çekirdek İşlem Yöneticisi yardımcı programını başlatır.

Label komutu

Label komutu bir diskin birim etiketini yönetmek için kullanılır. Label komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Lh komutu

Lh komutu, loadhigh komutunun kısaltılmış halidir. Lh komutu Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Licensingdiag komutu

Licensingdiag komutu, metin tabanlı günlük ve ürün etkinleştirme ve diğer Windows lisans bilgileri içeren diğer veri dosyalarını oluşturmak için kullanılan bir araçtır. Licensingdiag komutu Windows 8’de kullanılabilir.

Loadfix komutu

Loadfix komutu belirtilen programın ilk 64 K belleğine yüklenmesi için kullanılır ve daha sonra programı çalıştırır. Loadfix komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu gibi MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde loadfix komutu kullanılamaz.

Loadhigh

Loadhigh komutu bir programı yüksek belleğe yüklemek için kullanılır ve genellikle autoexec.bat dosyasında kullanılır. Loadhigh komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Bellek kullanımı, Windows XP’de başlayarak otomatik olarak işlenir.

 Lock komutu

Lock komutu bir sürücüyü kilitlemek ve bir program için doğrudan disk erişimini etkinleştirmek için kullanılır. Lock komutu yalnızca Windows 98 ve 95’te kullanılabilir. Sürücü kilitleme artık Windows XP’den itibaren kullanılamaz.

Lodctr komutu

Lodctr komutu, performans sayaçlarıyla ilgili kayıt defteri değerlerini güncelleştirmek için kullanılır. Lodctr komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Logman komutu

Logman komutu, Olay İzleme Oturumu ve Performans kayıtlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanılır. Logman komutu, Performans İzleyicisinin birçok işlevini de desteklemektedir.

Logoff komutu

Logoff komutu, bir oturumu sona erdirmek için kullanılır.

Lpq komutu

Lpq komutu, Line Printer Daemon (LPD) çalışan bir bilgisayarda bir yazdırma kuyruğu durumunu görüntüler. Lpq komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Lpq komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler’den LPD Baskı Hizmeti ve LPR Bağlantı Noktası İzleme özelliklerini açarak etkinleştirilebilir.

 Lpr komutu

Lpr komutu, Line Printer Daemon (LPD) çalıştıran bir bilgisayara bir dosya göndermek için kullanılır. Lpr komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir. Lpr komutu Windows 8, 7 veya Vista’da varsayılan olarak kullanılamaz, ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler’den LPD Baskı Hizmeti ve LPR Bağlantı Noktası İzleme özelliklerini açarak etkinleştirilebilir.

Makecab komutu

Makecab komutu bir veya daha fazla dosyayı kayıpsız sıkıştırmak için kullanılır. Makecab komutuna bazen Kabine Üreticisi denir. Makecab komutu, Windows 7’den sonra kaldırılan diantz komutu ile aynıdır.

Manage-bde komutu

Manage-bde komutu, komut satırından BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni yapılandırmak için kullanılır. Manage-bde komutu Windows 8 ve Windows 7’de bulunur. Manage-bde.wsf adındaki bir komut dosyası Windows Vista’da bulunmaktadır ve BitLocker görevlerini bu işletim sistemindeki komut satırından gerçekleştirmek için cscript komutuyla birlikte kullanılabilir.

Md komutu

Md komutu, mkdir komutunun kısaltılmış halidir. Md komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

 Mem komutu

Mem komutu, kullanılan ve boş bellek alanlarını ve şu anda MS-DOS alt sistemindeki belleğe yüklenen programları gösterir. Mem komutu MS-DOS’da olduğu gibi Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde de mevcuttur. Mem komut 64 bit Windows sürümlerinde kullanılamaz.

Memmaker komutu

Memmaker komutu, bir bellek optimizasyon aracı olan MemMaker’ı başlatmak için kullanılır. Memaker komutu, Windows 98 ve 95’te ve MS-DOS’ta kullanılabilir. Bellek kullanımı, Windows XP’de başlayarak otomatik olarak optimize edilir.

Mkdir komutu

Mkdir komutu yeni bir klasör oluşturmak için kullanılır. Mkdir komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Mklink komutu

Mklink komutu, sembolik bir bağlantı oluşturmak için kullanılır.

