Bu özelliği kapatırsanız iPad’inizi laptop gibi kullanabilirsiniz

0

iPad’ler son yıllarda oldukça güçlendi. Özellikle M1 işlemcili iPad Pro bir laptop kadar güçlü. Çoğu iPad kullanıcısı iPad’lerine harici bir klavye takarak bir laptop gibi kullanmayı tercih ediyor. Bu kullanımda TouchBar’a ait çirkin görünüm yazı yazarken sürekli ortaya çıkıyor. Bahsettiğim görünüm aşağıdaki gibi:

Bu görünüm tüm iPad modellerinde harici klavye bağlandığında çıkıyor.

iPadOS’da Klavye Touch Bar Seçeneğini Kapatmak

Apple son 2 yıldır iPad’leri laptoplara çevirmek için çok şeyler yaptı. iPad Pro’lara M1 işlemcisi getirdi. iPad’ler için özel işletim sistemi iPadOS’u çıkardı. iPad’lerin fiyatları Mac ve MacBook’lara göre çok uygun. Mac ve MacBook almak için bütçesi yeterli olmayanlar iPad alarak, harici bir klavye ile iPad’lerini normal bir bilgisayar gibi kulllanabilirler.

iPad, iPad Air, iPad Pro cihazınıza harici bir klavye taktığınızda, ne zaman metin alanına tıklasanız, ekranın alt kısmında Touch Bar açılıyor. Bu kısımda size kelime önerileri, emojiler, kopyalama / yapıştırma kısa yolları gibi şeyler gösteriliyor. Böyle bir kısım normal laptoplarda yok.  Bu kısım çoğu zaman hiç kullanılmıyor. Ayrıca ekranda yer kaplayarak kullanıcı ara yüzünü daraltıyor. Bu kısmı siz de kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

iPad’lerde Touch Bar nasıl kapatılır?

Aşağıdaki adımları kullanarak Touch Bar’ı kapatabilirsiniz:

  1. iPad’inizin Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Genel sekmesine tıklayın.
  3. Klavye seçeneğini seçin.
  4. Şu 2 seçeneği kapalı duruma getirin:
  • Tahminler (Predictive)
  • Kısayollar (Shortcuts)

Yukarıdaki ekran görüntüsü İngilizce iPadOS için alınmıştır. Türkçe iPadOS kullanıyorsanız sizde “Kısayollar, Öneriler” olarak görünecektir.

Not: iPadOS 14 kullanıyorsanız klavye seçeneklerine şuradan ulaşabilirsiniz:

Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavyeler

İşlem bu kadar. Yukarıdaki işlemleri yaptıysanız artık yazı yazarken Touch Bar görünmeyecektir.

Önceki İçerikObs nedir? Nasıl kullanılır?
Sonraki İçerikiPhone’a Nasıl Müzik İndirilir ?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?