Apple’ın Yeni İşletim Sistemi homeOS mu Olacak?

0
168

Apple’ın ürünlerinde kullandığı işletim sistemleri kendi yayınlamış olduğu işletim sistemleri. Marka kendi işletim sistemlerini kullanırken, geleceğe yönelik olarak da bu işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapıyor.

Elde edilen bilgilere göre mevcut olan işletim sistemi sürümlerine ek olarak yeni bir yazılımın daha gelmesinin ihtimali de var. Bu yeni yazılımın homeOS adıyla anılması beklenmekte. Nasıl ortaya çıktığı ve neden şimdi gündeme geldiği konusunda da bazı bilgilerin olduğu işletim sistemi hakkında detaylara geçelim.

homeOS Gibi Bir İsmin Gelme İhtimali Var mı?

Apple’ın yeni işletim sistemi olacağı iddia edilen homeOS sürümü, verilen bir iş ilanında ortaya çıktı. İlanda mevcut işletim sistemleri ve bu sürüm üzerinde çalışacak, sistem mühendisleriyle görev yapacak kişilerin arandığı gözüktü.

İşte yeni işletim sistemi olacağı iddia edilen yazılım adı da burada gözüktü. Aslında daha önce de WWDC öncesinde Apple’ın söz konusu sürüm için bir çıkış yapacağı iddiaları gündeme gelmişti. Ama WWDC 2021 etkinliğinde böyle bir yazılım adımı görmedik.

İddia edildiği gibi yeni işletim sistemi gelecek olursa, bu işletim sisteminin tam olarak nerede kullanılacağı konusunda da bazı iddialar var. İddialara göre söz konusu işletim sistemi sürümünün, Apple’ın ev ürünlerinde kullanılması durumu söz konusu olabilir.

Bu demek oluyor ki Apple TV, HomePod cihazlarında kullanılacak daha kapsayıcı genel bir yazılım gelmesi söz konusu olabilir. Aslında benzeri özellikler de yok değil. Daha öncesinde Apple bu konuda bazı adımlar atmıştı.

homeOS

iOS işletim sistemi için bir değişikliğe gidilmiş ve iPad cihazlarında kullanılan işletim sistemi iPadOS olarak değiştirilmişti. iPad modelleri için ek olarak düzeltmeler ve ek olarak özellikler sunan bu yeni sürüm, iOS işletim sisteminin de tamamen iPhone akıllı telefonlarına ait olmasını sağlamıştı.

Yani daha önce Apple’ın işletim sistemleri için bu tip oynamalar, düzenlemeler yaptığını gördük. Firma muhtemelen yeni dönemde de buna devam edecek. homeOS için daha nasıl bilgiler gelecek bilmiyoruz.

Ama şu var ki Apple TV ve HomePod serilerinin üzerinde daha çok durulmaya başlandı. HomePod Mini’nin daha fazla ülkede yaygınlaşması için adımlar Apple TV için gelen güncellemelerle beraber markanın bu ürünlerine de verdiği önemi arttırdığını gördük.

Önceki İçerikiOS 15.0.2 Dönüşleri için İmzalar Durdu
Sonraki İçerikUSB-C Portlu iPhone X Rekor Fiyata Satılacak Gibi Duruyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?