 

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -5

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Mode komutu

Mode komutu, çoğunlukla COM ve LPT bağlantı noktaları olan sistem aygıtlarını yapılandırmak için kullanılır. Mode komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Mofcomp komutu

Mofcomp komutu verileri düzgün bir Yönetilen Nesne Biçimi (MOF) dosyasında görüntüler. Mofcomp komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

More CMD komutları

More komutu bir metin dosyasında bulunan bilgileri görüntülemek için kullanılır. More komutu, diğer Komut İstemi veya MS-DOS komutunun sonuçlarını sayfalamak için de kullanılabilir. More komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Mount komutu

Mount komutu Ağ Dosya Sistemi (NFS) ağ paylaşımlarını takmak için kullanılır. Mount komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Mount komutu, Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler’den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirebilirsiniz. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan, Windows 8’de mount komutu kullanılamaz.

Mountvol komutu

Mountvol komutu, birim bağlama noktalarını görüntülemek, oluşturmak veya kaldırmak için kullanılır.

Move komutu

Move komutu, bir dosyayı bir klasöre diğerine taşımak için kullanılır. Move komutu dizinleri yeniden adlandırmak için de kullanılır. Move komutu, Windows’un tüm sürümlerinde ve MS-DOS’ta kullanılabilir.

Mrinfo komutu

Mrinfo komutu bir yönlendiricinin arabirimleri ve komşuları hakkında bilgi sağlamak için kullanılır.

MSAV komutu

Msav komutu Microsoft Antivirus programını başlatır. Msav komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Microsoft Antivirus yalnızca MS-DOS ve Windows 3.x için tasarlanmıştır. Microsoft, Windows XP ve sonraki işletim sistemleri için Microsoft Security Essentials adı verilen isteğe bağlı bir virüsten koruma paketi ve Windows’un tüm sürümleri için üçüncü taraf virüsten koruma araçları sunmaktadır.

Msbackup komutu

Msbackup komutu, bir veya daha fazla dosyayı yedeklemek ve geri yüklemek için kullanılan bir araç olan Microsoft Backup’ı başlatır. Msbackup komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Msbackup komutu, Windows 95’te başlayan Microsoft Yedekleme ve ardından Windows’un sonraki sürümlerinde Yedekleme ve Geri Yükleme ile değiştirildi.

Mscdex komutu

MS-DOS’a CD-ROM erişimi sağlamak için mscdex komutu kullanılır.

Msd komutu

Msd komutu, bilgisayarınızla ilgili bilgileri görüntülemek için kullanılan bir araç olan Microsoft Diagnostics’i başlatır. Msd komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. Msd komutu, Windows 95’te başlayan Sistem Bilgisi ile değiştirildi.

Msg komutu

Msg komutu bir kullanıcıya bir mesaj göndermek için kullanılır.

Msiexec komutu

Msiexec komutu, yazılım yüklemek ve yapılandırmak için kullanılan bir araç olan Windows Installer’ı başlatmak için kullanılır.

Muiunattend komutu

Muiunattend komutu, Çok Dilde Kullanıcı Arayüzü katılımsız kurulum işlemini başlatır.

Net komutu

Net komutu, çok çeşitli ağ ayarlarını görüntülemek, yapılandırmak ve düzeltmek için kullanılır. Net komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Nbtstat komutu

Nbtstat komutu TCP / IP bilgilerini ve uzaktaki bir bilgisayarla ilgili diğer istatistiksel bilgileri göstermek için kullanılır. Nbtstat komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Net1 komutu

Net1 komutu, çok çeşitli ağ ayarlarını görüntülemek, yapılandırmak ve düzeltmek için kullanılır. Net1 komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir. Net1 komutu yerine net komutu kullanılmalıdır. Net1 komutu, net komutu olan, Windows XP’nin yayınlanmasından önce düzeltilen bir Y2K sorunu için geçici bir düzeltme olarak Windows NT ve Windows 2000’de kullanıma sunuldu. Net1 komutu, Windows’un sonraki sürümlerinde yalnızca eski programı ve komutu kullanan komut dosyaları ile uyumluluk için kalır.

