Apple’ın Tasarımından Artık Jony Ive Sorumlu

0
466

Geçen aydan beri Apple’ın yönetiminde yapılan organizasyon değişiklerden sonra, Apple dün resmi olarak tasarımdan sorumlu şefini değiştirdi. Jony Ive Tasarım Şefi Yardımcılığı’ndan, Tasarımdan Sorumlu Şef konumuna yükseltildi. Apple resmi web sitesi üzerinden güncellediği yönetici profil bilgilerinde Ive’ın doğrudan CEO Tim Cook’a rapor vereceği ve Apple’daki tüm ürün tasarımlarından sorumlu olduğu yazıyor.

Apple dün gece güncellediği yönetici bilgilerinde Alan Dye için Kullanıcı Arayüzü Tasarımı Başkan Yardımcılığı, Richard Howarth için ise Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı ibarelerini kullandı. Dye ve Howarth da CEO Tim Cook’a rapor verecek. Bu yıl başlarında yer alan bilgide ikisi de Ive’a rapor veriyor olmaları, geçen zaman aralığında organizasyon değişikliğine gidildiğini kanıtlıyor.

iPhone 2007’de piyasaya sürüldüğünden beri emeği geçen Howarth artık donanımdan sorumlu iken, iOS 7’nin ve watchOs’un hazırlanmasında büyük paya sahip olan Dye ise masaüstü ve mobil cihazların yazılımdan sorumlu olacak.

Ive’ın güncellenen yönetici bilgileri:

“Jonathan Ive Apple’ın Tasarım Şefidir, CEO Tim Cook’a rapor verir. Jony Apple donanımlarının görünüşü ve dokusu, kullanıcı arayüzü, paketleme, Apple Campus 2 ve Apple perakende mağazaları gibi başlıca mimari projeler, yenilikçi fikirler ve gelecek girişimler de dahil olmak üzere Apple’daki tüm tasarımdan sorumludur.”

screen-shot-2015-07-01-at-10-29-11-pm

Dye’ın bilgileri ise:

“Alan Dye Apple’ın Kullanıcı Arayüzü Tasarımı Başkan Yardımcısıdır, CEO Tim Cook’a rapor verir. Alan Apple’a 2006 yılında Pazarlama İletişimi takımına Yaratıcı Direktör olarak katıldı. Arayüzü takımına katılmadan önce, küresel tasarım çalışmasına iletişimin tüm yönlerinde, tanımlama ve paketleme, interaktif tecrübeleri ile liderlik yaptı.”

screen-shot-2015-07-01-at-10-29-27-pm

 

Howarth’ın bilgileri ise:

Richard Howard Apple’ın Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısıdır, CEO Tim Cook’a rapor verir. Richard Apple’a 1996 yılında katıldı ve orijinal iMac’den beri neredeyse bütün Apple ürünlerinin tasarımında katkıda bulundu. Her bir iPhone jenerasyonunun ve son olarak Apple Watch’un tasarımına liderlik etti. Endüstriyel Tasarım lideri olarak Richard, üç boyutlu model taslağı oluşturan ve Apple’ın gelecek ürünlerinin de yaratıcılığından sorumlu olan olağanüstü yetenekli ve çokuluslu tasarım ekibinin liderliğini yaptı.

Fakat Jony Ive’ın daha küçük bir rol üstlenip artan vaktini İngiltere’de yaşayan ailesi için harcamak istemesi üzerine günlük işleri Dye ve Howarth üstlenecek. Ive yüzeysel olarak tasarım ekiplerinin sorumluluğunu alacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?