Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır? Merak Edilen Her Şey!

1
969

Clubhouse, son birkaç haftadır gündemden düşmek bilmiyor. Diğer sosyal medya uygulamalarında, internet sitelerinde sıkça yeni uygulamanın konuşulmaya başladığını gördük. Hatta iş öyle boyuta geldi ki ikinci el satış platformlarında uygulamanın davetiye kodlarını satanlar bile var.

Peki nasıl bir uygulama ile karşı karşıyayız? Neden şu sıralar herkes bu uygulamadan söz ediyor? Biz de boş durmadık tabii ki. Nedir ne değildir sizin için derledik. 🙂 Merak edenler için, en temelden başlayarak tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp Sohbet Geçmişini Telegram’a Aktarma Nasıl Yapılır?

Clubhouse Kurucuları Kim? Uygulama Kimin?

Tamam ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve davetiye mantığını uzun uzun anlatacağız. Fakat önce işin temeline inelim. Elbette ki bu kadar kısa sürede böyle bir ses getiren uygulamanın kimler tarafından hazırlandığını merak edenler olacaktır. Haliyle biz de temelden başlayalım.

Uygulama, iki ortak arkadaş tarafından geliştirilen ve Alpha Exploration Co. bünyesinde bulunan bir sosyal ağ uygulaması. Clubhouse kurucuları, yani uygulamayı hayata geçiren isimler Rohan Seth ve Paul Davidson.

Firmanın web sitesini bir inceleyim ya da tarihini okuyalım derseniz bu şu an için çok mümkün değil çünkü henüz firmanın web sitesi bile bulunmuyor. Ama biz yine de böyle geçmeyelim ve kurucuların hayatlarından kısaca söz edelim. Zira böyle bir uygulama karşımıza yeni çıktı ama altında yatan derin bir tecrübe var.

Clubhouse

Clubhouse Kurucularından Paul Davison Kimdir? Hayatı

İlk dikkatimizi çeken isim Paul Davison, Stanford Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2002 yılında dereceyle bitirmiş olan bir isim. İlk iş deneyimine Bain & Company’de danışman olarak başlayan girişimci, sadece 4 aylık kısa bir süre için Google’da da çalışmış.

Son olarak 2010 yılında Benchmark Capital’de çalışan şimdinin ünlü ismi, 2011 yılında ilk girişimcilik deneyimine adım atmış. Aslında ünlü ismin ilk girişimi Clubhouse değil. Yakınınızdaki insanları bulmanızı sağlayan Highlight’ı kuran isim, büyük çaplı yatırımlar almayı da başarmış.

Clubhouse

4 sene sistemi kendi yürüten Paul Davison, Pinterest gibi bir devden gelen satın alma isteğini geri çevirmemiş ve sonucunda da uygulamayı satmış. Bu süreçten sonra Pinterest’te görev alan isim için yine çalışma süreci başlamış.

Bu süreçten sonra 2018 yılında sosyal medyadan uzaklaşıp kripto para dünyasına giriş yapan Paul Davison, kısa kripto para geçmişinden sonra yine sosyal ağ yapısına dönmüş ve sonuçta böyle bir uygulama ortaya çıkmış. Yani etkileyici bir kariyer olduğunu söylemek lazım. Tabii ki Davison tek başına değil. Bir de ortağı bulunuyor.

Clubhouse Kurucularından Rohan Seth Kimdir? Hayatı

Yeni uygulama için önemli olan ikinci isme geldik. Paul Davison yine Stanford Üniversitesi mezunu. Bilgisayar mühendisi olan isim, Davison ile buradan mı tanıştı bilemiyoruz ama yine başarılı bir kariyerle dikkat çekiyor. 2006 yılında Google bünyesine katılan geliştirici, zaten Google’da birçok başarıya imza atmış.

Google Maps projesinde, Android projesinde çalışmasının yanında Google girişim departmanının da kurucusu olan Seth, Android’in ilk sürümünde de çalışmış ve konum platformu ekibine liderlik etmiş bir isim. Sizin anlayacağınız yine başarılarla dolu bir kariyer var.

Clubhouse

Sonuç Olarak;

İki başarılı girişimcinin deneyimlerini konuşturduğu bir proje olarak görülebilecek uygulama, gördüğünüz gibi sağlam temellere dayanıyor. İki kafadarın ya böyle bir şey yapılsa mı diye yaptıkları bir şey değil. Hem pazar araştırması var hem de tecrübe var. Belki de bunun için uygulama şu an için bu seviyede.