Netcfg komutu

Netcfg komutu, iş istasyonlarını dağıtmak için kullanılan Windows’un hafif bir sürümünü Windows Ön Yükleme Ortamı’nı (WinPE) yüklemek için kullanılır.

Netsh komutu

Netsh komutu, yerel veya uzaktaki bir bilgisayarın ağ yapılandırmasını yönetmek için kullanılan bir komut satırı yardımcı programı olan Ağ Kabuğunu başlatmak için kullanılır.

Netstat komutu

Netstat komutu, açık ağ bağlantılarını ve dinleme bağlantı noktalarını görüntülemek için sıklıkla kullanılır. Netstat komutu tüm Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Nfsadmin komutu

Nfsadmin komutu, NFS Sunucusu veya NFS Sunucusu komut satırından yönetmek için kullanılır. Nfsadmin komutu Windows 7 ve Windows Vista’da kullanılabilir. Nfsadmin komutu, Windows Vista veya Windows 7’de varsayılan olarak kullanılamaz; ancak Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikler’den NFS için Hizmetler Windows özelliğini açarak etkinleştirebilirsiniz. UNIX için Hizmet (SFU) durdurulduğundan, nfsadmin komutu Windows 8’de kullanılamaz.

Nlsfunc komutu

Nlsfunc komutu belirli bir ülkeye veya bölgeye özgü bilgileri yüklemek için kullanılır. Nlsfunc komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da kullanılabilir. Nlsfunc komutu Windows’un 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.

Nltest komutu

Nltest komutu, bir etki alanındaki Windows bilgisayarları ve diğer etki alanlarına güvenen etki alanı denetleyicileri arasındaki güvenli kanalları test etmek için kullanılır.

Nslookup komutu

Nslookup, en sık girilen bir IP adresinin ana makine adını görüntülemek için kullanılır. Nslookup komutu IP adresini bulmak için yapılandırılmış DNS sunucunuzu sorgular.

Ntbackup komutu

Ntbackup komutu, Komut İsteminde veya bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinden çeşitli yedekleme işlevleri gerçekleştirmek için kullanılır. Ntbackup komutu Windows XP’de kullanılabilir. Ntbackup komutu, Windows Vista’da başlayan wbadmin ile değiştirildi.

Ntsd CMD komutları

Ntsd komutu, belirli komut satırı hata ayıklama görevlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Ntsd komutu Windows XP’de kullanılabilir. Ntsd komutu, Görev Yöneticisi’nde döküm dosyası desteği eklenmesinden dolayı Windows Vista’dan kaldırılmıştır.

 

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -6

CMD KOMUTU AÇIKLAMA

Ocsetup komutu

Ocsetup komutu, ek Windows özelliklerini yüklemek için kullanılan Windows İsteğe Bağlı Bileşen Kurulum aracını başlatır.

Openfiles komutu

Openfiles komutu bir sistemdeki açık dosya ve klasörleri görüntülemek veya bağlantıyı kesmek için kullanılır.

Path komutu

Path komutu, yürütülebilir dosyalar için kullanılabilecek belirli bir yolu görüntülemek veya ayarlamak için kullanılır.

Pathping komutu

Pathping komutu, tracert komutu gibi çok işlev görür, ancak her kayda verilen şebeke gecikmesi ve kaybı hakkında da bilgi verir.

Pause komutu

Pause komutu, dosyanın işlenmesini duraklatmak için bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır. Pause komutu kullanıldığında, komut penceresinde “Devam etmek için herhangi bir tuşa basın …” mesajı görüntülenir.

Pentnt komutu

Pentnt komutu, Intel Pentium çipindeki kayan nokta bölme hatalarını algılamak için kullanılır. Pentnt komutu, kayan noktalı emülasyonu etkinleştirmek ve kayan nokta donanımını devre dışı bırakmak için de kullanılır.

Ping komutu

Ping komutu, IP düzeyinde bağlanırlığı doğrulamak için belirtilen bir uzak bilgisayara bir Internet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Yankı İsteği iletisi gönderir.

Pkgmgr komutu

Pkgmgr komutu, Windows Paket Yöneticisi’ni Komut İstemi’nden başlatmak için kullanılır. Paket Yöneticisi, Windows için özellikler ve paketleri yükler, kaldırır, yapılandırır ve güncelleştirir.

