Apple – Garantide Değişim ve Servis İşleyişi

2083

Bu yazımızda Apple Onarım Merkezinde servisin nasıl işlediğini, hangi cihazların servise uygun olup olmadığını konuşacağız. Bu yazı Apple onarım merkezinde çalışan bir arkadaşımız tarafından yazılmıştır.

 

Cihazların Onarım Merkezine Gelişi

Mart 2017 tarihinden itibaren Apple Yetkili Servisleri ve Apple Store’lar yurtdışından alınmış hücresel aygıtlara (iPad WiFi-Cellular, iPhone) hizmet vermemektedir. Yurtdışından alınan hücresel aygıtları Apple Yetkili Servisleri kabul eder, Apple Onarım Merkezine cihazları gönderir. Yetkili servisler ve Apple Store’lar Sadece Türkiye’den alınmış yani model numarası TU ile biten hücresel cihazlara destek verirler.

[2021 hatırlatması: Bu bilgi 2017 yılında yazılmıştır. Güncelliğini koruyup korumadığı bilinmemektedir.]

Gelen Üniteleri Tanılama

 

Bu resim çeşitli kaynaklardan alınmıştır.

 

Bu resim çeşitli kaynaklardan alınmıştır.

 

Cihazlar Apple onarım merkezine geldiğinde sistemde gözüken kullanıcı şikayeti, arıza gibi bilgiler cihazda tanılanır. Mesela en popüler şikayetler “Karşıya ses az gidiyorpil çabuk bitiyor, donuyor vs.”  gibi şikayetlerdir. Müşteri şikayetleri göz önüne alınarak cihaza AST2 Diagnostic test yani cihaza genel bir check-up yapılır ve bu test sonucunda cihaza ne yapılacağına karar verilir.

Bakınız: AST 2 testi nedir?

Değişebilecek olan parçalar:

Ekran – Kamera – Pil – Taptic Engine – Swap Cihaz

Aygıtların Garanti Şartları ve Uyumluluk Kontrolleri 

İlk başta cihazların garanti kapsamı, BTK Kaydı ve Etkinleştirme kilidi gibi bilgileri sorgulanır. Cihaz kayıtsız, çalıntı imei, klon imei ise veya etkinleştirme kilidi açıksa hiçbir işlem yapılmadan cihaz müşteriye iade edilir.

Mesela bir anakart arızalı cihazımız var ve bunu teste soktuk. Testte cihazın hatalı olduğunu gördük. Cihaza işlem yapılması için garanti prosedürlerine uygunluğunun kontrol edilmesi lazım. Cihazı sökülerek şu durumlar kontrol edilir:

Sıvı Sensörleri (LCI)

 


Sıvı sensörleri beyaz Olmalı. Kırmızı ise sıvı teması olmuş. Yani ücretli değişim.

Yetkisiz İşlem (Unauthorised Modifications)

 

Yetkili Apple Servisi hariç dışarıdan müdahale görmüş, orijinal parçası değişmiş cihazlar parasıyla bile olsa Apple servislerine uygun değildir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakınız: iPhone yetkisiz müdahale sorunu

Fiziksel Görünüm

Kasada ve ekranda kırık çıkık asla olmayacak. Cihazın kasasında ki ufak tefek çizikler kabul edilebilir. Ekranda ki kıl kadar kırık bile olsa ilk başta ekran ücreti talep edilir.

 

Üst resimde ki gibi bazı hasarlar servise uygun değildir. Yani ücretli değişim bile olmaz. Mesela ikiye ayrılmış cihaz (Catastrophic Damage) Bu konuda ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakınız: iPhone kozmetik sorunları ve garanti durumları

Lightning ve 3.5MM Jack Girişlerinin Kontrolleri

Cihazların giriş çıkış portlarında herhangi bir zorlanma, hor kullanım veya sıvıdan dolayı oksitlenme varsa garanti dışı kalır ve ücret talep edilir.

 

Bu konuda ayrıntılı bilgi için şu yazımıza bakınız: iPhone suya düştü. Ne yapmalıyım?

Kamera Sensör Kontrolleri (High Light Damage)

Lazer, Fener ve Yüksek Menzilli Işıklar Kameraya Zarar Verebilir. Yüksek menzilli ışıklar kameraya tutulduğu zaman, kamerada lekeler meydana gelebiliyor. Ve bu kullanıcı hatasıdır.

