Clubhouse için İlk Engelleme Kararı Geldi

0
245

Clubhouse adı verilen uygulama, çok kısa sürede geniş bir popülerlik elde etti. Sadece iPhone ve sadece iPad için kullanılan uygulamanın Android sürümü henüz gelmeden, uygulama çok daha geniş bir alanda kullanılır oldu. Dünya genelinde çok hızlı bir şekilde genişleyen uygulamanın, bu yükselişi sonrasında ilk engelleme kararı da geldi. Hızla yayılan uygulama, Çin yetkilileri tarafından engellendi ve Çin’de erişim yasakları başladı.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 ile Müzik Servisi Seçimi Özelliği Geliyor

Clubhouse, Çin’de Kademe Kademe Engelleniyor

Aslında bu Çin için alışılmış olan bir konu. İnternet konusunda dışarıya biraz daha kapalı olan Çin, birçok sosyal medya uygulamasını bu şekilde engelliyor. Sadece Clubhouse uygulaması için geçerli olan bir durum yok. Genelde Çin’in kendi uygulamalarının kullanımına izin veriliyor. Weibo gibi platformların kullanımına izin verilirken, özellikle ABD menşei olan sosyal medya uygulamaları yasaklanıyor.

Bunlar arasında katılan Clubhouse, şehir şehir engellenmeye başlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde tüm Çin genelinde uygulamanın kullanımının engellenmesi söz konusu olacak.

Uygulama yayıncılarının ise bu konuda bir açıklaması bulunmuyor. Tabii ki bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar geniş bir alana yayılan bir uygulamanın, en büyük pazarlardan biri olan Çin’de engellenmesi dikkat çekecektir. Uygulama yayıncılarının bu konuda nasıl bir açıklama yapacağı da merak konusu.

Clubhouse

Şu an iOS sürümü yayında olduğu için engellenen de sürüm de iOS sürümü. Android sürümü yayınlandığı zaman da Çin için aynı şey geçerli olacak mı bunu o sürüm yayınlandığı zaman öğreneceğiz.

Uygulama yetkililerinden ya da Çin tarafından da bir açıklama gelirse haberimizi güncelleriz. Herhangi bir neden açıklaması yapılacağını düşünmüyorum çünkü dediğimiz gibi Çin daha önce birçok sosyal medya uygulamasını aynı şekilde engelledi. Bu sürpriz olan bir durum değil.

Önceki İçerikiOS 14.5 ile Müzik Servisi Seçimi Özelliği Geliyor
Sonraki İçerikApple TV Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?