Pnpunattend komutu

Pnpunattend komutu, donanım aygıtı sürücülerinin yüklenmesini otomatikleştirmek için kullanılır.

Pnputil komutu

Pnputil komutu, komut satırından Tak ve Kullan aygıtı yüklemek için kullanılan bir araç olan Microsoft PnP Utility’yi başlatmak için kullanılır.

Popd komutu

Popd komutu, geçerli dizini pushd komutu tarafından en son kaydedilen dizine değiştirmek için kullanılır. Popd komutu, çoğunlukla bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içinde kullanılır.

Power komutu

Power komutu, yazılım ve donanım aygıtlarını izleyerek bir bilgisayar tarafından tüketilen elektriği azaltmak için kullanılır.

Powercfg komutu

Powercfg komutu, Windows güç yönetimi ayarlarını komut satırından yönetmek için kullanılır.

Print komutu

Print komutu belirtilen bir metin dosyasını belirtilen bir yazdırma aygıtına yazdırmak için kullanılır.

Prompt komutu

Komut isteminde veya MS-DOS istemi metninin görünümünü özelleştirmek için Prompt komutu kullanılır.

Pushd komutu

Pushd komutu, çoğunlukla bir toplu iş veya komut dosyası programı içinden bir dizini saklamak için kullanılır.

Pwlauncher komutu

Pwlauncher komutu, Windows To Go başlangıç ​​seçeneklerinin durumunu etkinleştirmek, devre dışı bırakmak veya göstermek için kullanılır.

Qappsrv komutu

Qappsrv komutu, ağda bulunan tüm Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı sunucularını görüntülemek için kullanılır.

Qbasic komutu

Qbasic komutu, BASIC programlama dili için MS-DOS tabanlı programlama ortamı olan QBasic’i başlatır.

Qprocess komutu

Qprocess komutu, çalışan işlemler hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanılır.

Query komutu

Query komutu, belirtilen bir hizmetin durumunu görüntülemek için kullanılır.

Quser komutu

Quser komutu, o anda sisteme oturum açmış olan kullanıcılar hakkında bilgi görüntülemek için kullanılır.

Qwinsta komutu

Qwinsta komutu, açık Uzak Masaüstü Oturumları hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanılır.

Rasautou komutu

Remote Access Dialer AutoDial adreslerini yönetmek için rasautou komutu kullanılır.

Rasdial komutu

Rasdial komutu, bir Microsoft istemcisi için bir ağ bağlantısını başlatmak veya sonlandırmak için kullanılır.

Rcp komutu

Rcp komutu, bir Windows bilgisayarı ile rshd arka plan programını çalıştıran bir sistem arasında dosyaları kopyalamak için kullanılır.

Rd komutu

Rd komutu, rmdir komutunun kısaltılmış halidir.

Rdpsign komutu

Rdpsign komutu, Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) dosyasını imzalamak için kullanılır.

Reagentc komutu

Reagentc komutu, Windows Kurtarma Ortamını (RE) yapılandırmak için kullanılır.

Recimg komutu

Recimg komutu, özel bir yenileme resmi oluşturmak için kullanılır.

Recover komutu

Recover komutu, hatalı veya bozuk bir diskten okunabilir verileri kurtarmak için kullanılır.

Reg komutu

Reg komutu, Windows Kayıt Defteri’ni komut satırından yönetmek için kullanılır. Reg komutu kayıt defteri anahtarlarını ekleme, kayıt defterini verme gibi ortak kayıt işlevlerini gerçekleştirebilir.

Regini komutu

Regini komutu, kayıt defteri izinlerini ve kayıt defteri değerlerini komut satırından ayarlamak veya değiştirmek için kullanılır.

Register-cimprovider komutu

Register-cimprovider komutu, Windows’da Ortak Bilgi Modeli (CIM) Sağlayıcısı kaydetmek için kullanılır.

Regsvr32 komutu

Regsvr32 komutu, bir DLL dosyasını Windows Kayıt Defteri’nde bir komut bileşeni olarak kaydetmek için kullanılır.

Relog komutu

Relog komutu, mevcut performans günlüklerinde bulunan verilerden yeni performans günlükleri oluşturmak için kullanılır.

