BMW Apple CarPlay Sistemini Değiştirdiğini Açıkladı

0
123

Apple’ın otomotiv dünyasına direk olarak giriş yaptığı teknolojilerden biri olan Apple CarPlay, giderek yaygınlaşmaya başlayan bir teknoloji oldu. 2017 yılında birçok yeni otomotiv devi ile anlaşıp, destek verdiği araç sayısını bir hayli arttıran Apple’ın en büyük iş ortaklarından birisi de BMW olarak biliniyor.

Birçok araç serisinde Apple’ın teknolojisine destek veren marka, bunun için ise sürücülerden ekstra bir ücret alıyordu. Sadece navigasyon amaçlı kullanılan Apple CarPlay cihazlarında alınan ücretin ise 300 dolar olduğunu ekleyelim. Zaten aracı alırken bu ücreti de ek olarak ödüyorsunuz. Şimdiye kadar bu düzende işleyen sistemin ise farklı bir abonelik sistemine geçiş yapılacağı açıklandı.

Apple CarPlay İçin Yıllık Abone Ücreti Alınacak

BMW yaptığı değişiklik sonrasında araçlarında yıllık abonelik sistemine geçiş yaparak Apple CarPlay kullanımına izin verecek. Yani artık kullanıcılar yıllık paketler halinde sistemi satın alacak. Araç alındığı zaman ilk yıl, servis için abonelik başlamış olacak ancak firma bundan herhangi bir ücret almayacak. Diyelim ki ilk yıl bitti ve sistemi kullanmaya devam etmek istiyorsunuz. Bunun için ise 80 dolar olan yıllık abonelik ücretini ödemeniz gerekecek.

Apple CarPlay

Her yıl bununla uğraşmak istemeyen müşterileri içinde bir haber veren firma, uzun vadede kullanılabilecek olan paketlerini ve fiyatlarını da açıkladı. En düşük paket 3 yıl paketi olarak açıklandı. Apple CarPlay Navigasyon sistemi de dahil olarak sorunsuz bir şekilde kullanmak için 160 dolar ödemek gerekecek.

Kullanıma Girdi Mi?

Bir üst paket ise 4 yıllık olarak açıklandı ve bu pakette de 240 dolar gibi bir ödeme gerekecek. Navigasyon sisteminin abonelik üzerinden çalışmasını sağlayacak olan yeni sistemin ilk denemelerine ise geçildi. Öncelikle Amerika genelinde yapılacağı belirtilen sistemin, 2 yıl içerisinde tüm araçlar ve bölgeler için geçerli olacağı açıklandı. Sürenin değişiklik gösterebileceğini de eklemiş olalım.

İLGİLİ HABER:  iOS Star Wars Rivals Oyunu Duyuruldu

Önceki Haber: Google Gboard iOS İçin Güncelleme Aldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?