Bu Sefer macOS Big Sur Sorunları Ortaya Çıktı

0
857

macOS Big Sur sorunu, final sürümü yayınlanır yayınlanmaz kendini göstermeye başladı. Aslında bu sürüm iOS 14’e kıyasla bakıldığı zaman çok daha geç yayınlandı ve düzenleme aşaması uzun sürdü.

Yeni Mac modelleri tanıtılana kadar final sürümü yayınlanmadı ve düzenlemeler, geliştirmeler devam etti. Sonunda final sürümü geldi ve desteklenen her cihaz için yayınlanmış oldu ama bu uzun düzenleme süresine rağmen, yeni sürümde hatalar ortaya çıkmaya başladı.

macOS Big Sur Sorunları Neler?

Önce şöyle bir sıkıntı yaşandı ki bu sürüm yayınlandıktan sonra bazı uygulamalarda hatalar verilmeye başlandı. Uygulamayı çalıştırıyorsunuz ve çalıştırdığınız uygulama sistem uyarısı ya da hata mesajı vermeden kapanıyor.

Bu sorun için hem uygulama yayıncıları hem de Apple düzenlemelerin hazır olduğunu belirten açıklamalarda yapmıştı. Bir yandan Apple M1 işlemcisine bir yandan da yeni işletim sistemine uyum sağlaması için uygulamalara gelecek olan güncellemeleri bekliyoruz ama tek sorun bu değil.

Asıl büyük sorunu 2014 ve 2013 serisi güncelleme alan MacBook Pro modellerinde yaşandı. macOS Big Sur güncellemesinin desteklendiği en eski cihazlar olduğu için önemli olan bu cihazlarda, güncelleme yüklendiği zaman bilgisayarların giriş ekranını geçemediği söyleniyor.

Güncelleme tamamlanmasından sonra bilgisayarı bir kez daha kapatıp açmak istediğiniz zaman, açılış ekranı sabit kalıyor ve bilgisayarlar açılmıyor.

macOS Big Sur

Kullanıcılardan gelen iddialar bu yönde. Bu cihazların kullanımını da doğrudan etkiliyor. Yani cihazı kullanamıyorsunuz. Reddit üzerinden bazı geliştiriciler sorunu çözebilmek adına çözüm yolları araştırdıklarını da söyledi. Fakat bu çözüm yollarının ne kadar başarılı olacağı test ediliyor.

Henüz kesin bir soruna ulaşılmış değil. Ayrıca Apple’ın destek sayfasına da konu hakkında başvuruların yapıldığı belirtildi. Destek sayfasına yapılan başvurular için Apple cephesinden gelmiş bir açıklama ise bulunmuyor.

Henüz macOS Big Sur final sürümü bile yayınlanmadan önce yeni güncelleme için beta sürümü yayınlanmıştı. Belki de gelecek olan bu güncellemede sorunlar çözülecek. Şu an koca bir soru işareti var.

Önceki İçerikiPhone 12’de Mesaj ve Bildirim Sorunu Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikMade for iPhone İşitme Cihazları için Apple’dan Uyarı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?