Rem komutu

Rem komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyasında açıklamalar veya açıklamalar kaydetmek için kullanılır.

Ren komutu

Ren komutu rename komutunun kısaltılmış halidir.

Rename komutu

Rename komutu, belirttiğiniz dosyanın adını değiştirmek için kullanılır.

Repair-bde komutu

Repair-bde komutu, BitLocker kullanılarak şifrelenmiş hasarlı bir sürücüyü onarmak veya şifresini çözmek için kullanılır.

Replace komutu

Replace komutu bir veya daha fazla dosyayı bir veya daha fazla başka dosyayla değiştirmek için kullanılır.

Reset komutu

Reset oturumu olarak çalıştırılan sıfırlama komutu, oturum alt sistemi yazılımını ve donanımını bilinen başlangıç ​​değerlerine sıfırlamak için kullanılır.

Restore komutu

Restore komutu, yedekleme komutunu kullanarak yedeklenen dosyaları geri yüklemek için kullanılır. Geri yükleme komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir.

Rexec komutu

Rexec komutu rexec daemonunu çalıştıran uzak bilgisayarlarda komutları çalıştırmak için kullanılır.

Rmdir CMD komutları

Rmdir komutu varolan veya tamamen boş bir klasörü silmek için kullanılır.

Robocopy komutu

Robocopy komutu, dosyaları ve dizinleri bir konumdan diğerine kopyalamak için kullanılır. Bu komut Sağlam Dosya Kopyalama olarak da adlandırılır. Robocopy komutu hem kopyalama komutundan hem de xcopy komutundan daha üstündür, çünkü robocopy daha birçok seçeneği desteklemektedir.

Route komutu

Route komutu ağ yönlendirme tablolarını değiştirmek için kullanılır.

Rpcinfo komutu

Rpcinfo komutu, bir RPC sunucusuna uzaktan yordam çağrısı (RPC) yapar ve bulduğunu rapor eder.

Rpcping komutu

Rpcping komutu bir sunucuyu RPC kullanarak ping yapmak için kullanılır.

Rsh komutu

Rsh komutu, komutları rsh daemon’u çalıştıran uzak bilgisayarlarda çalıştırmak için kullanılır.

Rsm komutu

Rsm komutu, Çıkarılabilir Depolama Birimi’ni kullanarak ortam kaynaklarını yönetmek için kullanılır.

Runas komutu

Runas komutu bir programı başka bir kullanıcının kimlik bilgilerini kullanarak çalıştırmak için kullanılır.

Rwinsta komutu

Rwinsta komutu reset session oturumu komutunun kısaltılmış halidir.

Sc komutu

Sc komutu, servisler hakkında bilgi yapılandırmak için kullanılır. Sc komutu Hizmet Denetim Yöneticisi ile iletişim kurar.

Scandisk komutu

Scandisk komutu, bir disk onarım programı olan Microsoft ScanDisk’i başlatmak için kullanılır. Scandisk komutu, Windows XP’den itibaren chkdsk komutuyla değiştirildi.

Scanreg komutu

Scanreg komutu Windows Kayıt Defteri Denetleyicisi’ni başlatır, temel bir kayıt defteri onarım programı ve yedekleme yardımcı programıdır.

Schtasks komutu

Schtasks komutu, belirli programların veya komutların belirli bir süre çalıştırılacağı zamanlaması için kullanılır. Schtasks komutu, zamanlanmış görevleri oluşturmak, silmek, sorgulamak, değiştirmek, çalıştırmak ve sona erdirmek için kullanılabilir.

Sdbinst komutu

Sdbinst komutu, özelleştirilmiş SDB veritabanı dosyalarını dağıtmak için kullanılır.

Secedit komutu

Secedit komutu, mevcut güvenlik yapılandırmasını bir şablonla karşılaştırarak sistem güvenliği yapılandırmak ve analiz etmek için kullanılır.

Set komutu

Set komutu, MS-DOS’da veya Komut İstemi’nden çevre değişkenlerini görüntülemek, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır.

Setlocal komutu

Setlocal komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyası içindeki ortam değişikliklerinin yerelleştirilmesine başlamak için kullanılır.

Setspn komutu

Setspn komutu, bir Active Directory (AD) hizmet hesabı için Hizmet Asıl Adlarını (SPN) yönetmek için kullanılır.