Nedir?

Evet, buraya kadar sıkılmadan okuduğunuzu umut ediyorum. 🙂 Belki biraz uzatmış olduk ama böyle bir uygulamayı yapanları tanımanızı istedim. Şimdi gelelim ana meselemize. Herkesin konuştuğu uygulama tam olarak ne?

Clubhouse; sadece ve sadece sesli sohbetin yer aldığı bir sosyal medya uygulaması. Diğer uygulamalarda olduğu ya da sosyal medya mecralarında olduğu gibi resim, yazı veya herhangi bir görüntü paylaşımı yok.

Clubhouse

Clubhouse Nasıl Çalışıyor? Sistemi Ne?

Nasıl Kullanılır vs kısımlarına sonra geleceğim. Önce bir mantığını anlatmak istiyorum. Aslında kullanım mantığı çok basit.

 • Uygulamayı indirip hesap açıyorsunuz. (detayları anlatacağım)
 • İlgi alanlarınızı seçiyorsunuz ve kendiniz için bilgileri giriyorsunuz.
 • Karşınıza sohbet odaları çıkıyor. Bu odalar yine diğer kullanıcılar tarafından açılan odalar.
 • Hoşunuza giden bir odaya katılıyorsunuz. Sohbet odalarında insanlar sadece sesli bir şekilde iletişime geçebiliyor. Siz de konuşmacı olmak ve bir şey paylaşmak isterseniz el kaldırma işaretine basıp söz istiyorsunuz. Oda kurucuları size hak verirse, siz de konuşarak düşüncelerinizi dile getiriyorsunuz.
 • Tabii ki siz de oda açıp, kendi konuşmacılarınızı alabiliyorsunuz. (detaylandıracağız)

Nasıl çalışıyor sorusunun cevabı bu kadar yalın. Detaya inmeyecek olursak, çok sade bir kullanımı var.

Clubhouse

Clubhouse Nasıl Kullanılır? Uygulamaya Üye Olma

Şimdi arkadaşlar merak ettiğiniz kısım burası biliyorum. Instagram’ın, Twitter’ın ve Facebook’un pabucunu dama attı denen uygulamanın nasıl kullanılacağına geldik.

 • Şimdilik sadece iOS işletim sistemini destekleyen uygulamayı buradan indiriyorsunuz.
 • Kendinize bir profil adı seçip, profil düzenlemelerinizi yapıyorsunuz.
 • SMS onayı gelecek. SMS onayını yaptıktan sonra artık bekleme listesindesiniz.
 • Eğer davetiyeniz varsa, beklemeye gerek yok. Davetiyeyle hesap direkt aktif olabiliyor. Ama yoksa bekleme listesinde kalacaksınız.

Clubhouse

1.Profil Adı Seçme ve Düzenleme

Bu kısımları biraz daha detaylandırmak istedim Clubhouse nasıl kullanılır sorusuna cevap verirken, profil oluşturma alanını iyice detaylandırmamız lazım. İşleyiş kısmında da söylediğim gibi hesabınızı açtığınız gibi zaten sohbet odalarını görüyor olacaksınız.

Durun hemen profille ne alakası var demeyin. Üye olurken diyorlar ki ilgi alanlarınızı seçin. Ya önemsiz deyip geçersek, anlamsız odalar görürüz. Uygulamanın algoritması ilgi alanlarınızla ilgili olan odaları ana ekranda görüntülüyor. Bu da güzel bir artı. Seçimlerinizi buna göre yapın derim.

2.SMS Onayı

Sonuçta bir sosyal medya uygulaması. Alıştık zaten. Instagram kod ister, Facebook kod ister bu uygulama istemez mi? İstiyor tabii ki. Burada dikkat etmeniz gereken şey, bir numara ile yalnızca bir hesap açabiliyor olmanız.

3.Ah Şu Davetiye Olayı

Bunu ayrıca anlatacağım ama davetiyeniz yoksa, uygulamada bekleme listesinde kalıyorsunuz ve o liste ne zaman açılacak bilemiyoruz. 🙂

Clubhouse

Clubhouse Kullanım Detayları

Merak etmeyin sona yaklaştık. Zaten büyük bir kısmını hallettik. Şimdi kullanımlardan da biraz söz edelim. Clubhouse oda kurma, odaya katılma ya da konuşmacı olma olayı ne? bunu anlatmaya çalışacağım.

