Apple’ın Yeni Patenti, Düğmesiz Touch ID

0
68

Apple’ın bu yıl Eylül ayında tanıtacağı iPhone 7 modellerinde artık Home tuşunu göremeyebiliriz. Her ne kadar şuana kadar sızıntılar arasında böyle bir bilgi yer almasa da,Apple geçtiğimiz gün aldığı bir patentle bu teknolojiyi gerçekleştirebileceğini kanıtlamış oldu. Bugüne kadar en gelişmiş Touch ID yani parmak izi okuma teknolojisini iPhone 6S modelinde görmüştük. iPhone 6S’in home tuşu üzerinden Apple parmak izi okuma işlemini gerçekleştiriyor ve ardından iPhone’a erişiminize izin veriyordu.

Ancak artık Apple sadece Touch ID için Home tuşunu kullanmak zorunda değil. Yani, iPhone 7’de belki de hiç bir fiziksel tuş ile karşılaşmayabiliriz. Ana ekranın alt tarafına yerleştirilecek olan bir sensör sayesinde, iPhone parmak izinizi okuyabilecek ve böylece kilidi açabilecek.

Güvenlik Zafiyeti Olabilir Mi ?

Daha önce iPhone 6S modeli için bir güvenlik şirketi Jelibon kullanarak bir kişinin parmak izini kopyalamış ve iPhone’un kilidini açmayı denemişti. Hatta denemekle kalmayıp, başarılı da olmuştu. Eğer iPhone birde Home tuşunu kaldırırsa, acaba Touch ID teknolojisininde bir güvenlik açığı oluşabilir mi ?

iPhone 7 hakkında ki ortaya atılan tüm sızıntıları ve iddiaları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Ancak en doğru bilgileri tabi ki Eylül ayında iPhone 7 tanıtıldığında öğrenebileceğiz.

İLGİLİ HABER:  Neden iPhone 8 ile birlikte OLED ekran gelebilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?