Apple’ın Tedarikçisi TSMC Virüs Saldırısına Uğradı

0
88

Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biri olan çip üreticisi TSMC, 2018 iPhone modelleri için işlemci üretimini hızlandırdı. Dev marka yeni seri akıllı telefonlarda kullanılacak olan A12 işlemcilerini üretiyor ve yeni işlemcilerin 3 iPhone modeline de yetişmesi için yoğun bir çalışma yapılıyor.

Çok kapsamlı bir çalışma yapan TSMC bir yandan üretimi hızlandırırken bir yandan ise saldırıların hedefi haline gelmeye başladı. Bugün yapılan açıklamayla beraber TSMC’nin bazı üretim merkezlerinde virüs saldırısı aldığı ortaya çıktı. Virüs saldırısı sonrasında bazı üretim bölümlerinde çalışmanın durduğu ortaya çıktı.

TSMC Açıklama Yaptı Mı?

Şirket yetkilileri tarafından Bloomberg’e yapılan açıklama sonrasında ortaya çıkan gerçeklere göre TSMC sistemlerine bir virüs sızdı. Virüs nedeniyle üretim sistemlerinde bir kesinti yaşandı ve sistemlerde çökme yaşandı. Virüsün detayları ya da kim tarafından sunulduğu konusunda bir açıklama yapılmadı.

TSMC

Firma yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara göre TSMC ilk defa böyle bir saldırı ile karşı karşıya kaldı ve saldırı sonrasında üretimin durması gibi bir sorun yaşandı. Üretim hatlarını ilk kez etkilediği belirtilen virüs için detaylı açıklamaların yapılması beklenmiyor. Bazı fabrikalar için üretimin durduğundan söz ediliyor. Bu fabrikalar açıklanmış değil ancak sistemlerde yer alan virüslerin giderilmesinin ardından üretimin yeniden açılmaya başladığı belirtiliyor. Bazı merkezler için üretim şu an için başlamış durumda.

Bunun yanında diğer merkezler içinse üretimin başlamasın Pazar gününü bulması bekleniyor. A12 işlemcileri içinde çok önemli bir süreçten geçtiği belirtilen TSMC üretim merkezinin, bu sorundan tam olarak nasıl etkileneceği de merak konusu. Şimdilik üretim hatta saldırıdan oldukça olumsuz etkilenmiş gibi duruyor. Firmanın bu konuda resmi açıklamaları geldikçe, haberimizi güncelleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: Apple Music Kesha Belgeseli için Fragman Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?