Bilgi Sızdı, iPhone 12 Pro LIDAR Tarayıcı Kullanacak

0
2509

Apple, yakın bir zaman da (kesin tarih hala yok 🙂 ) iPhone 12 serisini güneş gibi ortaya çıkaracak. 4 farklı telefonla gelecek seri, yakın. O kadar yakın ki telefonun menülerinden görseller bile sızdırılmaya başladı. Son görsel iPhone 12 Pro modelinin kamera menüsüne ait bir görsel oldu.

Kamera menüsünden bilgiler sızmasını sağlayan yeni görselde çok üstüne düşülen bir konu netleşmiş oldu. Buna göre iPhone 12 Pro modelinde LIDAR tarayıcı kullanılacak. Kesin olarak telefonda LIDAR tarayıcı olacak.

iPhone 12 Pro LIDAR Tarayıcısı Sony’den

LIDAR tarayıcı, kısaltması açıldığı zaman “ışık algılama ve menzil” olarak çevriliyor. Bu teknolojinin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, kısaca bildi vermek isterim.

LIDAR tarayıcı, nesnelere lazer darbeleri gönderiyor. Bu şekilde bir nesnenin ne kadar uzakta olduğunu anlayabiliyor ya da yüzeylerin konumlarının ne şekilde olduğunu tespit edebiliyorsunuz.

Aslında bu sistemin kullanımı çok yeni değil. Yani ilk defa iPhone 12 Pro akıllı telefonunda olmayacak. Başta markalar farklı teknolojilerde bu özelliği kullanmıştı ama Apple için ilk defa iPad Pro modellerinde kullanıldı.

Şimdi aynı sistem iPhone telefonlara geliyor. Kamera arayüzünde net olarak algıladığımız tarayıcının üreticisi ise Sony olacak. Yine bu da ilk değil. 2020 iPad Pro modelinde yine Sony tarafından üretilen LIDAR tarayıcı kullanılmış.

iPhone 12 Pro

Bu iPad Pro ile aynı başarının verileceği anlamına gelmekte. Bir başka konu şu ki gelen 4 telefonda da LIDAR olmayacak. LIDAR bulunan telefonlar sadece Pro telefonlar olacak. 6.1 inç ekranlı Pro modelinde ve 6.7 inç ekranlı Pro modelinde LIDAR sistemini kullanacağı ve nasıl bir deneyimin sunulacağını anlayacağız.

Bu detay sızan görselleri de doğruluyor. Çünkü Pro modellerinde 4 kamera bölümü olacağı anlaşılmıştı ve görsellerde de bunu görmüştük. 3’lü kamera sistemi ve bir de LIDAR tarayıcı olacak ve 4 arka kamera varmış gibi bir görüntü elde edilecek. Tanıtımın yapılmasından sonra anlaşılan o ki kamera kısmında LIDAR üzerinde bayağı bir durmamız gerekecek.

Önceki İçerikSatışa Çıkmayan İlk Apple Watch’un Görüntüsü Yayınlandı
Sonraki İçerikAirPods Kampanyası Başladı – Kulaklık Ne Kadar İndirimde?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?