Setver komutu

Setver komutu, MS-DOS’un bir programa raporladığı MS-DOS sürüm numarasını ayarlamak için kullanılır. Setver komutu, Windows’un tüm 32-bit sürümlerinde olduğu kadar MS-DOS’da da mevcuttur. Windows’un 64 bit sürümlerinde setver komutu kullanılamaz.

Setx komutu

Setx komutu, kullanıcı ortamında veya sistem ortamında ortam değişkenleri oluşturmak veya değiştirmek için kullanılır.

Sfc komutu

Sfc komutu, önemli Windows sistem dosyalarını doğrulamak ve değiştirmek için kullanılır. İşletim sistemine bağlı olarak sfc komutuna Sistem Dosyası Denetleyicisi veya Windows Kaynak Denetleyicisi de denir.

Shadow komutu

Shadow komutu başka bir Uzak Masaüstü Hizmetleri oturumunu izlemek için kullanılır.

Share komutu

Share komutu MS-DOS’ta dosya kilitleme ve dosya paylaşım işlevleri yüklemek için kullanılır.

Shift komutu

Shift komutu, bir toplu iş dosyası veya komut dosyasındaki değiştirilebilir parametrelerin konumunu değiştirmek için kullanılır.

Showmount komutu

Showmount komutu, NFS’ye bağlı dosya sistemleri hakkında bilgi görüntülemek için kullanılır.

Shutdown CMD komutları

Shutdown komutu, geçerli sistemi veya uzaktaki bir bilgisayarı kapatmak, yeniden başlatmak veya oturumunu kapatmak için kullanılabilir.

Smartdrv komutu

Smartdrv komutu yükler ve MS-DOS için bir disk önbellekleme yardımcı programı olan SMARTDrive’ı yapılandırır.

Sort komutu

Sort komutu, belirtilen girdiden verileri okumak, bu verileri sıralamak ve bu tür sonuçlarını Komut İstemi ekranına, bir dosyaya veya başka bir çıktı aygıtına döndürmek için kullanılır.

Start komutu

Start komutu, belirtilen bir programı veya komutu çalıştırmak için yeni bir komut satırı penceresi açmak için kullanılır. Start ​​komutu, yeni bir pencere oluşturmadan bir uygulamayı başlatmak için de kullanılabilir.

Subst komutu

Subst komutu yerel bir yolu bir sürücü harfi ile ilişkilendirmek için kullanılır.

Sxstrace komutu

Sxstrace komutu, bir programlama tanı aracı olan WinSxs İzleme Yardımcı Programını başlatmak için kullanılır.

Sys komutu

Sys komutu, MS-DOS sistem dosyalarını ve komut yorumlayıcıyı bir diske kopyalamak için kullanılır. Windows XP’den itibaren sys komutu kaldırılmıştır.

Systeminfo komutu

Systeminfo komutu, yerel veya uzak bir bilgisayar için temel Windows yapılandırma bilgilerini görüntülemek için kullanılır.

Takeown komutu

Takeown komutu, dosyanın sahipliğini yeniden atamak için bir yöneticinin erişimi reddettiği bir dosyaya yeniden erişmek için kullanılır.

Taskkill komutu

Taskkill komutu, çalışan bir görevi sona erdirmek için kullanılır. Taskkill komutu, Windows’ta Görev Yöneticisi’nde bir işlemi sona erdirmenin komut satırı karşılığıdır.

Tasklist komutu

Uygulamaların, hizmetlerin ve şu anda hem yerel hem de uzak bir bilgisayarda çalışan İşlem Kimliğinin (PID) bir listesini görüntüler.

Tcmsetup komutu

Tcmsetup komutu, Telefon Uygulama Programlama Arabirimi (TAPI) istemcisini kurmak veya devre dışı bırakmak için kullanılır.

Telnet komutu

Telnet komutu, Telnet protokolünü kullanan uzaktaki bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanılır.

Tftp komutu

Tftp komutu, Basit Dosya Aktarım Protokolü (TFTP) hizmetini veya arka plan programını çalıştıran uzaktaki bir bilgisayara ve uzaktaki bir bilgisayardan dosya aktarmak için kullanılır.

