Bilgisayarsız jailbreak nasıl yapılır?

33
22084

Jailbreak, Apple’ın baş belası ama iOS (iPhone/iPad/iPod) kullanıcılarının da bitmeyen beklentisi. Bitmeyen beklenti diyoruz çünkü her yeni çıkan iOS sürümü ile yeni jailbreak sürümlerinin yayınlanması için beklemeler başlıyor. Sitemizde güncel olarak çıkan jailbreakleri yayınlıyoruz. Bu yazımızda da “Bilgisayarsız jailbreak yapımı” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Jailbreak nedir?

Öncelikle jailbreak ne demektir? Bu konuda bilgisi olmayanlar için kısaca açıklama yapalım.

Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz Jailbreak nedir? sayfamızda bu konuda şunu yazmıştık:

” Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Apple’ın normalde işlem yapmaya izin vermediği dosyalara erişim izni sağlamak için yapılan bir işlem.

Jailbreak iOS aygıtınız için resmi olmayan bir uygulama ekler. Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok aplikasyonu ve Apple storede bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu şeklide iOS cihazınızda, jailbreak yapılmayan telefonlara göre sınırsız imkanlarınız olabiliyor. 

 

Jailbreak yapmak yasal mı?

Aynı yazımızda bu konuda da şunu belirtmiştik:

“Jailbreak yapmak tamamen yasal. Apple bunu kullanım ihlali olarak görüyor. Temmuz 2010’dan bu zamana kadar tüm dünya jailbreak yapıyor. Zaten satın alarak haklarına sahip olduğunuz cihazınıza ne kuracağınız kimseyi ilgilendirmez. Zaten istediğiniz zaman jailbreaki silebiliyorsunuz”

Şimdi gelelim esas konumuza..

Bilgisayar kullanmadan jailbreak yapımı

Önemli: Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka iTunes ve iCloud yedeğinizi alınız. Jailbreak işlemi belirli bir bilgi seviyesi gerektirmektedir. 

iOS 10.2 Jailbreak


Hatırlatma:

 • Yalu102 jailbreak semi tethereddir. Yani cihaz yeniden başlayınca yeniden jailbreak yapılmak zorunda.
 • Sadece 64 bit cihazlarda yapılabilir:

– iPhone 6s/6s Plus
– iPhone 6/6 Plus
– iPhone 5s
– iPhone SE
– iPad Air 1
– iPad Air 2
– iPad Mini 2/3/4
– iPad Pro

 • iPhone 7’de yapılmaz.
 • İşlemlere başlamadan önce yedek almayı unutmayın. Nasıl yedek alacağınızı bilmiyorsanız;

iPhone iTunes ile Nasıl Yedeklenir ?

Apple iCloud’a Yedekleme Nasıl Yapılır ?

konularından bilgi sahibi olabilirsiniz.


Her yeni jailbreak versiyonu ile yöntemler de değişiyor. Aşağıda şu an ki güncel versiyon olan iOS 10.2 jailbreak’in bilgisayar kullanmadan nasıl yapıldığını anlattık:

 1. iOS 10.0 – iOS 10.2 yüklü cihazınızda Safari uygulamasını açın.
 2. Şu sitelerin birinden YALU jailbreak IPA dosyasını indirin:

Yalu102 App (Alternatif 1 / Alternatif 2)

Dikkat: Yukarıdaki linkler resmi YALU jailbreak linkleri değildir. Her hangi bir sorunda sorumluluk size aittir.

Size şifre sorulacak. Şifre “1129”. Bunu metin kutusuna yazıp, yeşil download butonuna tıklayın.

Hata olursa birkaç sefer sayfayı yenileyerek tekrarlayın. Bir pencere çıkacak. Uygulamayı kurmak isteyip istemediğiniz sorulacak. “Install” yani “kur” diyerek işleme devam edin.

3. Yalu102 uygulaması kurulduktan sonra , Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt yönetimi kısmından Yalu102 uygulamanın profilini bulun ve “Güven” seçeneğine tıklayın.

4. Yalu102 uygulamasını açın. Mavi bir Go butonu göreceksiniz. Buna tıklayın. Jailbreak başlayacak. Cydia yüklenecek. Bu işlemler sırasında başka hiç bir şey yapmayın.

5. Cydia yüklendikten sonra cihazınız respring olacak. Cydia Ana ekranınızda olacak. Eğer bu işlemler sonunda Cydia açılmazsa 3. işlemden itibaren tekrar yapın.

6. Yalu102 jailbreak semi tethered olduğundan, cihazınızı her yeniden başlatışınızda, jailbreak kullanılamaz hale gelecek. Yapmanız gereken şey basit. Yalu102 uygulamasından GO butonuna tekrar tıklamak. Birkaç saniye bekleyince, cihaz respring yapacak ve jailbreak tekrar kurulmuş olacak.

7. Apple sertifikayı engellemeye başlarsa, Yalu jailbreak uygulaması düzgün çalışamaz. Açmaya çalıştığınızda açılmaz. Bu durumda bu konuda yazdığım tüm işlemleri tekrar etmelisiniz. Yine olmazsa bilgisayarla Yalu jailbreak yapma konumuzdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

 

Önceki İçerikiOS 10.3 Geri Sayımı Başladı. Beta 7 Sürümü Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone 7 Plus Retro Edition İle Tanışmaya Hazır Olun
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

33 YORUMLAR

 1. Hocam öncelikle merhaba.
  iOS 10.2.1’e “Yalu 102” app’ini indiremedim. Daha doğrusu hata veriyor tekrar indirin gibisinden ne yapmamı önerirsiniz ?

 2. jailbreak bit-mis-tir . <== (buda noktasi) nedenmi bitmistir? telefonu hic degistiremeden ve hic guncelleme yapmadan 2 yil bekleyeceksin sonra adini sanini duymadigin bi hacker grubu ben jailbreak yaptim diyecek, telefona jailbreak yaptikları o versiyon neyse once onu kuracaksin ( iosu son versiyon haricinde bi iki guncelleme oncesine yukselteceksin, yani 2 yil hic guncelleme yapmadan beklemende yeterli degil ) sonrasinda yasassiiiinnnnn uc ikon degistirip iki dosya sisteminde dosya gorup mutlu olucan, bumu simdi jailbreak, mal çinliler kandırıyo milleti, çocuk oyuncağına döndü, bide bağış adı altında dolandırılan mallardan hiç bahsetmeyelim

 3. Hocam iOS sürümüm 10.3.3 ve iOS 9a dönmek istiyorum. Bununla ilgili bana nasıl yardımcı olabilrsiniz? Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

 4. merhaba ben bilgisayarımla 12.1 sürümlü olan iphone 5s mi jailbreak yapmak istiyorum(cydia)bu yüzden neler önerirsiniz bir türlü ipa bulamadım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?