Çin’de iCloud için Yeni Karar Açıklandı

0
62

Apple’ın Çin’deki yerel yasalarla başı epey dertte. Ülke yasalarına göre alınan kararlar, geliştiricilerden tutun, Apple’ın iCloud sistemini bile etkiliyor. Bu durumun son etkisini de geçtiğimiz ay görmüştük. Bazı yaptırımlar ve alınan kararlar sonrasında, Apple’ın iCloud Çin verisini bir kamu merkezine aktarması istenmiş ve veriler aktarılmıştı. Sadece Çin için geçerli olan bu karar sonrasında, iCloud verileri doğrudan Çin’in yerel sunucularından yönetilmeye başlandı. Güvenlik açıklarına neden olabileceği belirtilen konunun etkileri hala devam ederken, bu kez ise başka bir karar daha gündeme geldi.

iCloud Şifreleme Anahtarları Veriliyor

Bir sonraki adımda ise Apple’ın sadece Çin kullanıcıları için geçerli olmak üzere, iCloud şifreleme anahtarlarının da bu sunuculara yükleneceği belirtildi. Apple’ın anahtarları da yerel sunuculara aktarmasıyla beraber, Çinli kullanıcıların tüm verileri ülke içerisinde korunmuş olacak. Daha önce tüm bu bilgilerin Apple’ın resmi sunucularında ve Amerika içerisinde saklandığını da ekleyelim.

iOS 10.3 sorunu

 

Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik açığı durumunun oluşması söz konusu değil. Anahtarlar sunuculara yüklenmiş olsa da tüm kontrollerin Apple üzerinde olacağı ve yetkililere bu konuda bilgi verilmeyeceği belirtiliyor. Böylelikle Çin yasalarına uyarak tüm veriler Çin içerisinde saklanmış olacak ancak kontrol Apple’ın elinde olacak.

Benzeri Kararlar Gelebilir

Yaşanan tüm bu gelişmelerin Apple’ın politikasına dayandığını da ekleyelim. Apple, ülkelerin yasalarına ve kurallarına göre sistemlerini yönettiği için Çin’in bu talebine olumlu karşılık verilmiş durumda.

Benzeri şekilde diğer ülkelerde de talep gelmesi durumunda, firmanın bu şekilde diğer ülkelerde de aynı sistemi uygulayacağından söz ediliyor. Tabii ki bunun için Apple’ın ne kadar kabul edilebilir bir sistem sunacağını bilmek gerekiyor. Yani Çin pazarı kaybedilmek istenmediği için işler biraz kolaylaştırılmış olabilir.

İLGİLİ HABER:  Tüm iPhone 12 Modellerini Birlikte Görebileceğiniz Video

Önceki Haber: Dev Ekranlı iPhone Modeli Yolda

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?