1.Odaya Katılma ve Konuşmacı Olma

Her şey iyi gitti. iOS kullanıcısıyız ve davetiyemiz var. Yaşasın! 🙂 Clubhouse profil açma işlemi de tamam. Şimdi tek yapacağımız odalara girmek. Burada 3 bölüm var.

 1. Yönetici: Odayı açan yetkili kullanıcılar. Konuşma kararını onlar veriyor.
 2. Konuşmacı: Konuşma yetkisi olan kullanıcılar.
 3. Dinleyici: Sadece gelip dönen sohbeti dinleyenler.

Konuşma Nasıl Yapılacak?

Bir odayı seçtik ve girdik. İlk etapta dinleyici oluyoruz. Artık bir dinleyicisiniz ve konuşanları duyabilirsiniz. Ama konuşmacı olmak istedik. O zaman sağ alt kısımda böyle bir el işareti göreceksiniz. Öğretmenim ben de bir şey söyleyeceğim mantığı. 🙂

El işareti bastığınız zaman, konuşmaya katılmak istediğiniz yöneticiye iletiliyor. Yönetici onayladı. Artık konuşma yapabilirsiniz. Yani sohbete dahil olursunuz.

Clubhouse

2.Clubhouse Oda Kurma ve Çeşitleri

Evet burası da kritik kısımlardan birisi. Ben konuşmaya katılmak istemiyorum kendi konuşma odamı kurmak istiyorum diyenlere özel kısımdayız.

 • Start a Room sekmesine basın.
 • 3 seçeneğiniz var. Open Room yani herkese açık oda, Social Room sadece takipçiler ile konuşulabilen oda, Closed Room seçtiğiniz arkadaşlarınızla kurabileceğiniz oda.

Hem oda seçimini yapabiliyor hem de sağ üst kısımda yer alan konu belirleme alanından odanın adını belirleyebiliyorsunuz.

Clubhouse Davetiyesi Nasıl Alınır? Şart mı?

Çok tartışılan bir kısma daha yanıt vermek istiyorum. Şu davetiye olayı. Uygulama kapalı beta testlerinden geçmiş ve sonra yayınlanmış olan bir uygulama. Fakat test süreci biraz daha sürecek.

Yani uygulamanın aniden çok genişlemesi istenmiyor. Bunun için mi yoksa kalıcı mı olacak bilmiyoruz ama şu an davetiye ile üye alınıyor. Davetiye aldığınız ve verdiğiniz kişilere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Clubhouse

Özellikle verdiklerinize. Her kullanıcının 2 davetiye hakkı var ve davetiye verdiğiniz kişilerin sizin davetiyenizle üye olduğu gözüküyor. Bu nedenle kimlere davetiye vereceğiniz önemli.

Evet bu kısmı da bitirdiğimizi umut ediyorum. Zaten sorunuz varsa yorum panelimiz hemen aşağıda. Tabii ki uygulama çok yeni. Daha çok fazla şey eklenecektir.

Biz temelde Clubhouse nedir sorusuna cevap aradık. Bitti mi derseniz bitmedi. Merak edilen birkaç konu hakkında da soru cevap yapmak istiyorum. Kısa kısa cevaplar hazırlayacağım merak etmeyin uzamayacak. 🙂

‎Clubhouse
‎Clubhouse
Price: Free

Sıkça Sorulan Sorular

Sadece iOS Sürümü mü Var?

Evet. Şu an sadece iOS sürümü var ama Android çok yakında geliyor.

Davetiye Şart mı? Nasıl Alınıyor?

Davetiye mantığını az çok yukarıda anlattık. Evet şart. Sadece üye olan kullanıcılar verebiliyor.

Şu an Kullanıcı Sayısı Ne?

2 milyon civarlarında olduğu düşünülüyor.

Para Kazanma Özelliği Var mı?

Diğer sosyal medya uygulamaları gibi değil. Şu an herhangi bir kazanç sistemi yok. Fakat yakın zamanda içerik üreticiler için bağış sistemi gelebilir.

Aynı Numara ile İkinci Bir Hesap Alınabilir mi?

Hayır.

Önceki İçerikAmazon iPhone 12 Kampanyası Detayları ve Fiyatlar
Sonraki İçerikApple iCloud şifreleri için Chrome eklentisi yayınladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?