Time komutu

Time komutu geçerli saati göstermek veya değiştirmek için kullanılır.

Timeout komutu

Timeout komutu, bir yordam sırasında belirtilen zaman aşımı değerini sağlamak için genellikle bir toplu iş dosyası veya komut dosyası kullanılır. Timeout komutu, tuş vuruşlarını görmezden gelmek için de kullanılabilir.

Title komutu

Title komutu Komut İstemi penceresinin başlığını belirlemek için kullanılır.

Tlntadmn komutu

Tlntadmn komutu, Telnet Sunucusu çalıştıran bir yerel veya uzak bilgisayarı yönetmek için kullanılır.

Tpmvscmgr komutu

TPM sanal akıllı kartlar oluşturmak ve yok etmek için tpmvscmgr komutu kullanılır.

Tracerpt komutu

Tracerpt komutu, olay iz kayıtlarını veya enstrümante edilmiş olay izleme sağlayıcılarından gelen gerçek zamanlı verileri işlemek için kullanılır.

Tracert komutu

Tracert komutu, Internet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) Yankı İsteği mesajlarını belirli bir uzak bilgisayara Time to Live (TTL) alan değerlerine artırarak gönderir ve varsa kaynak ve hedef arasındaki yönlendirici arabirimlerinin IP adresini ve ana bilgisayar adını görüntüler.

Tree komutu

Tree komutu, belirtilen bir sürücünün veya yolun klasör yapısını grafiksel olarak görüntülemek için kullanılır.

Tscon komutu

Tscon komutu, bir Uzak Masaüstü oturumuna bir kullanıcı oturumunu eklemek için kullanılır.

Tsdiscon komutu

Tsdiscon komutu, Uzak Masaüstü oturumunun bağlantısını kesmek için kullanılır.

Tskill komutu

Belirtilen işlemi sonlandırmak için tskill komutu kullanılır.

Tsshutdn komutu

Tsshutdn komutu bir terminal sunucusunu uzaktan kapatmak veya yeniden başlatmak için kullanılır. Tsshutdn komutu Windows XP’de kullanılabilir. Windows Vista’dan itibaren tsshutdn komutu kullanımdan kaldırılmıştır.

Type komutu

Type komutu, bir metin dosyasında yer alan bilgileri görüntülemek için kullanılır.

Typeperf komutu

Typerperf komutu, Performans verilerini Komut İstemi penceresinde görüntüler veya veriyi belirtilen günlük dosyasına yazar.

Tzutil komutu

Tzutil komutu geçerli sistemin saat dilimini görüntülemek veya yapılandırmak için kullanılır. Tzutil komutu, Yaz Saati Uygulaması ayarlarını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılabilir.

Umount komutu

Umount komutu, Ağ Dosya Sistemi (NFS) takılı ağ paylaşımlarını kaldırmak için kullanılır.

Undelete komutu

Undelete komutu, MS-DOS delete komutu ile yapılan bir silme işlemini geri almak için kullanılır. Geri alma komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir.

Unformat komutu

Unformat komutu, MS-DOS Format komutu tarafından gerçekleştirilen bir sürücüdeki biçimlendirmeyi geri almak için kullanılır. Unformat komutu yalnızca MS-DOS’ta kullanılabilir.

Unlock CMD komutları

Unlock komutu, bir programın doğrudan disk erişimini devre dışı bırakarak bir sürücünün kilidini açmak için kullanılır.

Unlodctr komutu

Unlodctr komutu, bir hizmetin veya aygıt sürücüsünün Açıklamalı Metin ve Performans sayacı adlarını Windows Kayıt Defteri’nden kaldırır.

Vaultcmd komutu

Vaultcmd komutu, saklanan kimlik bilgilerini oluşturmak, kaldırmak ve göstermek için kullanılır.

Ver komutu

Ver komutu geçerli Windows veya MS-DOS sürüm numarasını görüntülemek için kullanılır.

Verify komutu

Verify komutu, komut istemi veya MS-DOS, dosyaların bir diske doğru yazılmış olduğunu doğrulamak için etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır.

Vol komutu

Vol komutu, bu bilgilerin bulunduğu varsayılarak, belirtilen bir diskin birim etiketi ve seri numarasını gösterir.