Eğer ki bunlardan hiç biri yoksa cihazlara işlem yapılabilir. Örneğin; GSX Veritabanından Servis notunda şunu belirtilir: (Sorun görüldü ve tespit edildi. Anakart arızası var, cihaz Değişimi yapılarak sorun giderilecektir)

Teknisyenlerin İnisiyatifi ve Cihaz Değişimi

Apple Onarım merkezlerinin iş yükünü azaltmaları için yapabilecekleri en iyi şey cihaz değişimidir. Teknisyenler de bunu yapmak ister. Ama kullanılan test programları teknisyeni yönlendirir ve teknisyen de onlara uymak zorundadır. Mesela müşterinin ekranında ölü piksel varsa AST 2 testi ekranın değişmesini söyler. Eğer yeni ekrandan sonra da aynı hata devam ederse cihaz değişecektir.  Apple Onarım Merkezi çalışanlarının sistem dışında hareket etmesi mümkün değildir.

 

Değişim Cihazları Toplama Cihazlar mı ?

Hayır. Türkiye’de kanunen toplama cihaz ile değişim yapmak yasaktır. Apple’ın değişim cihazlarına Swap adı verilir. Swap cihazlar sadece kutusuz gelir. Sıfır cihazdan farkı yoktur. Onarılmış vs. Kesinlikle değildir.

Bakınız: Swap cihaz nedir?

Bakınız: Refurbished cihaz nasıl anlaşılır?

Müşterilerin Yasal Hakları 

Müşteri cihazı servise bıraktıktan 20 iş günü sonunda onarılmalıdır. 10 iş gününü geçtikten sonra Apple’dan yedek cihaz (Loaner Device) isteyebilirsiniz. 20 iş günü içinde onarılmayan cihazlar için AppleCare’den kapalı kutu cihaz veya fatura tutarınızdaki fiyatı talep etme hakkınız var.

Tavsiye Ettiğimiz Apple Yetkili Servisleri

Apple onarım merkezine cihazların hızlı gelmesi önemlidir. Tecrübelerimize göre; en hızlı gönderen Artı Servis, Ofis İletişim ve Genpadır. Uzun süre geçtikten sonra gönderen firmalar var. Bu da cihazın onarım süresinin uzamasına ve müşterinin memnun olmamasına neden oluyor.

 

Genel Arızalar Ve Servis Çözümleri (iPhone Modelleri)

Ekranda leke var

– Ekran Değişimi

Cihaz aşırı ısınıyor

– Testlerde standartların üstünde ısındığı görüldü ve cihaz değişimi yapıldı.

TouchID Donuyor ve Okumuyor

– Ekran değişimi (Eğerki ekran değiştikten sonra devam ederse cihaz değişimi)

Karşıya ses az gidiyor

– Mikrofonlar temizlenip tekrar denenir. Sorun devam ederse cihaz değişir

Titreşim Çalışmıyor

– Cihaz 6S ve üst modeli ise taptic engine değişir veya komple Cihaz değişimi

Kameramda leke var

– Eğer ki kamerada kullanıcı hatası yoksa yani lazer veya elfenerine benzer hasar yoksa cihaz değişecek.

Pil çabuk bitiyor

– Eğer ki pil 500 den fazla şarj edilmemişse pil garanti kapsamından ücretsiz değişir.

Cihazım çok ağır çalışıyor

– En güncel sürüm yüklenerek AST2 testlerden başarı ile geçti. Yazılım onarımı yapıldı.

Sessize Alma Tuşum Bozuldu

– Cihaz değişimi

Kulağa (Ahize) Ses az geliyor

– Ekran değişimi (Ekranlar ahize,touchid, sensör gibi bileşenlerle dolu olarak geliyor.  yeni touchID sensörünü cihaza eşlemek için ayrı bir cihazımıza takıp iPhone ile eşliyoruz. Eşlendikten sonra ekranı takıyoruz)

Şebekem Çekmiyor (Ekranda Kılcal Çatlak Var)

– Ücretli ekran değiştikten sonra cihaz servise uygun olur. İlk başta ekran değişmeli

Macbook arızalandı.

MacBook, iMac, MacMini gibi cihazlarda parça değişimi yapılmakta ama, birden fazla arıza varsa örneğin hem ekranda hem anakartta sorun varsa komple cihaz değişimi yapılır ve eşdeğer ürün verilir. Mesela Mid 2015 se aynı yıl verilir.

iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Airpods ve diğer Apple Markalı ürünlerin garanti içi parça değişimi yoktur. Komple cihaz değişir.

Sizin cihazınızda ne gibi sorunlar var? Yorumlara yazarsanız yardımcı olabiliriz.

