Klavyede @ (“At” veya “Et”) İşareti Nasıl Yapılır?

0
44178

Et işareti nasıl yapılır?” sorusunun çözümünü mü arıyorsunuz?   “At işareti” diye yazılan ve “Et işareti” diye okunan @ işareti, başta e-posta adresleri olmak üzere internet üzerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Et işaretini yapmak için basmanız gereken tuşlar, işletim sisteminize (ör. Windows veya Mac), klavye dilinin yapılandırmasına ve bilgisayarınızın sayısal tuş takımlı olup olmamasına bağlı olarak değişir.

Bir Windows Laptop’ta @ et İşareti Nasıl Yapılır?

Windows kullananların et işaretini yapmaları için çeşitli yöntemler var. Bunar şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye için Türkçe bir klavyede Alt Gr + Q tuşlarına basarak.
  • Sayısal tuş takımlı bir diz üstü bilgisayarda Ctrl + Alt + 2 veya Alt + 64 tuşlarına basarak.
  • ABD için İngilizce bir klavye üzerinde Shift + 2 tuşlarına basarak.
  • İngiltere için İngilizce bir klavyede Shift + ‘ tuşlarına basarak.
  • Uluslararası bir İspanyol klavyesinde Alt Gr + 2 tuşlarına basarak.
  • Bir İtalyan klavyesinde Alt Gr + Q tuşlarına basarak.
  • Bir Fransız klavyesinde, Alt Gr + à‘ya basarak

Bir Mac’te @  et işareti Nasıl Yapılır?

Mac kullanan kişilerin et işareti yapmaları için aşağıdaki yöntemleri kullanmaları gerekir:

  • İngilizce bir klavyede Shift + 2 tuşlarına basarak.
  • Türkçe bir klavyede Alt + 2 tuşlarına basarak.

mac-te at isareti nasil yapilir

@ Et (At) İsaretinin Tarihi

Daktilo üzerinde nadiren kullanılan bir tuş olan et isareti (at işareti), modern elektronik iletişimin simgesi haline gelmiştir.

E-posta adresleri ve Twitter hashtag’leri sayesinde, İtalyanlar tarafından “salyangoz” ve Hollandalılar tarafından “maymun kuyruğu” olarak adlandırılan @ işareti, elektronik iletişimin asıl unsuru olmaya devam etmektedir. @, çağdaş kullanımını “şıklık, ekonomi, entelektüel şeffaflık ve zamanımızdaki sanata gömülü olası gelecekteki yönlerin bir örneği olarak gösterdi. Hatta Modern Sanatlar Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi bile.”

et isaretinin tarihcesi

Klavyedeki en zarif karakterlerden biri olan @ et sembolünün nasıl ortaya çıktığı hala gizemini korumaktadır. Bir teoriye göre, el yazmalarını kopyalarken kısayol arayan ortaçağ rahiplerinin Latince “-e doğru” anlamına gelen kelimeyi çevirirken “d” nin arka kısmı bir kuyruk haline getirmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Başka bir teoriye göre “her biri” anlamına gelen “each at” ifadesinin baş harfleri “a” ve “e“nin birleşiminden ortaya çıkmıştır.

@ işaretinin ilk belgelendirilmiş kullanımı, 1536’da, Floransalı bir tüccar olan Francesco Lapi’nin yazdığı bir mektupta, büyük kil kavanozlarında sevk edilen şarap olan Amphora‘nın birimlerini belirtmek için kullanmış olmasıdır.

Bu sembol ticarette tarihi bir rol üstlendi. Tüccarlar onu bir malın miktarını belirtmek için uzu süre kullandılar. Makine yaşı ise o kadar eskiye dayanmıyor. 1800’lü yılların ortalarında üretilen ilk daktilolarda @ at işareti bulunmuyordu. Aynı şekilde, @  et sembolü, bilgisayar programlamanın öncülerinden olan en erken punç kart tablolama sistemlerinin sembolik dizisi arasında değildi.

Sembolün modern belirsizliği, 1971’de Ray Tomlinson adlı bir bilgisayar bilimcisinin can sıkıcı bir problemle karşı karşıya kalmasıyla sona erdi: bilgisayarları programlayan kişileri birbirine nasıl bağlayacaktı? O zamanlar, her programcı tipik olarak belirli bir mainframe makinesine bir telefon bağlantısı ve bir teletype makinesi (temelde dahili bir yazıcıya sahip bir klavye) aracılığıyla bağlandı. Ancak bu bilgisayarlar birbirine bağlı değillerdi.

Et işareti nasıl yapılır? yazımızın sonuna geldik. Siz de teknoloji dünyasının vazgeçilmez sembollerinden biri olan @ et işareti ile ilgili bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Floransa’da 1536 yılında yaşamış olan bir tüccar olan Francesco Lapi’nin, sevk ettiği şarap kavanozlarının birimlerini ifade ettiği mektuplarda görülmektedir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

BBN firmasında çalışan Ray Tomlinson, 1971 yılında şöyle bir sorunla karşılaştı: Bir kişi tarafından yaratılan ve Arpanet aracılığıyla farklı bir bilgisayardaki birine gönderilen bir mesaj nasıl ele alınaacktı Adresin bir kişinin adına ve birçok kullanıcıya hizmet edebilecek bilgisayarın adına ihtiyacı olduğunu düşündü. Ve bu iki adres öğesini ayıran sembol, bilgisayarlarca karıştırılmasın diye, programlarda ve işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılamadı.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tomlinson; Model 33 teletipinde yukarıda  “P”  duran @ üzerine kaydı. Arkadaşı Smithsonian’a “Çoğunlukla fazla kullanılmayan bir sembol arıyordum” dedi. “Ünlem işareti ya da virgül gibi pek çok seçenek de yoktu. Eşittir işareti kullanabilirdim ama bu pek mantıklı olmazdı.” Tomlinson @’yi seçti—”muhtemelen onu bilgisayar klavyelerindeki “cent” işaretinin yolundan gitmekten kurtardı,” diyor. Kendi adlandırma sistemini kullanarak, kendi odasındaki bir teletipten Arpanet üzerinden giden ve odasındaki farklı bir teletipe giden bir e-posta gönderdi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

İlginizi Çekebilir: Hiç Duymadığınız 25 Harika Web Sitesi

Önceki İçerikiPhone – iPad ve Mac’de ekran görüntüsü alma
Sonraki İçerikiPhone Sessize Alma Tuşu Çalışmıyor [ÇÖZÜLDÜ]
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?