Çentiksiz iPhone Ne Zaman Geliyor! Tarih Ortaya Çıktı

0
186

iPhone modellerinin tasarımları için senelerdir tartıştığımız bir konu var. Tahmin ettiniz ve başlıkta da gördünüz. Tartıştığımız konu çentik. Bir dönem akım haline dönüştü ve çerçeveli ekran tasarımı yerine çentikli ekran tasarımı kullanıldı. Fakat bu tasarım eskide kaldı. Apple dışında çentik alanı kullanan büyük bir marka kalmadı. Genelde ekran üzerinde kamera sistemine geçiş yapıldı. Hatta ekran altı kamera sistemine geçen bile var. Peki biz çentiksiz iPhone modelini ne zaman göreceğiz? Bu o kadar zor mu?

İlginizi Çekebilir: iPhone 14 Mini Modelini Şimdiden Unutabiliriz 

Çentiksiz iPhone için Tarihi Veren Ming Chi Kuo Oldu

Üzgünüm ama iPhone 13 modellerinde de bu tasarım yapısı devam edecek. Çentik yine kullanılacak. Ama bu sefer Face ID içerisinde yer alan sensörler birbirlerine daha yakın olacak.

Sensörler birbirlerine daha yakın olacağı için çentik alanı biraz daha küçülecek. Daha kısa ve daha küt bir çentik alanının kullanılması söz konusu olacak. Sonuçta iPhone 13 akıllı telefonlarında da çentik alanının kaldırılması söz konusu olmayacak.

O zaman bir kötü haber daha verelim. Ming Chi Kuo paylaşımlarına göre iPhone 14 modellerinde de çentik kullanılmaya devam edecek.

iPhone 14 modellerinde de çentik biraz daha revize edilecek ama yine de kullanılacak. Peki, çentiksiz iPhone modeli ne zaman gelecek? Süreci uzatmaya hiç gerek olmasa da Apple uzatacak gibi duruyor.

çentiksiz iPhone

Ming Chi Kuo’ya göre 2023 yılında gelecek olan iPhone 15 modellerinde çentik kullanılmayacak. Bu modellerde Face ID sensörleri ve kameralar ekranların altına yerleştirilecek.

Sensörlerin ve kameranın ekran altına yerleştirilmesi demek, Apple’ın büyük bir sorunu çözmesi demek. İşte o zaman tam çerçevesiz ve ekran bölümü öne çıkan akıllı telefonlar göreceğiz.

Ayrıca o modellerin ekran altında parmak izi sensörü kullanımının olacağı da söylenmekte. Tabii ki bunun ne kadarı doğru ya da ne kadar yanlış başka bir tartışma konusu. Her yıl çentik alanı olmayan iPhone telefonu konuşuyoruz. Yeni telefonlar gelene kadar bu iddialar devam ediyor. Sonuca bağlanması telefonları görmeye bağlı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?