Çin’de Yaşanan Apple Skandalı Detayları Ortaya Çıkıyor

0
66

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Çin merkezinde markanın tarihine damga vuracak olan bir skandala imza atıldığı ortaya çıkmıştı. Elde edilen bilgilere göre Apple’ın bünyesinde çalışan birçok görevlinin kullanıcı bilgilerini ele geçirdiği, hatta çalışanların bu bilgileri para karşılığında da sattıkları belirtilmişti. İlk olarak duyurulmadan yürütülen soruşturma sonuçlarının açıklanmasıyla beraber markanın tarihi skandalı da ortaya çıkmış oldu. Çin’de gerçekleşen olayın detayları da netlik kazandı. Peki Apple kullanıcıları nasıl bir sorun ile karşı karşıya kaldı? Soruşturma sonucunda neler oldu?

Çin’de Apple Çalışanlarına Tutuklama   

Bu noktada başlatılan soruşturma kapsamında 22 çalışanın Apple ürünlerini kullanan kullanıcıların giriş bilgilerini, cihaz bilgilerini ve cihaz verilerini çaldıkları ortaya çıktı. Çok detaylı bir açıklama yapılmasa da bu verilen de para karşılığında satıldığı açıklaması yapıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamayla beraber kaç kullanıcının bu durumdan etkilendiği ise açıklanmadı. Apple’ın iç sistemleriyle beraber kullanıcı bilgilerinin bu şekilde çalındığı belirtilirken, suçlu bulunan 20 çalışanın ise tutuklandıkları açıklandı.

apple çin

Bu arada çalışanların çaldıkları bilgileri de 7.36 milyon dolar gibi rekor bir para karşılığında da sattığı belirtildi. Çin medyasının da gündemine oturan konu hakkında ise Apple net bir açıklama yapmaması ile şaşırttı. Aslında yaşanan olayın bundan sonra Apple’ın belli başlı işleyiş değişikliklerine gidebileceğini de işaret ediyor. Fakat bu konuda da markadan açıklama yapılması bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?