Vsafe komutu

Vsafe komutu VSafe, MS-DOS için temel bir virüs koruma sistemi başlatmak için kullanılır. Vsafe komutu yalnızca MS-DOS’da kullanılabilir. VSafe yalnızca MS-DOS ve Windows 3.x için tasarlanmıştır. Microsoft, Windows XP ve sonraki işletim sistemleri için Microsoft Security Essentials adı verilen isteğe bağlı bir virüsten koruma paketi ve Windows’un tüm sürümleri için üçüncü taraf virüsten koruma araçları sunmaktadır.

Vssadmin komutu

Vssadmin komutu, geçerli birim gölge kopya yedeklerini ve tüm yüklü gölge kopya yazarlarını ve sağlayıcılarını görüntüleyen Birim Gölge Kopyası Hizmeti yönetimsel komut satırı aracını başlatır.

W32tm komutu

W32tm komutu, Windows Zamanıyla sorunları tanılamak için kullanılır. W32tm komutu Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de kullanılabilir.

Waitfor komutu

Waitfor komutu bir sistemde bir sinyal göndermek veya beklemek için kullanılır.

Wbadmin komutu

Wbadmin komutu yedekleme işlerini başlatmak ve durdurmak, önceki bir yedekleme hakkında ayrıntıları görüntülemek, yedekteki öğeleri listelemek ve halihazırda çalışan bir yedekleme durumunu raporlamak için kullanılır.

Wecutil komutu

Wecutil komutu, WS-Management destekli bilgisayarlardan iletilen olaylara abonelikleri düzenlemek için kullanılır.

Wevtutil komutu

Wevtutil komutu olay günlüğü ve yayıncılarını yönetmek için kullanılan Windows Olay Komut Satırı Yardımcı Programını başlatır.

Where komutu

Belirtilen desene uyan dosyaları aramak için where komutu kullanılır.

Whoami komutu

Whoami komutu, bir ağdaki kullanıcı adı ve grup bilgilerini almak için kullanılır.

Winmgmt komutu

Winmgmt komutu, Windows’daki bir komut dosyası aracının WMI komut satırı sürümünü başlatır.

Winrm komutu

Winrm komutu, Windows Uzak Yönetim’in komut satırı sürümünü başlatmak için kullanılır; web servislerini kullanarak yerel ve uzaktaki bilgisayarlarla güvenli iletişimi yönetmek için kullanılır.

Winrs komutu

Winrs komutu uzak bir ana makineyle güvenli bir komut penceresi açmak için kullanılır.

Winsat komutu

Winsat komutu, Windows çalıştıran bir bilgisayarın çeşitli özelliklerini, niteliklerini ve özelliklerini değerlendiren bir program olan Windows Sistem Değerlendirme Aracını başlatır.

Wmic CMD komutları

Wmic komutu, Windows Yönetim Gereçleri Komut satırı’nı (WMIC) başlatır; bu komut satırı arabirimi, Windows Yönetim Gereçleri’nin (WMI) ve WMI aracılığıyla yönetilen sistemlerin kullanılmasını basitleştiren bir komut dosyası arabirimi.

Wsmanhttpconfig komutu

Wsmanhttpconfig komutu, Windows Uzak Yönetim (WinRM) hizmetinin yönlerini yönetmek için kullanılır.

Xcopy komutu

Xcopy komutu bir veya daha fazla dosyayı veya dizin ağacını bir konumdan diğerine kopyalayabilir. Robocopy komutu bile xcopy’yi üstün kılar, ancak xcopy komutu genellikle kopya komutunun daha “güçlü” bir versiyonu olarak düşünülür.

Xwizard komutu

Extensible Wizard’ın kısaltması olan xwizard komutu, verileri önceden yapılandırılmış bir XML dosyasından Windows’a kaydetmek için kullanılır.

 

 Tüm CMD komutlarının tam listesi -Son

Bu uzun yazıda size tüm cmd komutlarını açıkladık. Bu CMD komutlarının içerisinden aradığınızı bulabilirsiniz. Umarız faydalı bir yazı olmuştur.

Önceki İçerikiOS 15 Tüm Özellikleri ve Yenilikleri
Sonraki İçerikChrome Tarayıcıda Otomatik Video Oynatmayı Kapatma
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?