 

Önceki İçerik2. el iPhone alacaklara tavsiyeler-Güncellendi 2022
Sonraki İçerikVDS Sunucu (Server) Nedir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

2083 YORUMLAR

 1. iPhone 6 kullanılıyorum telefonumun garantisi henüz bitmedi telefonum aşırı ısınıyor hem kullanmaya başladığımda hemde şarja taktığımda ama aynı zamanda telefonumun camı da kırıldı garantiye göndersem karşılanır mı

 2. Selamın aleyküm 5s kullanıyorum cihazda fazla ısınma var ekranda sarı lekeler var şarj çabuk bitiyor titreşim açma tuşu arızalı çok fazla kasma sorunu yaşanıyor garanti dahilinde cihazım sizce servise yollasam sonuç ne alırım ? Cihaz değişiminde 5s varmıdır veya ?

 3. Merhaba fatih bey ipone 6 var kamerası 7 aydır çatlak öyle kullanıyorum sessize alma tuşu yeni bozuldu garantisine 2 gün kalmıştı artı servise gönderdim kamerası çatlak diye değişim yapmadılar bu durumdane yapmalıyız

 4. Merhaba öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  6s kullanıcısıyım son zamanlarda telefonum bazı aksaklıklar verdı yardım edebılırmısınız size sıralayım
  lütfen
  1. telefonum aşırı ısınıyor gerek kullanırken veya şarj takıldı bıraktıgım zaman alev atıyor sanki !
  2. Şarj yeri şuan arzalı oynatınca calısıyor normal takdıgımda almıyor şarj yerım arzalı şüan Şarj edemıyorum ( kendi şarj aletını kullanıyorum ve asla şarj ederken oynamıyorum )
  3. TouchID im Yer yer Bazı bazı donma yapıyor okumuyor şifre ile giriş yapmak zorunda kalıyorum
  4. pil sürem kısaldı pil im Çabuk bitiyor .
  bu konularda bana yardımcı olabılırmısınız telefonumdan verim alamıyorum artık lütfen Cvp beklıyorum

 5. apple x10 numu güncelleme sorunu icin gönderdim kullanıcı hatası diyip geri yolladılar servise gltdim tlf num yanları şişmiş gibi duruyordu teslim almadım tlf num tekrar istanbula geri gidecek Hakkımı arayacagım

 6. Merhaba bana konum atıldığı zaman çalışmıyor ikincisi siri seslı cevap vermiyor yazılı yanıtlıyor soruları Apple 8 64 gb gold

 7. merhabalar bilgisi olan yardımcı ola bilir mi phone 6 telefonm var klavyemi 5 10 dakika kullandıktan sonra ekranda gölgesi kalıyor ve 5 dakika klavyeyi kullanmayınca geri kayboluyor genpa servisine gönderdim onlarda apple onarım merkezine göndermişler degişim mi olur tamir mi bilgisi olan veya bu hatayı başka alan gören varmı

 8. Cihazım 6s garantisi 20 gün sonra bitiyor.Cihazımın hataları hoparlörden çok kısık ses çıkıyor ahizeden kısık ses çıkıyor pil yüzdesi 78 şarj dayanmıyor ısınıyor kapanıyor donma oluyor şebeke tam çekmiyor şarj cihazımda tek taraflı şarj ediyor. Cihazımın kasasında pek darbe yok ama ekran camı kırık. Servis cihazımı yenisi ile değişim yapar mı?

 9. Fatih Bey Merhaba İphone 6 Ürünü esc servise yolladim ön kamera kayik Ve Bazı şebeke sorunları mevcut Esc Serviste Cihazı Onarım Merkezine Yolladı Değişim Olur mu ?

 10. Merhaba benim telefonum ıphone 7plus şarj soketinde sıkıntı var sabit durmuyor ve çabuk ısınıp şarjı çabuk bitiyor ayrıca yavaşlama var telefonda pil yüzdesi %88 değişim olur mu acaba?

 11. Apple MacBook Pro (2020) cihazımın ekranında bazen saçma pikseller çıkıyor. Sizce değişim yapılır mı ? Bu arada cihazı aldıktan 15 gün sonra bu olmaya başladı. 4 gündür devam ediyor.

 12. merhaba fatih bey iphone 8 plus telefonumda ekran üstlerine basınca çıt sesi duyuyorum garantiye vermelimiyim henüz 1 aylık cihaz ve bunun dışında bir problemi yok

 13. Merhaba se 2020 kullanıyorum höperlörden cızırtı geliyordu apple onarım merkezine gönderildi değişir mi cihaz kullanıcı kaynaklı değil ise

 14. Merhaba 14 pro max aldım Kuveyt’en 2894 modeli garantisi geçen faturası kutusu herşeyi var. Cihazım müzik dinlerken dondu kendi kendine reset herşeyi yaptım hiç bir şekilde dokumatik işlemedi gürgençlere verdim cihazımı Apple onarım merkezine gitti ne olacak şimdi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?