Başlangıç diski dolu uyarısı nasıl düzeltilir?

0
982

 

Başlangıç diski dolu uyarısı Mac kullanıcılarının bazen karşılaştığı bir uyarı. Aslında bir hata değil. Sürekli çıkan bir uyarı penceresinde diskinizde yeterince boş yer olmadığı yazısı mı yazıyor? Demek ki Mac’inizde bazı şeyleri temizlemeniz ve harddiskte yer açmanız gerekiyor. Bu yazımızda “Başlangıç diski dolu hatası” nın çözümünü göstereceğiz. Ayrıca MacBook’unuzda gereksiz dosyaları tespit edip silebilecek ve böylece harddiskinizde yer açabileceksiniz.

Diskin dolması Mac’inizi nasıl etkiler?

Bu sorun MacOS sisteminizin düzenli çalışmasını engellediği gibi sistemi de yavaşlatır. Birçok uygulamanın çalışmasını ve işlem yapmasını engeller. Program hatalarına neden olur.

Disk dolması durumunda ne yapılmalı?

Basit bir şekilde işinize yaramayan bası dosyaları silebilirsiniz. Kullanmadığınız programları sistemden kaldırabilirsiniz. Bazı büyük dosyaları ayrı bir platforma  (harici disk veya cloud sistemleri) yedekleyip sistemden silebilirsiniz.

Mac için Cleaner adı verilen sistem temizleme, düzenleme programları var. Bunlardan benim kullandığım CCleaner tek taramada birkaç GB işe yaramaz dosyayı silebiliyor.

Mac üzerinde başlangıç diski nasıl kontrol edilir?

Diskinizde ne kadar yer aldığını görmek için;

  1. Mac üzerinde sol üstte yer alan Apple simgesine dokunun.
  2. Bu Mac hakkında menüsüne tıklayın.
  3. Depolama sekmesini seçin.

Diskte depolanan 6 farklı dosya kategorisi görülüyor. Uygulamalar, Fotoğraflar, Filmler, Ses, Yedeklemeler ve Diğerleri

Bu gösterge size hangi dosyaların ne kadar yer kapladığı konusunda ayrıntılı bilgi veriyor. Diğerleri klasöründe yer alan bilgiler içinde silinmesi gereken; önbellek dosyaları, çerezler, arşivler, disk imajları, eklentiler, uzantılar vb.. çok sayıda çöp diyebileceğimiz dosya mevcut.

Mac Başlangıç Diski Nasıl Temizlenir?

Bunun için size birkaç basit öneri getireceğiz.

#1 Mac’inizin çöp sepetini boşaltın.

Sildiğiniz dosyalar ve klasörler çöp sepetine gidecektir. Belirli aralıklarla çöp sepetini temizlemeyi unutmayın. Çöp sepeti boşaltıldığında içindeki dosyalar tamamen silinir.

#2 İndirdiğiniz dosyaları kullanmıyorsanız silin.

Sürekli internetten bir şeyler indiriyoruz. Onlarla işimiz kalmasa bile silmiyoruz. İndirip, artık işinizin kalmadığı dosyaları siiebilirsiniz.

#3 Önbelleği temizleyin.

Uygulamalar, web tarayıcılar sürekli önbellek dosyaları oluştururlar. Bu sayede Mac veya başka bir  PC daha hızlı işlem yapabilirler. Ancak zaman geçtikçe bu dosyalar birikir ve tonla veri oluşturur. Bu dosyaları sıklıkla temizlemeniz gerekir.

Önbellek dosyaları aşağıdaki klasörlerde depolanır:

  • /Library/Caches
  • ~/Library/Caches

/Library/Caches klasöründe sistem tarafından oluşturulan önbellek dosyaları var. Genelde bu dosyalar fazla yer kaplamaz. Ancak “~/Library/Caches” klasöründeki dosyalar uygulamalara aittir. Asıl yer kaplayan dosyalar da buradadır.

# 4 Kayıtları (Log) silin.

Library (Kütüphane) klasörü içesinde yer alan “log” klasöründe uygulamalarla ilgili gereksiz birçok bilgi vardır. Bunları silebilirsiniz.

#5 Dil dosyalarını silin.

Uygulamaların dil dosyaları kısmında Türkçe dışında onlarca dilin dosyaları bulunur. Örneğin Spofity uygulamasında 54 dil var. Bu kadar çeviriye ihtiyacınız yok. Bu yüzden uygulamaların klasörlerinde yer alan (genelde languages klasöründe olur) farklı dil dosyalarını silebilirsiniz.

# 6 Eski iPhone yedeklerini silebiirsiniz.

iTunes ile iPhone’unuzu yedeklediğinizde, cihazınızda aynı türden onlarca yedek oluşabiliyor. Bunlar toplamda oldukça fazla yer kaplıyor. Mac’inizde yer açmak için iTunes uygulamasını açın. Menü çubuğunda yer alan Özellikler sekmesine tıklayın.

Burada göreceğiniz yedeklerden istemediklerinizi silin.

#7 Mail indirmelerini silin.

Standart macOS mail uygulamasını kullanıyorsanız, bir mailde yer alan dosyalara her baktığınızda bu dosya bilgisayarınızda depolanır. Bu yüzden zamanla birkaç GB veri birikir.

“Mail downloads veya mail indirmeleri” gibi bir arama yaparak bu indirilen dosyalara ulaşabilirsiniz.

Bu yöntem işe yaramazsa;

~/Library/Containers/com.apple.mail/Data/Library/Mail  klasörünü bulun. Orada inmiş dosyaları göreceksiniz. Finder üzerinde  Shift+Cmd+G tuşlarına aynı anda basarsanız da inen mail dosyalarını bulacaksınız.

#8 Kullanmadığınız programları silin.

Çoğumuzun interneti sınırsız. İstediğimiz zaman istediğimiz programı indirebiliyoruz. Özelikle ücretsiz programlardan, büyük yer kaplayan oyunlardan kullanmadıklarınız varsa silebilirsiniz. Sonra istediğiniz zaman onu tekrar indirebilirsiniz.

Silinen dosyaların çöp sepetinde kalmadığına da dikkat edin. Sildiğiniz programların ön bellek dosyalarını da library klasöründen temizlemeyi unutmayın.

#9 Büyük ve az kullandığınız dosyaları harici diske taşıyın.

Film, oyun vb.. büyük dosyaları harici diske taşıyabilirsiniz. Bu dosyaları bulmak için Finder’dan Yeni smart klasör menüsünü kullanabilirsiniz. Bu menü ile dosyalar belirli büyüklüklere göre listelenebilir.

#10 Kopya içerikleri tespit edin ve silin.

Aynı içerikler Mac’inizde defalarca yer almış olabilir. Bu tarz içerikleri bulup, fazla olan versiyonları silebilirsiniz. Bu dosyaları teker teker aramak oldukça zor. Ancak iTunes içerisinden bu dosyaları otomatik tespit edebilirsiniz.

iTunes uygulamasını açın. Dosya menüsünden “Yinelenmiş nesneleri göster” yazısına tıklayın.

 

Önceki İçerikFileVault nedir? Kapatabilir miyim?
Sonraki İçerikYeni 14 inç MacBook Pro Özellikleri Sızdı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?