Bir tasarımcının en büyük yardımcısı kullanışlı 5 program

0
95

Tasarımcılık, her şeyden önce yetenek gerektiren bir meslek olsa da günümüzde dijital teknolojiler tasarımcıların pek çok şeyi kolaylıkla yapmasını sağlıyor.

Burada tasarım deyince tabii çok geniş bir kavram akıllara gelebiliyor. Tasarım derken görsel işleri ile ilgili her şeyi kastediyoruz. Bunun içerisine sosyal medya hesabı için gönderi hazırlamaktan Youtube veya diğer sosyal medya platformlarına video hazırlamak gibi çok geniş bir konu. Hatta web tasarım bile tasarım konusu içerisine girebilir. Ancak biz yelpazeyi bu yazı için o kadar geniş tutmayacağız.

Bir tasarımcının işlerini kolaylaştıracak programlardan kısaca bahsedelim.

Fastreel – Video Sıkıştırma Online

Video dosyaları, büyük boyutlarından dolayı bir tasarımcı için üzerinde çalışırken problem çıkartma potansiyeli yüksek dosyalardır. Özellikle sosyal medyaya video gönderi hazırlarken daha kolay izlenebilmesi ve özellikle mobil internetini kullanan kişiler için çok veri harcamadan videolarınızı izlemenizi sağlayabilmek için mümkün mertebe video dosyaları sıkıştırarak yüklemek, kullanıcı deneyimi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bunu tabii ki video düzenleme yazılımları aracılığıyla yapabilmek de mümkün. Zaten bunun için bahsedeceğimiz Fastreel aynı zamanda bir video düzenleme aracı olarak da kullanılabiliyor. Ancak bizim video sıkıştırmayı online olarak yapabilmesi ve sadece bu fonksiyona sahip bir internet sitesini kullanıma sunması gibi nedenlerden dolayı, videolarının kalitelerini düşürmeden sadece sıkıştırmak isteyen tasarımcılar için özel olarak Fastreel’i tavsiye ediyoruz.

Linkte belirttiğimiz internet adresine giderek sıkıştırmak istediğiniz videoyu yüklemeniz işlemi gerçekleştirmek için yeterli olacak. Ardından videonuzun hangi formatta ve büyüklükte olmasını istediğinizi seçtikten sonra sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Camtasia – Ekran Kaydedici

Tasarımcıların bazı durumlarda video hazırlarken bir bilgisayar ekranından görüntü kaydederek almaları gerekebiliyor. Bu işlem için uzun yıllardır en gelişmiş programlardan biri olan Camtasia, tavsiye edeceğimiz program olacak.

Camtasia, bilgisayarınızda ekran kaydederken farenizin ve klavyenizin hareketlerini özelleştirebileceğiniz bir yazılımdır. Farenin hareketlerini olduğu gibi kaydedebileceğiniz gibi onu büyüterek ya da tamamen yok ederek de ekranınızı kaydetme imkanı sunmaktadır. Bu sayede örneğin; bilgisayarınızda telefon ekranı kaydeder gibi ekran kaydı yapabilirsiniz. Böyle bir kayıt yaparken farenizin yok olmasını Camtasia ile sağlayabilirsiniz. Ya da fare imlecinin görünümünün önemli olduğu bir kayıt için onu büyüterek kaydedebilirsiniz.

Find My Font – Font bulma programı

Find My Font bir tasarımcının kullanabileceği en pratik programlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Find My Font ile örneğin bir resimde ya da internette gezerken herhangi bir sitedeki beğendiğiniz fontun ne olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Yapay zeka desteği oldukça güçlü olan Find My Font üzerinden doğruca programı kullanarak ekran görüntüsü almanız mümkün. Fontun ekran görüntüsünü programa yükledikten sonra programın yapay zeka desteği fotoğraftaki harflerden 2 tanesini tanıyarak veri tabanında bu harflerin eşleşebileceği fontları tarar. Bu tarama sonucunda aradığınız fontun muhtemel sonuçlarını aradığınız font olma ihtimali ile birlikte karşınıza çıkarır.

Kısacası Find My Font ile bir resimde gördüğünüz ve beğendiğiniz fontun hangisi olduğunu sadece o resmi programa yükleyerek bulabilir ve fontun sitesinin adresine doğrudan giderek o fontun ücretli mi ücretsiz mi olduğu ve diğer detayları ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Clipdrop – Görüntü Arka Planı Silme

Elinizde bulunan bir görüntünün arka planından rahatsız olduysanız bunu yok etmek için Photoshop gibi programlar üzerinde uğraşmanıza gerek yok. Clipdrop ile herhangi bir görüntünün arka planını kolayca yapay zeka desteğiyle yok edebiliyorsunuz.

Örneğin, görüntüde bir kişi var ve bir otomobilin önünde fotoğraf çekilmiş olsun. Clipdrop’u açarak görüntüde olmasını istediğiniz kısmı seçiyorsunuz. İnternet tarayıcıları ile doğrudan uyumlu çalışan Clipdrop, siz seçimi yaptıktan sonra hemen görüntüyü arka planı yok edilmiş bir şekilde karşınıza çıkaracak. Bu da oldukça pratik çalışmalar yapmanızı sağlayacaktır.

Clipdrop mobil uygulaması ile telefonunuzun kamerasından çektiğiniz bir görüntüyü sadece nesneyi alacak şekilde çekebiliyor ve eş zamanlı olarak kameradaki görüntüyü bilgisayar ekranınıza tutarak bilgisayarınıza da atabiliyorsunuz. Bu özelliği de Clipdrop’un gerçekten muazzam özelliklerinden biri.

 

Daha fazla bilgi edinmek için Clipdrop sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Capture2Text – Görselden yazı dosyası çevirme programı

 

Bazı durumlarda elinizdeki bir görsel dosyasında bulunan bir yazılı ifadeye ihtiyaç duyarsınız. Böyle durumlarda o yazıyı görselden bakarak tek tek yazmaktan başka bir çözüm bugüne kadar yoktu. Ta ki Capture2Text çıkana kadar.

 

Muadili farklı programlar olmasına rağmen Capture2Text, hem tamamen ücretsiz olması hem de başarı oranının yüksek olması gibi nedenlerle görüntüden yazıya çevirme konusunda en iyisi diyebiliriz.

 

Bilgisayarda herhangi bir ekranda iken ilgili kısayoluna basarak resim dosyasındaki ilgili alanı seçtiğiniz anda size oradaki yazılı ifadeyi yazı dosyası olarak veriyor ve bunu çok hızlı bir şekilde yapıyor. Bu özelliği gerçekten çok hızlı yapması ve pratik yapması muazzam.

 

Tekrar belirtelim, Capture2Text tamamen ücretsiz. Tek dezavantajı bazen Türkçe karakterlerde problem yaşamanız olası. Ancak İngilizcede yazı dosyası almada gerçekten kusursuz çalışıyor diyebiliriz.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?