Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

0
8466

Baseband kavramını sıradan bir iPhone kullanıcısı iseniz çok kullanmazsınız ya da kullanmaya ihtiyaç duymazsınız. Ne zaman ki Jailbreak işlemi yapmak istersiniz, işte o zaman Baseband nedir ve Baseband ne işe yarar gibi konularda yardım almanız gerekebilir.

Baseband Nedir ?

Baseband aslında cihazınızın mobil şebekeler ile iletişim kurmasına yarayan bir tür yazılımdır. Baseband’e kısaca Firmware de denebilir. Firmware, Apple tarafından iPhone cihazınıza yazılmış olan işletim sistemi de denebilir. Cihazınıza gelen her güncellemeyle birlikte bu Firmware’in sürümü de değişir.

Baseband Nasıl Öğrenilir ?

Cihazınızın Baseband’ini öğrenmek ise oldukça kolay. Bunu yapabilmek için Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına giriş yaptıktan sonra Modem Firmware bölümünde yazan değer sizin cihazınızın Baseband’idir.

Baseband Ne İşe Yarar ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Baseband aslında Jailbreak işlemi yapacağınız zaman sizin işinize yarayacaktır. Çünkü Jailbreak işleminin tamamlanabilmesi için bazen cihazınızın Baseband’inin düşürülmesi ya da yükseltilmesi gerekebilir.

Ya da diyelim ki Jailbreak yaptınız ancak memnun kalmadınız ve cihazınızın Jailbreakini kaldırmak istiyorsunuz, o zamanda Baseband’i orjinal Baseband sürümüne getirmeniz gerekiyor demektir.

Güncelleme:

Gelen bir soru:

” iphone 5s telefonumda sebeke kisminda araniyor yazdi apple destekten yardim aldim itunes den guncelleme yaptirdilar tel hic acilmaz oldu 3-4 tel. gittim basebant hatasi var dediler iphone magazasina gittim sorunu soyledim garantisi sordular bitti dedim biz bunu yapamayiz dediler ama cokiyi oldugunu soyledikleri baska bir tel.yonlendirdiler oda ben yaparim dedi tel aksamustu biraktim sabah gittigimde sikikonlu kismi acmis islem yapmis telefonu yapamadık dediler
1-Sizden ricam telefonum yapilabilir mi?
2- yapilabilirse hangi firma yapabilir?”

Cevap:

Baseband entegresinin bozulması buna neden olabiliyor. Bu entegreyi değiştiren, yeniden programlayan servisler var. Ama kolay bir işlem değil. Her servis yapamaz. Birkaç servis ile telefonda görüşüp, ona göre servise götürmeniz yerinde olacaktır.

Önceki İçerikGalaxy Note 9 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı
Sonraki İçerikEn Detaylı iPhone X ile Galaxy Note 9 Karşılaştırması
Apple kullanıcısı ve Software Developer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?