Büyüleyen MacBook Touch Konsepti Gerçek Olabilir Mi?

0
80

Apple, geçtiğimiz sene ve bu sene Mac modelleri üzerinde oldukça yoğun bir çalışma yaptı. Teknoloji devi yaptığı yatırımlarla beraber öncelikle Touch Bar gibi bir yeniliği olan MacBook Pro modellerini satışa sundu. Sistem özellikleri kısmında da bir hayli zenginleştirilen MacBook Pro modelinden hemen sonra ise bu kez yeni iMac Pro modeliyle karşılaştık. 18 çekirdekli bir dev olarak karşımıza çıkan iMac Pro modeli ise beklentileri çok daha yukarı taşımayı başardı. Tüm bu yeni seriler Apple’ın Mac modellerinde belli bir ön yargıyı kırmasına neden oldu. Fakat yıllardır konuşulan bir Mac modeli daha var. MacBook Touch olarak yıllardır konuşulan dokunmatik ekranlı Mac modeli, tüm bu yeniliklerin ardından bir kez daha gündeme geldi.

MacBook Touch İçin Harika Konsept

Apple her seferinde dokunmatik ekrana sahip olan bir Mac modeli üzerinde çalışmadıklarını belirtse de yeni modeller için iddialar gelmeye devam ediyor. Hatta bu kez iddiaların ötesine geçen bir durum söz konusu oldu. MacBook Touch için harika bir konsept videosu yayınlandı. Yayınlanan yeni konsept videosu kullanıcıları şimdiden bu model için kendisine hayran bıraktı demek yanlış olmayacaktır.

MacBook Touch

Yeni konsept çalışmasında ilk dikkati çeken kısım tabii ki ekran oluyor. Çerçevesiz akıllı telefonlarda olduğu gibi sonsuz ekran kullanımı yaptığı görülen MacBook Touch modelinin, klavye kısmında da tamamen dokunmatik bir yüzey ile canlandırıldığı görülüyor. Konsept çalışmasına göre dokunmatik klavyenin hemen altında tam boy bir trackpad var. Proje gerçeğe yansıtılacak olsa, bu bölümün çizim tableti olarak kullanılabileceğini düşünebiliriz ve bu durumda oldukça orijinal bir fikir olarak karşımıza çıkabilir.

MacBook Touch

Zaten konsept çalışmasında da bu bölümün doğrudan çizim tabletine dönüştüğünü görüyoruz. Tüm klavyenin dinamik olarak değişerek bu bölümün tamamen Apple Pencil ile çalışan bir tablet alanına dönüşmesi de tasarımcıların hayalini gerçeğe dönüştürüyor demek yanlış olmayacaktır. MacBook Touch modelinde yer alan tüm bu özellikle Apple’dan yavaş yavaş böyle bir cihaz beklentisi oluşmasına neden oldu.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Hakkındaki Söylentiler Devam Ediyor

MacBook Touch

Fakat Apple’ın hala bu konuyu gündeme aldığını göremedik. Son konsept çalışmasına gelen tepkiler belki Apple’ın fikrini değiştirebilir. Tabii ki bir yandan da bu sistemin çok maliyetli ve sorunlu olabileceğini ekleyelim. Ticari açıdan riskli bir ürün olabilir.

İlginizi Çekebilir: iOS 11 Yuvarlak Simge Teması Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?